Americký miliardář Elon Musk v pondělí ostře zaútočil na zákonodárce, kteří podporují rozpočtový návrh prezidenta Donalda Trumpa, přezdívaný „jeden velký nádherný zákon“. Tento návrh by podle rozpočtového úřadu Kongresu zvýšil deficit USA o téměř 3,3 bilionu dolarů během příští dekády. Musk, který dříve patřil k blízkým spojencům prezidenta, se nyní ostře vymezil nejen vůči zákonu samotnému, ale i vůči těm, kteří jej podporují.
„Každý člen Kongresu, který kampaňoval na slibu snížit vládní výdaje a pak okamžitě hlasoval pro největší nárůst dluhu v historii, by se měl stydět! A příští rok v primárkách prohrají – i kdyby to bylo to poslední, co v životě udělám,“ napsal Musk na své sociální síti X.
O několik hodin později pohrozil, že pokud návrh projde, založí vlastní politické uskupení s názvem „America Party“. Podle jeho slov USA nyní připomínají „jednu velkou stranu vepříků“ – „PORKY PIG PARTY“, jak výstižně ironizoval stav americké politiky.
Musk tak znovu vstoupil do veřejného konfliktu se současným prezidentem Trumpem, jehož administrativu dříve aktivně podporoval. Po svém odchodu z vládního úřadu zvaného Department of Government Efficiency (DOGE), který měl za cíl zefektivnit vládní výdaje a podle oficiálních údajů uspořil 190 miliard dolarů, Musk začal s kritikou prezidentovy nové rozpočtové strategie. Nezávislá analýza však naznačuje, že DOGE mohl zároveň daňové poplatníky stát až 135 miliard dolarů.
Až donedávna byl Musk v otázce rozpočtu relativně zticha, zejména po veřejné roztržce s Trumpem. Teprve o víkendu znovu vstoupil do debaty a v pondělí své výhrady zopakoval s nebývalou razancí. „Čas na novou politickou stranu, která bude skutečně hájit zájmy lidí,“ napsal miliardář.
Trumpův návrh rozpočtu, který nese přezdívku „Big Beautiful Bill“, má podle Senátu zvýšit deficit o 3,3 bilionu dolarů. Sněmovna reprezentantů schválila verzi, která předpokládá růst deficitu o 2,4 bilionu. Ani jedna z variant se Muskovi nelíbí – především proto, že návrh zároveň drasticky omezuje podporu pro budoucí technologie a ekologické inovace.
Musk upozornil, že zákon „škrtá dotace pro elektromobily, ale štědře dotuje průmysly minulosti“. Tím podle něj likviduje budoucnost amerických inovací a poškozuje sektory, které mají skutečný potenciál proměnit ekonomiku USA.
Přestože Musk přispěl Trumpově kampani 277 miliony dolarů a sehrál klíčovou roli v jeho administrativě, napětí mezi nimi nyní dosáhlo nového vrcholu. Rozpočtová otázka se stala dělicí linií mezi dvěma muži, kteří ještě nedávno společně likvidovali environmentální a zdravotní programy a omezovali sociální zabezpečení.
Zatímco Trump i nadále tvrdí, že jeho rozpočtový plán přinese „největší reformu vládních výdajů v historii“, Musk tvrdí pravý opak – označuje návrh za „nezodpovědný“ a „katastrofální pro budoucnost země“.
Reakce ze strany Bílého domu zatím nebyla zveřejněna, ale Muskova hrozba vytvořit vlastní politickou stranu by mohla změnit dynamiku republikánského tábora. Pokud by skutečně založil „America Party“, stal by se vážnou hrozbou nejen pro Trumpa, ale i pro celý stávající politický establishment.
Musk se v minulosti netajil ambicemi zasahovat do veřejné politiky – jeho výzvy ke zrušení dotací, restrukturalizaci úřadů nebo k posílení technologického průmyslu se objevují v jeho projevech dlouhodobě. Ale nyní, kdy se distancuje od prezidenta, kterého sám pomáhal zvolit, se z něj stává divoká karta americké politiky.
Čína zveřejnila záběry nové zbraně označované jako „grafitová bomba“, která může způsobit kompletní výpadek elektřiny v oblasti o rozloze až 10 000 metrů čtverečních, případně vyřadit celé elektrárny. Informovala o tom 29. června televize CCTV, jejíž zprávu převzal list South China Morning Post.
