Grónsko ostře k Trumpovi: Jsme Gróňané a nejsme na prodej!

Múte Bourup Egede, grónský premiér
Múte Bourup Egede, grónský premiér, foto: Wikipedia Common
Anna Červinková 5. března 2025 16:25
Sdílej:

Grónský premiér Mute B. Egede ostře reagoval na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve svém projevu v Kongresu prohlásil, že Spojené státy potřebují Grónsko kvůli národní bezpečnosti a že ho „dostanou, tak či onak“. „Jsme Gróňané, Američané a jejich vůdce to musí pochopit. Nejsme na prodej,“ vzkázal Egede.

Grónský premiér Mute B. Egede reagoval na Trumpovo prohlášení o možném záboru Grónska slovy: „Nechceme být Američané nebo Dánové. Jsme Gróňané, Američané a jejich vůdce to musí pochopit. Nejsme na prodej, ani nás nemohou ovládnout, protože o své budoucnosti rozhodujeme sami, v Grónsku.“ Uvedl to server Polsatnews.

Tento výrok přišel po Trumpově výroků, ve kterých tvrdil, že Grónsko je pro Spojené státy důležité pro národní bezpečnost. Grónské politické prostředí se v tuto dobu nachází v předvolební kampani, která vyvrcholí parlamentními volbami 11. března. Vedení Grónska navíc přijalo zákon o zákazu financování politických stran ze zahraničí, aby se vyhnulo možnému americkému vlivu.

Americký prezident Donald Trump v úterý v projevu ke společným komorám Kongresu oznámil, že Spojené státy potřebují Grónsko z důvodů národní a mezinárodní bezpečnosti. Trump uvedl, že Grónsko musí být součástí USA, a vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy „dostanou“ tuto oblast „tak či onak“. Vyzval obyvatele Grónska, aby hlasovali pro připojení k USA, slibující bezpečnost a prosperitu pro jejich zemi.

Grónsko, které je závislé na Dánsku, má značný strategický význam, zejména díky rozsáhlým ložiskům ropy, zemního plynu a kritických surovin, jako jsou neodym a dysprosium. Podle grónské vlády se na ostrově nachází 25 z 34 surovin, o které usiluje Evropská unie, což zvyšuje regionální geopolitický význam Grónska. S těmito zdroji jsou spojeny technologické a energetické sektory, včetně bateriových článků pro automobily, větrných turbín, vesmírného výzkumu a obrany.

Změna klimatu zároveň zvyšuje dostupnost těchto ložisek, která se nacházejí v oblastech dříve pokrytých ledem. Zatímco v minulosti měla Čína monopol na těžbu mnoha z těchto minerálů, evropské a americké zájmy se nyní zaměřují na tuto oblast. Grónská vláda na začátku roku otevřela kancelář v hlavním městě Nuuk, což ukazuje na rostoucí zájem o regionální suroviny a jejich těžbu.

Stalo se
Novinky
Ilustrační foto

Dovolená se změnila v noční můru: Mladé dívce do pití přimíchali metanol, začal boj o život

V srpnu 2011 se devatenáctiletá Kanaďanka Ashley King vydala na vysněnou cestu do jihovýchodní Asie. Společně s nejlepší kamarádkou Kristou z Calgary se po ukončení střední školy rozhodly procestovat svět. Jejich dobrodružství však skončilo tragédií – v jednom z barů v turisticky oblíbeném městě Kuta na Bali dostala koktejl, který obsahoval smrtelně nebezpečný metanol. Ještě druhý den nic netušila. Až když dorazila na Nový Zéland, začala chápat, že něco není v pořádku.

Novinky
Ilustrační foto

Před 50 lety skončila válka ve Vietnamu. Dnes ukazuje, jak tragicky bude jednou vypadat Ukrajina

Dne 30. dubna 1975 skončila válka ve Vietnamu, ale její ekologické dědictví přetrvává dodnes. Mangrovy na pobřeží, kdysi bohaté na ryby a ptáky, byly zcela zničeny. Lesy, které kdysi hostily stovky druhů, se změnily v vyprahlé území porostlé invazivními travinami. Válka zanechala Vietnam nejen v troskách politických a hospodářských, ale i ekologických. A právě tyto jizvy přírody jsou výstražným znamením pro dnešní konflikty v Gaze a na Ukrajině.

Celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová oslavila čtyřicítku: Já se mám, že je mám, vzkázala

Žádné divoké večírky, žádní chlapi v pozadí – Agáta Hanychová (40) překvapila fanoušky nečekaně dojemným vyznáním. V den svých kulatin sdílela moment, který o ní řekne víc než tisíc slov. A o chlapech ani slovo…

Novinky
F-18

Američané bizarním způsobem ztratili letoun za 60 milionů dolarů. Spadl z letadlové lodi

Americké námořnictvo při operaci v blízkosti Jemenu přišlo o moderní stíhací letoun F/A-18E Super Hornet. Stroj se zřítil do moře během vlečení po palubě letadlové lodi USS Harry S. Truman.