Polsku došla trpělivost: Nebudeme čekat donekonečna, buď Putin přestane vést válku, nebo přijde reakce

Radosław Sikorski
Radosław Sikorski, foto: Facebook Radosław Sikorski
Klára Marková VČERA 15:44
Sdílej:

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski vyzval k určení pevného termínu pro jednání s Ruskem o příměří na Ukrajině. Ve svém prohlášení po setkání v Madridu s představiteli tzv. unijní Velké pětky zdůraznil, že Evropa hraje klíčovou roli v podpoře Ukrajiny, a to jak finančně, tak vojensky.

Podle Sikorského ukrajinská vláda přistoupila na návrh bezpodmínečného příměří, avšak Moskva na něj nijak nereagovala. Omezující dohody o cílení vojenských útoků nejsou podle něj ruskou stranou respektovány. „Jako politici zde přítomní věříme, že by měla být stanovena lhůta, do které budeme s Ruskem jednat o příměří,“ uvedl Sikorski.

Zdůraznil také, že nelze donekonečna čekat, až Putin přestane vést válku. „Pokud odmítne i příměří, budeme muset přistoupit k dalším sankcím a navýšit pomoc Ukrajině,“ varoval šéf polské diplomacie.

V odpovědi na otázky novinářů ohledně zapojení Evropy do mírových jednání Sikorski naznačil, že Spojené státy, v čele s prezidentem Donaldem Trumpem, si postupně uvědomují význam evropských spojenců. „Dříve nebo později si všimne jejich užitečnosti i v rámci budoucích jednání,“ řekl.

Ministr dále zdůraznil, že Rusko představuje hrozbu pro celou Evropu, a proto je nutné, aby byla odpověď kolektivní a koordinovaná na úrovni EU i NATO.

Jednání v Madridu probíhalo v kontextu zvýšeného napětí mezi Západem a Moskvou, kdy se spekuluje o možnosti rozšíření vojenské přítomnosti NATO na východní hranici. Kreml již dříve varoval, že jakákoli přítomnost zahraničních vojsk na Ukrajině by mohla vést k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí.

Evropské státy a Spojené státy nadále podporují Ukrajinu nejen dodávkami vojenské techniky, ale i diplomaticky. Očekává se, že v případě další eskalace konfliktu dojde k dalším krokům, které by Moskvu přinutily k serióznímu jednání o míru. 

Stalo se
Novinky
Ilustrační fotografie

Dopad Trumpových cel na Česko: Jak silně se nás dotknou a o kolik peněz přijdeme?

Šéf Bílého domu Donald Trump zavedl proti dovozu z Evropské unie vysoká cla, která mohou vážně poškodit český export. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu hrozí ztráty v desítkách miliard korun. Zatímco Evropská unie chystá protiopatření, Česko hledá nové trhy a posiluje podporu firem i vlastní přítomnost ve Spojených státech.

Novinky
Ilustrační foto

Cla na auta otřesou americkým trhem. Automobilky odmítají skákat, jak Trump píská

Nová 25% cla na dovoz automobilů, která vstoupila v platnost, mohou výrazně ovlivnit americký automobilový průmysl. Američané se tak musí připravit na zdražení vozů, a to nejen těch dovážených, ale i těch vyráběných v USA.

Novinky
Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Hlavní cena? Globální válka. Trump se vykreslil jako moderátor soutěže, kde nikdo nevyhrál.

V Bílém domě to podle The Guardian vypadalo jako ve studiu slavné televizní soutěže. Donald Trump, obklopený obřími tabulkami a skóre, představil svůj plán vzájemných cel. Hlavní cena? Globální obchodní válka.

Novinky
Donald Trump

Trumpova cla zasáhnou nejchudší státy světa i samotné Američany, ekonomové varují před recesí

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim nejen na spojence, ale i na některé z nejchudších a nejzranitelnějších zemí světa. Mezi státy, na které dopadnou cla vyšší než 10 %, patří Demokratická republika Kongo (11 %), Madagaskar (47 %), Mosambik (16 %), Malawi (18 %) a Sýrie (41 %). Všechny tyto země patří mezi 26 nejchudších ekonomik světa a dohromady představují jen 0,5 % globálního hospodářského výkonu, přičemž v nich žije téměř 40 % světové populace žijící v extrémní chudobě.