Loňská premiéra filmu The Apprentice na festivalu v Cannes, a později na platformě Netflix, znovu oživila odkaz kontroverzního právníka Roye Cohna. Tento politický hráč a nemilosrdný stratég stál u zrodu Trumpovy kariéry, když ho naučil klíčovým principům: útočit, vracet úder a nikdy neustupovat.
Sám Donald Trump svůj nelichotivý životopis označil za lacinou pomluvu a politicky nechutné hanění jeho osoby, přičemž celý štáb označil za lidskou spodinu. Napsal ve své recenzi web EuroZprávy.cz. Vystupování, postoje, chování, popírání faktů, překrucování reality však spíš odpovídá tomu, co film ve svém příběhu popisuje.
Jeden z nejočekávanějších snímků loňského filmového festivalu v Cannes, The Apprentice: Příběh Trumpa, přinesl před volbami v USA dramatizaci raných let Donalda Trumpa a jeho vztahu s obávaným právníkem Royem Cohnem. Píše BBC.
S názvem, který ironicky odkazuje na Trumpovu pozdější televizní show, film sleduje, jak mladý podnikatel (v podání Sebastiana Stana) naslouchá lekcím moci a vlivu od Cohna (Jeremy Strong), jenž byl nechvalně proslulý svým bezohledným přístupem k právu a politice.
Roy Cohn byl jednou z nejkontroverznějších postav americké historie 20. století. Jako mladý právník se podílel na odsouzení manželů Rosenbergových k trestu smrti za špionáž, později se stal pravou rukou senátora Josepha McCarthyho během honu na komunisty v 50. letech. Jeho schopnost manipulace, agresivní soudní taktiky a mediální strategie se staly vzorem pro jeho pozdějšího chráněnce, Donalda Trumpa. Právě Cohn naučil Trumpa strategii, kterou později uplatňoval v byznysu i politice: útočit, provádět protiútoky a nikdy se neomlouvat. Šlo by také dodat, nikdy nepřiznat porážku.
The Apprentice představuje Cohna nejen jako mocného mentora, ale také jako muže, který se celý život potýkal s vnitřními rozpory. Ačkoliv byl homosexuál, ve 50. letech aktivně pronásledoval jiné gaye v rámci tzv. "Lavender Scare" a zůstal veřejně popíračský až do své smrti na AIDS v roce 1986.
Ve filmu zazní také věty, které vystihují současné dění ve světové politice: Pravda je to, co říkám já a nebo s lidmi si musíš vytřít prd*l.
Kromě The Apprentice se postava Cohna objevila v několika kulturně významných dílech, včetně dramatu Tonyho Kushnera Angels in America či minisérie Fellow Travelers. Jeho vliv na americkou politiku přetrvává dodnes, jak dokazuje Trumpova nostalgická věta "Kde je můj Roy Cohn?", když hledal agresivního právníka ve svých politických bojích.
S nástupem The Apprentice na festivalové plátno a později na Netflix se tak znovu otevírá otázka, jaký byl skutečný vliv Cohna na současnou americkou politiku a zda jeho metody nejsou víc než jen kapitolou minulosti.
Na summitu NATO v Haagu se podařilo dosáhnout něčeho, co bylo ještě před pár lety nemyslitelné: prezident Donald Trump odjel s pocitem spokojenosti a chválil alianci, kterou dříve opakovaně kritizoval jako „zastaralou“ a „nefér“. Jak se to stalo? Podle evropských diplomatů za to může především dobře promyšlená strategie lichotek, ústupků a důrazu na „dobré vibrace“ místo obtížných jednání o konkrétních závazcích.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa opět čelí tvrdé kritice vědecké komunity poté, co v návrhu federálního rozpočtu navrhla ukončení provozu slavné observatoře Mauna Loa na Havaji. Právě zde vědci od roku 1958 měří koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře – čímž vznikl takzvaný Keelingův graf, považovaný za jeden z nejvýznamnějších důkazů o lidském vlivu na změnu klimatu.
Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.
Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.
Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.
Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.
Čína zveřejnila záběry nové zbraně označované jako „grafitová bomba“, která může způsobit kompletní výpadek elektřiny v oblasti o rozloze až 10 000 metrů čtverečních, případně vyřadit celé elektrárny. Informovala o tom 29. června televize CCTV, jejíž zprávu převzal list South China Morning Post.
Prezident Vladimir Putin sice v roce 2022 vtrhl na Ukrajinu s tanky, ale v roce 2024 zaútočil na Rumunsko jinými zbraněmi – dezinformacemi a manipulacemi na sociálních sítích. Tato nová forma války ohrožuje nejen jednotlivé státy, ale i samotné základy demokracie.
Veřejné i soukromé plavecké bazény jsou v létě oblíbeným místem pro relaxaci i sport, přesto mohou být zdrojem zdravotních rizik, pokud nejsou správně udržovány. Ačkoliv plavání má mnoho přínosů – je šetrné k pohybovému aparátu, posiluje celé tělo i srdce – voda v bazénech může ukrývat více, než by si kdo přál. Paraziti, bakterie, viry i chemické látky mohou být neviditelnými "spoluplavci".
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC), nejdůležitější světový vědecký orgán zabývající se klimatickou změnou, čelí vnitřnímu napětí a ostré kritice. Důvodem je nominace dlouholetého zaměstnance saúdskoarabské ropné společnosti Aramco na jednu z klíčových pozic ve vznikající vědecké zprávě a současné oslabování americké účasti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.
Evropu zasáhla ničivá vlna veder, která podle expertů může mít fatální následky. V následujících dnech by mohla připravit o život až 4 500 lidí. Teploty přesahující 40 stupňů Celsia lámou rekordy a znepokojují klimatology i zdravotníky, kteří volají po urychlených opatřeních na ochranu veřejnosti.
Veganství je v některých částech světa na vzestupu. Zatímco celosvětová data jsou omezená, odhady z roku 2018 uváděly, že přibližně 3 % světové populace se hlásí k veganství. V USA podle průzkumu Gallup z roku 2023 dodržuje veganskou stravu zhruba 1 % obyvatel. Ve Velké Británii pak podle údajů Vegan Society žije přibližně 3 % populace na rostlinné stravě, což odpovídá asi dvěma milionům lidí.