Důrazné varování z NATO: Státy musí konečně začít něco dělat, Putina se jen tak nezbavíme

Mark Rutte
Mark Rutte, foto: NATO
Klára Marková 9. června 2025 14:18
Sdílej:

Nový generální tajemník NATO Mark Rutte v pondělí v Londýně apeloval na alianční státy, aby výrazně navýšily své výdaje na obranu a urychlily výrobu zbraní. Ve svém projevu v prestižním think-tanku Chatham House zdůraznil, že Západ čelí bezpečnostní hrozbě, která nezmizí ani s koncem války na Ukrajině.

„Potřebujeme kvantový skok v naší kolektivní obraně. Potřebujeme více sil a schopností, abychom mohli plně realizovat naše obranné plány,“ uvedl Rutte podle připravených poznámek, které byly poskytnuty novinářům. „Nebezpečí nezmizí ani tehdy, až válka na Ukrajině skončí,“ dodal s nepříliš skrytou narážkou na pokračující hrozbu ze strany Ruska.

Rutte, bývalý nizozemský premiér, který se vedení NATO ujal v rozhodující době pro globální bezpečnost, se v Londýně setká také s britským premiérem Keirem Starmerem. Jeho projev přichází jen několik týdnů před očekávaným summitem NATO v Haagu, který bude mimo jiné znamenat návrat amerického prezidenta Donalda Trumpa na alianční scénu.

Právě Trumpův tlak je jedním z hlavních důvodů, proč by se členské státy měly dohodnout na novém cíli výdajů na obranu ve výši 5 % HDP. Z toho 3,5 % by mělo směřovat přímo na vojenské výdaje a 1,5 % na další, dosud blíže nespecifikované oblasti související s obranou. To představuje dramatický nárůst oproti dosavadnímu cíli ve výši 2 % HDP, kterého dosud nedosáhla ani polovina členských zemí.

Ministři obrany NATO minulý týden schválili nová tzv. kapacitní cílení, která definují konkrétní požadavky na vybavení nutné k obraně aliančního území proti potenciálnímu útoku – především ze strany Ruska. Ačkoliv detaily zůstávají utajené, hlavními prioritami jsou systémy protivzdušné a protiraketové obrany, rozsáhlé pozemní jednotky, schopnosti pro útoky na dlouhé vzdálenosti a logistická podpora.

Rutte dnes odpoledne vyzve k čtyřnásobnému navýšení protivzdušné a protiraketové obrany. „Naše armády potřebují tisíce nových obrněných vozidel a tanků, miliony dělostřeleckých granátů a musíme zdvojnásobit naše kapacity v oblastech jako jsou logistika, zásobování, doprava a zdravotnická podpora,“ uvede ve svém projevu.

Rutteho naléhavý apel přichází v době, kdy se NATO snaží přesvědčit své členy o nutnosti rychlého přechodu z mírového provozu na režim, který odpovídá době rostoucí nejistoty. V době, kdy Vladimir Putin i nadále zvyšuje tlak na Západ a válka na Ukrajině vstupuje do další fáze, se NATO připravuje na možnost přímější konfrontace – a to nejen politicky, ale i technicky a strategicky. 

Stalo se
Novinky
Znečišťování ovzduší má drtivý dopad na počasí na Zemi

Dokáže Evropa zachránit počasí? Po ztrátě USA se může v boji s klimatem obrátit už jen na jedinou zemi

Evropská unie hledá klimatického spojence v Číně, poté, co Spojené státy ustoupily ze scény. Brusel a Peking mohou ve čtvrtek uzavřít klimatickou dohodu, otázkou ale zůstává, zda bude mít skutečný dopad, varuje Politico.

Novinky
An-24

Na ruském Dálném východě se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni jsou po smrti

V odlehlé části Ruska, v Amurské oblasti na Dálném východě, zmizelo ve čtvrtek dopravní letadlo typu An-24 se zhruba 50 lidmi na palubě. Podle agentury Reuters ztratili dispečeři s letounem kontakt během přiblížení k městu Tynda, které se nachází nedaleko hranic s Čínou. Po stroji okamžitě začaly pátrat záchranné týmy, které jej našly zřícený nedaleko Tyndy.

Novinky
Thajská F-16

Thajská armáda zaútočila na Kambodžu

Dlouhodobé napětí mezi Thajskem a Kambodžou v posledních dnech přerostlo v otevřený ozbrojený střet. Ve čtvrtek vypukly boje podél sporné hranice, které si už vyžádaly civilní oběti – podle thajských úřadů zahynuli při přestřelkách nejméně dva civilisté a mezi zraněnými je i pětileté dítě. V reakci na vývoj situace uzavřelo Thajsko celou hranici s Kambodžou a vyzvalo své občany, aby se z této sousední země neprodleně vrátili domů.

Novinky
Tempest

Evropa staví obří stíhačku budoucnosti. Tempest má budit obavy v Kremlu

Británie, Itálie a Japonsko spojily síly při vývoji nové generace nadzvukového stíhacího letounu Tempest, který má do roku 2035 vstoupit do aktivní služby. Podle všeho půjde o jednu z nejvyspělejších bojových platforem své doby – a Kreml má důvod být znepokojen.