Internet má novou absurdní posedlost – hypotetickou otázku: Kdo by vyhrál v souboji bez pravidel mezi stovkou průměrných mužů a jedním dospělým gorilím samcem? Zatímco někteří argumentují, že lidé kdysi lovili mamuty a tudíž by mohli zvítězit, jiní připomínají, že stříbrnohřbetý samec gorily dokáže zvednout téměř tunu a člověka by odhodil jako hadrovou panenku.
Přestože jde o nesmyslnou spekulaci, celá debata podle profesora geochemie Renauda Joannes-Boyaua z Austrálie odhaluje zajímavé otázky týkající se lidské evoluce. Jaké jsou skutečné přednosti našeho druhu? Co jsme během vývoje obětovali? A co nás gorily – naši mohutní, silní a zároveň ohrožení příbuzní – mohou naučit?
Gorily patří spolu se šimpanzi, bonoby a orangutany mezi naše nejbližší příbuzné – dělíme s nimi přes 98 % genetické informace. Naše vývojové cesty se rozešly zhruba před 10 miliony lety, přesto sdílíme řadu společných znaků: protistojné palce, mimiku, sociální chování i emoční inteligenci.
Gorily se přizpůsobily životu v hustých lesích a horách, jejich síla je ohromující – samci váží přes 160 kilogramů a bez tréninku zvednou tunu. Síla je výsledkem evoluce, kde dominantní samci získávají přístup k samicím.
Naopak lidé vyměnili sílu za mozek. Náš mozek je třikrát větší než u goril a umožňuje nám abstraktní myšlení, jazyk, spolupráci ve velkých skupinách i předávání znalostí. A právě schopnost spolupráce je podle profesora Joannes-Boyaua naším největším evolučním trumfem, uvedl pro web The Conversation.
V souboji tváří v tvář by člověk neměl šanci. Gorila by ho doslova rozmačkala. Ale lidé „nehrají fér“. Mají taktiky, technologie, zbraně a schopnost spolupracovat v rozsáhlých skupinách. V minulosti ostatně přivedli gorily až na pokraj vyhynutí – ne silou, ale prostřednictvím svého vlivu na přírodu.
Dnes žije lidský druh na všech kontinentech, v každém klimatu a prostředí. Změnili jsme krajinu, dobyli Měsíc, vytvořili digitální svět. Ale i gorily jsou evolučním úspěchem – dokladem harmonie s přírodou, fyzické síly a tichého klidu.
Závěr? Gorila by vyhrála bitvu. Lidé by vyhráli válku.
Spolu s prezidentem Volodymyrem Zelenským dorazila do Prahy i jeho manželka, první dáma Ukrajiny Olena Zelenská. Její přítomnost podtrhla význam návštěvy, neboť ona sama do zahraničí cestuje jen zřídka a svého manžela zdaleka nedoprovází na všech jeho zahraničních cestách.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil oficiální návštěvu České republiky, při níž ho doprovází jeho manželka Olena Zelenská. Program v Praze je nabitý – od setkání s vrcholnými českými představiteli až po konkrétní kroky k prohloubení obranné, zdravotnické i kulturní spolupráce mezi oběma zeměmi.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes dorazil na oficiální návštěvu do České republiky. Na Letišti Václava Havla ho osobně přivítal ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
Dnes, v neděli 4. května 2025, zůstane celý areál Pražského hradu uzavřen pro veřejnost. Vedení Hradu oznámilo, že od 11:00 do 19:00 nebude možný vstup do žádné části areálu, včetně zahrad, výstavních prostor, pokladen ani informačních středisek. Poslední návštěvníci budou vpuštěni nejpozději v 10:30.
Ruský prezident Vladimir Putin v neděli v rozhovoru pro státní televizi prohlásil, že Rusko má dostatek síly a prostředků k tomu, aby dovedlo svou vojenskou operaci na Ukrajině do „logického konce“, jaký si Kreml představuje. Zároveň však vyjádřil naději, že nebude nutné použít jaderné zbraně.
Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny, udržuje s Českou republikou úzké a přátelské vztahy, které se v posledních letech výrazně prohloubily v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině. Česko patří mezi klíčové evropské partnery Ukrajiny a poskytuje jí významnou vojenskou, humanitární i politickou podporu.
Tři roky od začátku invaze na Ukrajinu zůstává ruský vojensko-průmyslový komplex navzdory tvrdým sankcím funkční. Rusko nadále vyrábí dělostřeleckou munici, drony i obrněná vozidla – ne špičkové kvality, ale „dostatečně dobré“, aby pokryly aktuální potřeby armády. Bez pomoci zahraničních partnerů a zprostředkovatelů by to však bylo téměř nemožné.
Warren Buffett, končící šéf obří investiční společnosti Berkshire Hathaway, se do Evropy příliš často nevydával. Jednou z výjimek je zhusta medializovaný „výlet“ z roku 2008, kdy zavítal do Španělska, Itálie, Švýcarska a Německa. Rozhlížel se tehdy po nových investičních příležitostech. Česko však oficiálně nikdy nenavštívil.
Více než dva miliony fanoušků dorazily na pláž Copacabana v brazilském Riu de Janeiru, aby si užily bezplatný koncert americké popové hvězdy Lady Gaga. Podle místních úřadů šlo o její dosud největší vystoupení.
Počasí v Česku v příštím týdnu přinese citelné ochlazení. Podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se teploty během čtvrtečního státního svátku i následujících dní budou držet výrazně níže než v uplynulém týdnu.
Silné bouře v sobotu udeřily na části Česka s takovou razancí, že meteorologové zaznamenali výskyt extrémního jevu zvaného downburst – prudkého sestupného poryvu větru schopného napáchat vážné škody. Na mimořádné projevy počasí upozorňoval Český hydrometeorologický ústav už v páteční výstraze.
Ruská ekonomika na oko odolává sankcím, ale za oponou je situace dramatická. Nová analýza švédského institutu SITE varuje, že Moskva udržuje finanční stabilitu jen díky masivním výdajům na válku. Šéfka švédského ministerstva financí vyzývá k tvrdším sankcím. „Musíme vyhladovět ruskou válečnou pokladnu,“ prohlásila.