Slavná americká komička a moderátorka Ellen DeGeneres (*67) se poprvé veřejně vyjádřila k důvodu, proč se loni s manželkou Portiou de Rossi usadila v Británii. Na setkání s fanoušky v Cheltenhamu přiznala, že definitivní rozhodnutí padlo den po opětovném zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. „Prostě jsme se rozhodli zůstat. Všechno je tady lepší,“ řekla otevřeně.
DeGeneres, známá z dlouholeté talkshow The Ellen DeGeneres Show či z dabování postavy Dory ve filmu Hledá se Nemo, se loni po ukončení své kariéry v americké televizi přestěhovala do venkovského domu v Cotswolds. Původně mělo jít o sezónní pobyt, ale okolnosti je přiměly změnit plány.
„Do Británie jsme dorazily den před volbami. Ráno jsme se probudily a měly plno zpráv od přátel se smajlíky, co plakali. A mně hned došlo: ‘On to vyhrál.’ A v tu chvíli jsme si řekly: Zůstáváme,“ popsala Ellen moment zlomu, který vedl k trvalému přesunu.
Podle DeGeneres se život v Británii ukázal být jednodušším, čistším a kulturně vstřícnějším než ve Spojených státech. Vyzdvihla například přístup ke zvířatům i slušnost lidí. „Všechno je tady lepší – lidé jsou zdvořilejší, zvířata jsou tu víc respektována. Prostě to tu miluju,“ svěřila se publiku.
Zároveň projevila obavy o budoucnost práv LGBTQ+ komunity v USA. Po červnovém hlasování Jižních baptistů, kteří podpořili snahu o zrušení manželství osob stejného pohlaví, přiznala, že s Portiou uvažují o opětovném sňatku v Británii. „Když se to v Americe zruší, vezmeme se tady znovu,“ prohlásila rozhodně.
V rozhovoru s moderátorem Richardem Baconem se Ellen vrátila i k kontroverzi, která stála za ukončením její televizní show v roce 2022. Po sérii obvinění z toxického pracovního prostředí museli odejít tři producenti, a přestože DeGeneres se veřejně omluvila, její reputace tím výrazně utrpěla.
„V každém článku se psalo, že jsem zlá. Ale co to vlastně znamená? Jsem přímá a říkám věci na rovinu. Znamená to snad, že jsem špatný člověk?“ ptala se publika s hořkým podtónem. Dodala, že ji velmi bolí, že ji lidé takto vnímají, protože sama sebe považuje za soucitného a empatického člověka.
Její přímá povaha se podle ní stala terčem předsudků. „U žen se očekává, že budou neustále milé, vlídné a poslušné. Ale jakmile se odchýlíme, jsme nálepkovány jako zlé,“ řekla a dodala, že takový konec své kariéry si nepředstavovala.
Přesto Ellen neztrácí naději. Uvedla, že mladá generace je mnohem otevřenější a přirozeněji přijímá odlišnosti. „Oni jsou fluidní, přirozeně svobodní. Myslím, že právě oni nám ukážou cestu,“ dodala s nadějí.
V závěru večera připustila, že by ráda znovu moderovala talkshow, tentokrát v Británii. „Moc mi to chybí. Ráda bych to dělala znovu, ale nevím, jestli by takový formát dnes ještě fungoval,“ přiznala.
I když dnes většinu času tráví péčí o domácí zvířata – od kuřat po koně – přemýšlí nad tím, co bude dál. „Jsem trochu znuděná, ale chci dělat něco, co mě bude bavit. Ještě přesně nevím co, ale určitě to nebude návrat do showbyznysu stejným způsobem,“ uzavřela.
Nedávné rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa umožnit evropským spojencům nákup amerických zbraní pro Ukrajinu, včetně tolik potřebných systémů Patriot, přináší Kyjevu dočasnou, ale životně důležitou pomoc. Zároveň však znovu odhaluje hlubší slabiny americké politiky vůči Rusku, které se vyhýbá razantnějším krokům a nadále spoléhá na naději, že Moskva bude ochotna ustoupit.
Evropské země zvyšují svou podporu Ukrajině v oblasti protivzdušné obrany, aby čelila pokračujícím ruským útokům. Německo a Velká Británie se staly hlavními tahouny nové iniciativy, která následuje po 50denním ultimátu, jež americký prezident Donald Trump adresoval Vladimiru Putinovi.
Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal počátkem července historické zatykače na vůdce Tálibánu, které obviňuje z zločinů proti lidskosti na základě genderového pronásledování. Tento právní krok je považován za průlomové uznání utrpení žen a dívek v Afghánistánu a zároveň první případ, kdy se takový čin kvalifikuje jako zločin proti lidskosti před mezinárodním tribunálem.
Kanada čelí největší epidemii spalniček za poslední desetiletí a stala se jedinou západní zemí v první desítce světových ohnisek této vysoce nakažlivé nemoci. Jen letos onemocnělo více než 3 800 lidí, převážně dětí a kojenců, což je téměř trojnásobek oproti Spojeným státům, a to i přesto, že Kanada má výrazně menší populaci. Největší počet případů byl zaznamenán v provinciích Alberta a Ontario, které se staly hlavními epicentry nákazy.
Nadcházející summit OSN o potravinových systémech se ponese v naléhavém duchu. Nová mezinárodní zpráva totiž varuje, že prudké nárůsty cen základních potravin způsobené klimatickou krizí vedou nejen k malnutrici, ale hrozí i politickými otřesy a sociálními nepokoji. Zasaženy jsou především ty nejchudší vrstvy obyvatel, které si potraviny často nemohou dovolit.
Americký prezident Donald Trump opět rozvířil politické vody, když sdílel uměle generované video zachycující zatčení bývalého prezidenta Baracka Obamy přímo v Oválné pracovně. V klipu, který byl původně zveřejněn na TikToku a později se objevil na prezidentově účtu na Truth Social, je vidět, jak agenti FBI táhnou Obamu v poutech na kolenou, zatímco se Trump spokojeně usmívá. Video doprovází hudba v podobě písně „YMCA“ od skupiny Village People a nese nápis: „Nikdo nestojí nad zákonem!“
Navzdory dalším ukrajinským výzvám k jednání Rusko o skutečný mír neusiluje. Kreml nadále předkládá návrhy, které připomínají spíše diktát a kapitulaci než kompromis. Zatímco se navenek hovoří o urovnání, ve skutečnosti Moskva sleduje imperiální cíl, kterým je obnova sféry vlivu a podmanění Ukrajiny. Válka proto neskončí, dokud bude Vladimir Putin věřit, že vítězství (nikoli dohoda) je jedinou přijatelnou možností.
Slavná americká komička a moderátorka Ellen DeGeneres (*67) se poprvé veřejně vyjádřila k důvodu, proč se loni s manželkou Portiou de Rossi usadila v Británii. Na setkání s fanoušky v Cheltenhamu přiznala, že definitivní rozhodnutí padlo den po opětovném zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. „Prostě jsme se rozhodli zůstat. Všechno je tady lepší,“ řekla otevřeně.
Český hydrometeorologický ústav dnes zpřesnil a rozšířil své varování před extrémním počasím. K původní výstraze před vysokými teplotami přibyla i hrozba silných bouřek, které by měly dorazit během odpoledne a večera. Největší riziko se očekává na Moravě, ve Slezsku a ve východních oblastech Čech.
Rusko letos neuskuteční svou vlajkovou zbrojní výstavu Army 2025, ačkoli oficiální web stále uvádí konání mezi 11. a 14. srpnem. Informace o akci ale byly odstraněny z webových stránek veletržního areálu Patriot Expo, kde se událost tradičně koná. Jako první o zrušení informoval ruský státní deník Izvestija, Kreml však zatím situaci veřejně nekomentoval.
Po teplém víkendu se v tomto týdnu opět ochladí. Teploty by se většinu týdne měly pohybovat pod hranicí třiceti stupňů, uvedl ČHMÚ.cz.
Vladimir Putin v noci rozpoutal bezprecedentní raketový a dronový útok na Ukrajinu, který se zapsal jako nejintenzivnější od počátku invaze před více než třemi lety. Ve stejné chvíli byla Severoatlantická aliance nucena aktivovat bojové letouny a vyhlásit nejvyšší stupeň pohotovosti protiletecké obrany kvůli blízkosti úderů k hranicím čtyř členských států NATO — Polska, Slovenska, Maďarska a Rumunska.