Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že ho nijak neznepokojuje skutečnost, že americký prezident Donald Trump zveřejnil obsah jejich soukromé komunikace. Naopak, podle něj bylo v pořádku, že Trump sdílel text zprávy, v níž Rutte ocenil jeho úsilí o větší finanční závazky evropských členů aliance.
Rutte zároveň zdůraznil, že je zcela přesvědčen o trvajícím a pevném závazku Spojených států k NATO a především k jeho základnímu principu – článku 5 o kolektivní obraně.
„To, co jsem prezidentu Trumpovi napsal, jsou prostá fakta. A že se to rozhodl zveřejnit? S tím naprosto nemám problém,“ řekl Rutte novinářům po svém příjezdu na summit NATO, který se koná v Haagu. Reagoval tak na otázky ohledně textové zprávy, kterou Trump vystavil na své sociální síti Truth Social, když mířil do Evropy na vrcholné jednání aliance.
V této zprávě Rutte Trumpovi vyjádřil uznání za jeho tlak na evropské členy NATO, aby výrazněji přispívali na společnou obranu. Napsal mimo jiné, že Trump dokázal něco, co se žádnému americkému prezidentovi za poslední desetiletí nepodařilo: přimět Evropu, aby výrazně zvýšila své výdaje na obranu. „Evropa zaplatí velkým způsobem, jak má – a to bude vaše vítězství,“ uvedl Rutte v textu, který Trump poté sdílel s veřejností.
Když se Rutteho novináři zeptali, zda není takové zveřejnění soukromé zprávy alespoň trochu trapné, generální tajemník NATO tuto myšlenku kategoricky odmítl. „Rozhodně ne. To, co ta zpráva obsahuje, je pravda,“ řekl.
Trump během letu do Evropy nevyjádřil jednoznačnou podporu klíčovému článku 5 Severoatlantické smlouvy, který zaručuje, že útok na jednoho člena je považován za útok na všechny. Na přímý dotaz ohledně své oddanosti tomuto článku odpověděl vyhýbavě: „Záleží na tom, jak to definujete.“ Tato slova vyvolala obavy mezi některými evropskými lídry, kteří si dobře pamatují Trumpovy předchozí pochybnosti o smyslu NATO.
Rutte ale tyto obavy rozptýlil. Uvedl, že podle něj je americký závazek k alianci naprosto jednoznačný. „Pro mě je naprosto jasné, že Spojené státy stojí pevně za NATO a plně se hlásí k článku 5,“ prohlásil. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že právě díky americkému tlaku se dnes očekává, že evropské země – včetně Kanady – oznámí další zvyšování výdajů na obranu, což podle něj naplní klíčovou ambici tohoto summitu.
Mark Rutte, který se funkce generálního tajemníka NATO ujal teprve nedávno, se v roli moderátora haagského summitu snaží udržet jednotu aliance v době, kdy se zvyšuje tlak ze strany Ruska i potřeba sladit pozice mezi členskými státy.
Vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov už řadu let opakovaně naznačuje, že je připraven odstoupit, přesto však zůstává ve funkci. Naposledy tak učinil letos v květnu, kdy veřejně vyjádřil přání odejít, ovšem s dodatkem, že konečné rozhodnutí náleží „nejvyššímu vrchnímu veliteli“ – tedy Vladimiru Putinovi. Jak ale ukazuje reportáž serveru Kavkaz.Realii, za těmito slovy se skrývá víc než jen politická rutina.
Zatímco na severní polokouli vrcholí léto a lidé se potí v horkých dnech, Země je právě nyní nejvzdálenější od Slunce. Ve čtvrtek v 15:55 východního času dosáhla planeta bodu zvaného afelium – tedy nejvzdálenějšího místa své oběžné dráhy od Slunce. Země je v tomto okamžiku asi o 5 milionů kilometrů dál než v lednu, kdy se nachází v nejbližším bodě, zvaném perihelium.
Na počátku 90. let se skupina osmi lidí uzavřela na dva roky do obrovského skleněného komplexu v arizonské poušti, který obsahoval miniatury různých přírodních prostředí – od deštného pralesa po oceán s korálovým útesem. Experiment s názvem Biosphere 2 měl napodobit podmínky soběstačného života mimo planetu Zemi. Ačkoliv se projekt často označuje za neúspěšný kvůli problémům s kyslíkem a vymíráním hmyzu, dnes se na něj odborníci dívají jako na přelomový a poučný experiment, který mnohé odhalil o křehkosti života na Zemi.
Slavnostní zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se neslo ve znamení výjimečného okamžiku. Na plátně tu měl světovou premiéru dokument „Musíme to zarámovat!“, který přináší dosud nezveřejněnou osobní výpověď zesnulého prezidenta festivalu Jiřího Bartošky (†78). Intimní snímek, na kterém od roku 2020 pracovali režiséři Milan Kuchynka a Jakub Jurásek, vznikl jako reakce na zrušený pandemický ročník festivalu – a stal se neplánovaným, ale důstojným rozloučením s výraznou osobností české kultury.
Evropu tento týden zachvátila vlna veder, která lámala rekordy a zasáhla stovky milionů lidí. S klimatickou krizí způsobenou člověkem přichází neobvykle vysoké teploty už na začátku léta a každodenní činnosti se pro mnohé stávají doslova bojem o přežití.
Ruská armáda stále častěji nasazuje na ukrajinském bojišti chemické zbraně – včetně zakázaných látek. Ve společném prohlášení na to upozornily německé a nizozemské tajné služby. Podle nich Kreml nejen že tyto zbraně používá s rostoucí frekvencí, ale neštítí se ani nasazení silnějších a smrtelnějších chemických látek.
Na letišti v Palma de Mallorca došlo v sobotu brzy ráno k mimořádné události. Letadlo společnosti Ryanair mířící do Manchesteru bylo evakuováno kvůli podezření na požár. Incident se odehrál kolem půl jedné v noci a vyžádal si ošetření 18 osob, přičemž šest cestujících bylo převezeno do nemocnice.
V polích u městečka Bezymenne na jihu Ukrajiny kráčí Viktoria Šynkar opatrně kupředu. Každý krok může znamenat nebezpečí – tato část půdy je podezřelá z přítomnosti min a výbušnin. Pokud bude úsek bezpečný, označí ho a posune se dál o stejný kousek.
Po třech letech války si Ukrajinci zvykli na noční vytí sirén. Dlouho věřili, že v hlavním městě jsou v bezpečí – chráněni nejmodernějšími západními systémy protivzdušné obrany, zejména americkými Patrioty. Ale to se změnilo, když se do Bílého domu vrátil Donald Trump.
Prezident USA Donald Trump v pátek telefonoval s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jen několik hodin po ničivém ruském útoku na Kyjev, který zasáhl město rekordním počtem dronů a balistických střel. Spojené státy mezitím pozastavily další dodávky vojenské pomoci Ukrajině kvůli nedostatku munice ve vlastních skladech.
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.