Prezident Vladimir Putin sice v roce 2022 vtrhl na Ukrajinu s tanky, ale v roce 2024 zaútočil na Rumunsko jinými zbraněmi – dezinformacemi a manipulacemi na sociálních sítích. Tato nová forma války ohrožuje nejen jednotlivé státy, ale i samotné základy demokracie.
Veřejné i soukromé plavecké bazény jsou v létě oblíbeným místem pro relaxaci i sport, přesto mohou být zdrojem zdravotních rizik, pokud nejsou správně udržovány. Ačkoliv plavání má mnoho přínosů – je šetrné k pohybovému aparátu, posiluje celé tělo i srdce – voda v bazénech může ukrývat více, než by si kdo přál. Paraziti, bakterie, viry i chemické látky mohou být neviditelnými "spoluplavci".
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC), nejdůležitější světový vědecký orgán zabývající se klimatickou změnou, čelí vnitřnímu napětí a ostré kritice. Důvodem je nominace dlouholetého zaměstnance saúdskoarabské ropné společnosti Aramco na jednu z klíčových pozic ve vznikající vědecké zprávě a současné oslabování americké účasti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.
Evropu zasáhla ničivá vlna veder, která podle expertů může mít fatální následky. V následujících dnech by mohla připravit o život až 4 500 lidí. Teploty přesahující 40 stupňů Celsia lámou rekordy a znepokojují klimatology i zdravotníky, kteří volají po urychlených opatřeních na ochranu veřejnosti.
Veganství je v některých částech světa na vzestupu. Zatímco celosvětová data jsou omezená, odhady z roku 2018 uváděly, že přibližně 3 % světové populace se hlásí k veganství. V USA podle průzkumu Gallup z roku 2023 dodržuje veganskou stravu zhruba 1 % obyvatel. Ve Velké Británii pak podle údajů Vegan Society žije přibližně 3 % populace na rostlinné stravě, což odpovídá asi dvěma milionům lidí.
Americký miliardář Elon Musk v pondělí ostře zaútočil na zákonodárce, kteří podporují rozpočtový návrh prezidenta Donalda Trumpa, přezdívaný „jeden velký nádherný zákon“. Tento návrh by podle rozpočtového úřadu Kongresu zvýšil deficit USA o téměř 3,3 bilionu dolarů během příští dekády. Musk, který dříve patřil k blízkým spojencům prezidenta, se nyní ostře vymezil nejen vůči zákonu samotnému, ale i vůči těm, kteří jej podporují.
Ajatolláh Alí Chameneí, který po téměř čtyřicet let stojí v čele Íránu, se během své vlády musel vypořádat s válkou, ekonomickými krizemi i vnitřním odporem. Ale současná situace, kdy Spojené státy a Izrael uskutečnily přímé a ničivé útoky na íránské území, znamená bezprecedentní výzvu – a možná nejvážnější krizi jeho vlády.
Devatenáctiletý Oleh si myslel, že má jednoduchou brigádu. Na Telegramu našel inzerát nabízející tisíc dolarů za pouhé posprejování policejní stanice. Místo barvy ale v únoru u policejního velitelství v Rivném otevřel tašku s dráty, mobilním telefonem a podomácku vyrobenou výbušninou. Bez svého vědomí se stal součástí nové ruské sabotážní kampaně, jejímž cílem je destabilizovat Ukrajinu a využít místních mladistvých jako pěšáky v „hybridní válce“.
Téměř tři a půl roku po invazi na Ukrajinu se stále neobjevila na bojišti ruská chlouba – tank T-14 Armata. Nejnovější a údajně nejpokročilejší hlavní bojový tank ruské armády se na frontě objevil jen výjimečně a krátkodobě, což podle analytiků svědčí o tom, že jeho výkon v praxi nedosahuje očekávání.
Navzdory současnému klidu zbraní mezi Izraelem a Íránem zůstává otázka: bylo celé riziko ozbrojené eskalace ospravedlnitelné? A co když se Írán v budoucnu rozhodne znovu intenzivně usilovat o jadernou zbraň? Odpověď na základní otázku – můžeme žít s jaderně vyzbrojeným Íránem? – podle odborníků zní: ano, i když s nelibostí.
Střední a jižní Evropa čelí mimořádně silné vlně veder, která trvá už několik dní a způsobuje vážné dopady v Itálii, Francii i Španělsku. Teploty se pohybují nad hranicí 40 stupňů Celsia, což přináší nárůst pacientů v nemocnicích, vypuknutí požárů a celou řadu nouzových opatření ze strany státních i regionálních úřadů.