Americký ministr obrany Pete Hegseth se ocitl v centru závažného bezpečnostního skandálu poté, co vyšlo najevo, že si nechal nainstalovat nechráněné internetové připojení přímo ve své kanceláři v Pentagonu. Podle informací agentury Associated Press, která se odvolává na dva důvěryhodné zdroje, mělo jít o záměrný krok, jak obejít bezpečnostní filtry ministerstva a používat komunikační aplikaci Signal na svém osobním zařízení.
Tento krok je v přímém rozporu s bezpečnostními předpisy Pentagonu, který běžně operuje se dvěma oddělenými sítěmi – jednou pro přísně tajné informace a druhou pro neklasifikovanou komunikaci. Instalace dalšího nehlídaného připojení v takto citlivém prostředí vzbudila vlnu nevole mezi bezpečnostními experty. Ti varují, že tím mohlo dojít k vystavení důvěrných dat kybernetickým útokům nebo odposlechu ze strany nepřátelských aktérů.
Zjištění přichází v době, kdy se Hegseth již potýká s dopady jiné kauzy známé jako „Signalgate“. Tu odstartovala chyba, kdy byl novinář omylem přidán do soukromé skupiny na aplikaci Signal, kde se podle následných zjištění koordinovaly útoky na jemenské území. Vyšetřování následně odhalilo, že ministr obrany sdílel detailní plány vojenských operací nejen s právníky a vojenskými poradci, ale i s rodinnými příslušníky, včetně své manželky.
Další informace poskytla televize CNN, která s odkazem na tři nezávislé zdroje popsala, že chatová skupina měla více než tucet účastníků. Není však jasné, zda všichni měli náležitou bezpečnostní prověrku. Skupina prý vznikla již během Hegsethových potvrzovacích slyšení v Senátu, ale její činnost pokračovala i po jeho nástupu do funkce ministra obrany.
Podle agentury AP měl Hegseth v kanceláři až tři různé počítače, včetně osobního notebooku, což je v přísně střežených prostorách Pentagonu výslovně zakázáno. Mluvčí ministerstva obrany Sean Parnell k celé situaci uvedl pouze to, že ministr „nikdy nepoužíval a v současnosti nepoužívá aplikaci Signal na vládním zařízení“. Výrok však nijak neřeší podezření, že komunikoval prostřednictvím vlastního zařízení.
Bezpečnostní analytici upozorňují, že podobné jednání může mít dlouhodobé důsledky nejen pro důvěryhodnost Pentagonu, ale i pro samotnou národní bezpečnost Spojených států. Připomínají přitom podobné skandály z minulosti, které vedly ke ztrátě důvěry veřejnosti a někdy i k trestnímu stíhání.
Opozice v Kongresu již požaduje důkladné vyšetření celé záležitosti. Demokratická senátorka Tammy Duckworth označila zprávy za „mimořádně znepokojivé“ a žádá, aby Hegseth osobně vystoupil před senátním výborem pro ozbrojené složky a vysvětlil své jednání.
Napětí kolem ministra obrany dále zvyšuje i aktuální personální krize v Pentagonu. Hegseth v posledních dnech nečekaně propustil několik svých nejbližších spolupracovníků – včetně hlavního poradce Dana Caldwella, zástupce náčelníka štábu Darina Selnicka a vedoucího kanceláře náměstka ministra obrany Colina Carrolla. Jeho bývalý tiskový mluvčí John Ullyot uvedl, že situace na ministerstvu obrany připomíná „totální chaos“ a představuje „zásadní rozptýlení pro prezidenta Trumpa“.
Podle CNN ministr čelí i vyšetřování ze strany inspektora generála Pentagonu a obává se, že případ může přerůst do širšího skandálu, který by mohl zahrnovat i zásah FBI. Propuštění spolupracovníci jakoukoli vinu odmítají a tvrdí, že se proti nim šíří nepodložené pomluvy.
Kritici již spekulují o možné rezignaci Hegsetha, který patří k nejbližším spolupracovníkům prezidenta Donalda Trumpa v oblasti obrany a národní bezpečnosti. Jeho zastánci naopak tvrdí, že veškeré kroky byly vedeny snahou o efektivnější komunikaci v krizových situacích.
Skandál tak nadále roste a podle všeho bude mít dalekosáhlé politické i institucionální dopady. Otázkou zůstává, zda se Hegsethovi podaří udržet svou funkci v čele amerického ministerstva obrany, nebo zda aféra vyústí v jeho odchod, neboť americký ministr obrany je znám jako silný podporovatel Trumpa.
Ruský prezident Vladimir Putin se podle svého poradce Jurije Ušakova setkal v Moskvě se zvláštním vyslancem USA Stevem Witkoffem. Tříhodinová schůzka byla podle Ušakova „konstruktivní“ a přiblížila postoje obou zemí nejen ohledně Ukrajiny, ale i dalších otázek.
