Putin vyhrožuje jaderným útokem: Ukrajina je naše, tvrdí

Vladimir Putin
Vladimir Putin, foto: Kremlin Pool
Klára Marková 21. června 2025 17:04
Sdílej:

Ruský prezident Vladimir Putin opět vyvolal mezinárodní rozruch, když během vystoupení na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru pronesl zatím nejválečnější komentáře za dlouhou dobu. Navzdory tomu, že šlo o ekonomické fórum, Putin se věnoval hlavně válce na Ukrajině – a jeho slova byla jednoznačná.

„Říkal jsem to mnohokrát – považuji Rusy a Ukrajince za jeden národ. V tomto smyslu je celá Ukrajina naše,“ prohlásil šéf Kremlu za bouřlivého potlesku přítomných politiků a podnikatelů. Pokračoval i dál: „Existuje staré pravidlo: kde vkročí ruský voják, tam je to naše.“

Putin tak zřetelně signalizoval, že se nevzdává ambice ovládnout celé ukrajinské území – a to i přesto, že Moskva v posledních týdnech na veřejnosti zaujímala smířlivější tón, zejména od chvíle, kdy americký prezident Donald Trump začal tlačit na dosažení mírové dohody.

To se však nyní změnilo. Putin opět použil hrozbu jadernou silou – poprvé po měsících mlčení na toto téma. Na otázku, jak by Rusko reagovalo, pokud by Ukrajina použila špinavou bombu, odpověděl varovně: „To by byla kolosální chyba těch, které nazýváme neonacisty na dnešní Ukrajině. Může to být jejich poslední chyba. Vždy reagujeme – a reagujeme tvrdě.“

Tato slova připomněla období posledních měsíců vlády Joea Bidena, kdy Kreml často vyhrožoval jadernou odvetou. S příchodem Trumpa do Bílého domu však tato rétorika utichla – až dosud.

Změna tónu podle některých komentátorů ukazuje, že Rusko necítí potřebu držet se diplomatických konvencí – a že si je vědomo toho, že Donald Trump se z mírových vyjednávání postupně stahuje, přestože stále usiluje o zlepšení vztahů s Moskvou.

Podle moskevského zpravodaje televize Sky News Ivora Bennetta jde ze strany Putina o promyšlený vzkaz: Rusko nehodlá ustoupit – ani na bojišti, ani u jednacího stolu. A co víc – zdá se, že se už ani nesnaží vyhovět americkému prezidentovi.

Zároveň to může být důkazem rostoucí Putinovy sebedůvěry v tom, že situace se vyvíjí v jeho prospěch. A právě tato směs agresivní rétoriky a politického kalkulu dává tušit, že cesta k jakémukoli míru bude ještě dlouhá a složitá. 

Stalo se
Novinky
T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Experti prozradili, proč Rusko ani po třech letech války nenasadilo na Ukrajině prestižní tank T-14 Armata

Téměř tři a půl roku po invazi na Ukrajinu se stále neobjevila na bojišti ruská chlouba – tank T-14 Armata. Nejnovější a údajně nejpokročilejší hlavní bojový tank ruské armády se na frontě objevil jen výjimečně a krátkodobě, což podle analytiků svědčí o tom, že jeho výkon v praxi nedosahuje očekávání.

Novinky
Írán

Jak by se změnil svět, kdyby Írán vlastnil jadernou zbraň?

Navzdory současnému klidu zbraní mezi Izraelem a Íránem zůstává otázka: bylo celé riziko ozbrojené eskalace ospravedlnitelné? A co když se Írán v budoucnu rozhodne znovu intenzivně usilovat o jadernou zbraň? Odpověď na základní otázku – můžeme žít s jaderně vyzbrojeným Íránem? – podle odborníků zní: ano, i když s nelibostí.

Počasí
Benátky

Evropu sužuje extrémní počasí. Nemocnice jsou přetížené, školy uzavřené, platí zákaz venkovních prací

Střední a jižní Evropa čelí mimořádně silné vlně veder, která trvá už několik dní a způsobuje vážné dopady v Itálii, Francii i Španělsku. Teploty se pohybují nad hranicí 40 stupňů Celsia, což přináší nárůst pacientů v nemocnicích, vypuknutí požárů a celou řadu nouzových opatření ze strany státních i regionálních úřadů.

Počasí
Ilustrační fotografie

Počasí je teplejší, než si pamatujeme z dětství. A podle modelů bude brzy mnohem hůř

Nový výzkum odhalil znepokojivý trend: planeta Země zadržuje stále více tepla, a to tempem, které výrazně překonává předpovědi klimatických modelů. Míra tzv. energetické nerovnováhy – rozdílu mezi teplem přicházejícím od Slunce a teplem odcházejícím zpět do vesmíru – se za posledních 20 let více než zdvojnásobila. Vědci tak varují, že oteplování Země by mohlo v příštích letech výrazně zrychlit.