Otec Angeliny Jolie Americe vyrazil dech: Kritizovaná cla jsem pro Trumpa vytvořil já

Jon Voight
Jon Voight, foto: reprofoto YouTube
Klára Marková VČERA 15:25
Sdílej:

Herec a držitel Oscara Jon Voight, známý svou dlouholetou podporou Donalda Trumpa, vystoupil poprvé od chvíle, kdy prezident USA šokoval filmový průmysl návrhem na zavedení 100% cla na zahraniční filmovou produkci. Ve svém rozhovoru Voight přiznal, že se na přípravě plánu osobně podílel, a označil ho za nezbytný krok k záchraně americké kinematografie a pracovních míst v tomto odvětví.

Podle Voighta je návrh reakcí na fenomén tzv. „runaway production“ – přesouvání filmové výroby do zahraničí, kde studia těží z výhodnějších daňových pobídek. „Kanada, Británie, Maďarsko nebo Austrálie se staly novými centry produkce. Naše štáby, maskéři, kameramani, návrháři – ti všichni ztrácejí práci,“ varuje Voight. Podle něj by měly USA začít konečně hájit vlastní kreativní sílu. „Chceme férové podmínky, ale nestačí to. Musíme být konkurenceschopní.“

Návrh, který Trump oznámil na sociálních sítích, vzbudil okamžité pozdvižení. Hollywood reagoval převážně negativně, přestože někteří zástupci odvětví připouštějí, že americký film čelí vážné krizi. Voight však tvrdí, že se mu a jeho týmu dostává tiché podpory ze zákulisí.

„Lidé nám volají, píšou, chtějí se zapojit. Dali jsme dohromady tým odborníků — producenty, odboráře, kreativce. Je to společné úsilí,“ popisuje herec. Plán vytvořil společně s producentem Stevenem Paulem a právníkem Scottem Karolem, který je podle Voighta demokrat. „Tohle není o politice, ale o záchraně filmového průmyslu.“

Voight považuje Trumpovu snahu za překvapivou i vzhledem k tomu, že prezident čelil v minulosti z Hollywoodu ostré kritice. „Byli jsme napadáni, ale koho to zajímá? Teď je čas to hodit za hlavu a soustředit se na řešení,“ řekl herec.

Zároveň varoval, že bez rázných opatření hrozí americkému filmovému průmyslu podobný osud, jaký potkal automobilovou výrobu v Detroitu. „Hollywood nesmí skončit jako Detroit. Musíme jednat, dokud je čas,“ apeluje Voight.

Trumpův návrh 100% cla na zahraniční filmy však již nyní vyvolává obavy z možných mezinárodních obchodních konfliktů. Odborníci varují, že by mohl spustit odvetná opatření ze strany jiných zemí.

Přesto Voight trvá na tom, že situace je natolik vážná, že si vyžaduje nekompromisní řešení. „Hollywood byl kdysi symbolem amerického snu. Teď čelí existenční krizi. Díky bohu, že prezident tomu rozumí a chce pomoci,“ uzavírá herec. 

Stalo se
Novinky
J.D. Vance

Papež Lev už má prvního nepřítele? Vance se proti němu rázně ohradil

Americký viceprezident JD Vance se odmítl nechat zatáhnout do politického konfliktu s nově zvoleným papežem Leo XIV., dříve kardinálem Robertem Prevostem, navzdory tomu, že se na sociálních sítích začaly objevovat ostře kritické příspěvky podepsané jeho jménem, které přímo útočily na imigrační politiku administrativy Donalda Trumpa.

Mimořádná zpráva
Novinky
Volodymyr Zelenskyj

"Počkám si na něj, osobně." Zelenskyj se poletí setkat s Putinem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že se 15. května vydá do Turecka, kde je připraven jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o míru. „Nemá smysl prodlužovat zabíjení. Ve čtvrtek budu v Turecku čekat na Putina,“ prohlásil Zelenskyj s tím, že přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou jsou nyní nevyhnutelné.

Novinky
Donald Trump

Nejdražší dar v historii: Katar dá Trumpovi létající palác, prezidentský letoun Air Force One

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle informací z několika zdrojů chystá přijmout mimořádně luxusní letoun Boeing 747-8 jako dar od katarské královské rodiny. Letadlo, známé pod přezdívkou „létající palác“, má být okamžitě připraveno k využití jako dočasný prezidentský letoun Air Force One. Po skončení Trumpova druhého funkčního období má být vlastnictví stroje převedeno na nadaci jeho prezidentské knihovny. 

Novinky
Alcatraz

Poslední žijící vězeň z Alcatrazu ztrhal Trumpův návrh na znovuotevření legendární věznice

Charlie Hopkins, dnes třiadevadesátiletý důchodce žijící na Floridě, si i po více než šedesáti letech živě vybavuje ticho, které ho obklopovalo v noci, když ležel na úzké pryčně ve své cele v Alcatrazu. "Bylo to smrtelné ticho, které narušoval jen pískot lodních sirén. To byl osamělý zvuk," říká s odkazem na slavnou píseň Hanka Williamse “I’m So Lonesome I Could Cry”.