Na Mount Everestu, kde dosud vládly ticho, led a lidská vytrvalost, se letos objevuje nový prvek: drony. Ty by na vysoké osmitisícovce čekal jen málokdo, přesto by mohly navždy změnit způsob, jakým se zdolává nejvyšší hora světa.
Bývalá první dáma Michelle Obama v novém díle svého podcastu IMO vysvětlila, proč se v lednu nezúčastnila druhé inaugurace prezidenta Donalda Trumpa. Jak řekla, rozhodla se tak vědomě, přestože musela sama sebe „přesvědčit“, aby neustoupila tlaku a nedorazila.
Proč ty špinavé talíře nikdy nejdou rovnou do myčky? Kdo má dnes vyzvednout děti? A proč to pořád děláš, když víš, jak mě to štve? Pokud jste součástí dlouhodobého vztahu, možná vám to zní povědomě. Anebo jste jako George a Amal Clooneyovi – ti totiž tento týden prohlásili, že se za téměř 12 let manželství nikdy nepohádali.
Prezident Spojených států Donald Trump uvedl, že jeho administrativa již uzavřela 200 obchodních dohod po celém světě. S kým konkrétně byly dohody sjednány, však odmítl prozradit. V rozhovoru pro časopis Time, který byl zveřejněn v pátek, prezident pouze řekl: „Uzavřel jsem 200 dohod. Na 100 %.“
Ve Vatikánu vrcholí přípravy na pohřeb papeže Františka. Jak uvedla agentura AFP, do čtvrtečního večera již jeho památku v Bazilice svatého Petra přišlo uctít kolem 150 tisíc lidí. Poutníci z celého světa však mají už jen několik hodin, než se bazilika uzavře veřejnosti před pátečním pohřebním obřadem.
Americký ministr obrany Pete Hegseth se ocitl v centru závažného bezpečnostního skandálu poté, co vyšlo najevo, že si nechal nainstalovat nechráněné internetové připojení přímo ve své kanceláři v Pentagonu. Podle informací agentury Associated Press, která se odvolává na dva důvěryhodné zdroje, mělo jít o záměrný krok, jak obejít bezpečnostní filtry ministerstva a používat komunikační aplikaci Signal na svém osobním zařízení.
Agentura Reuters dnes zveřejnila podrobnosti o návrhu rámcové dohody, který Spojené státy předložily jako údajně „konečnou nabídku oběma stranám“ v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Dokument obsahuje rozsáhlé návrhy na ukončení války, nové bezpečnostní záruky a vymezení teritoriálního uspořádání. Zároveň ale přináší řadu kontroverzních bodů, především v otázce uznání ruské kontroly nad některými ukrajinskými územími. Krátce po zveřejnění amerického návrhu přichází protinávrh z ukrajinské strany, podpořený evropskými partnery, který zdůrazňuje tvrdší podmínky především ve vztahu k ruské odpovědnosti a otázkám spravedlnosti.
Prezident Petr Pavel podepsal dlouho diskutovanou novelu zákona, která přináší zásadní změny v systému financování veřejnoprávních médií. Od května se totiž zvýší rozhlasové i televizní poplatky a nově se rozšíří i okruh lidí, kteří budou muset tyto poplatky hradit. Největší novinkou je, že se nová pravidla dotknou i domácností, které sice nevlastní televizi ani rádio, ale mají přístup k internetu.
Donald Trump touží po mezinárodním úspěchu – bez ohledu na to, co za něj bude muset obětovat. V jednáních s Kremlem vystupuje spíš jako prosebník než jako lídr svobodného světa. Odpouští válečné zločiny, legitimizuje agresi a Vladimira Putina žádá, aby „přestal“. Hlavní není výsledek – hlavní je, jak on sám nakonec bude vypadat.
V ruském městě Balašicha, ležícím východně od Moskvy, došlo k vážnému incidentu, který podle místních médií skončil smrtí vysoce postaveného ruského armádního důstojníka. Server The Guardian s odkazem na ruské zdroje informoval, že exploze automobilu připravila o život generálmajora Jaroslava Moskalika, zástupce šéfa Hlavního operačního ředitelství Generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace.
Příběh pětadvacetileté Kate Drummond otřásl britskou veřejností. Mladá žena, která byla podle své rodiny „fit a zdravá“, začala v roce 2020 pociťovat bolesti zad. Nejprve si myslela, že jde o špatné držení těla nebo následky cvičení. Její obtíže však postupně zesílily a v květnu 2021, když bolest vystřelovala až do kyčle, vyhledala pomoc na pohotovosti. Lékaři jí tehdy diagnostikovali pravděpodobný ischias.