RADAR POČASÍ: Česko se připravuje na déšť! Meteorologové upřesnili, kde a kdy pršet začne

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie, foto: Depositphotos
Adam Chlapík 11. března 2025 12:29
Sdílej:

Po několika dnech slunečného počasí se Česká republika připravuje na změnu. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se počasí v následujících dnech výrazně zhorší. V úterý a středu budou dešťové srážky postihovat především severozápadní a severní části Čech, přičemž ve čtvrtek se déšť rozšíří na celé území. Tato vlna deštivého počasí bude trvat i nadále.

Počasí se po několika slunečných dnech v Česku opět mění a s ním i srážky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) začal déšť v pondělí odpoledne ovládat jižní polovinu republiky a pokračoval i v noci.

Naopak v úterý se déšť přesune na sever. "Během dne se místní přeháňky objeví na severozápadě a severu Čech, jinak jen zcela výjimečně," uvedli meteorologové. Srážky tak postupně zasáhnou celé území a déšť v následujících dnech očekávají i v dalších oblastech.

Meteorologové předpovídají, že ve středu bude déšť pokračovat, přičemž přeháňky se objeví především v severozápadní části Čech. V ostatních oblastech bude déšť spíše výjimečný.

Podle odborníků však od čtvrtka očekáváme výraznou změnu. "Další dny budou na vláhu bohatší a dříve či později zaprší na celém území," uvedli meteorologové z ČHMÚ. Zatímco středeční déšť zůstane lokalizovaný, od čtvrtka se srážky rozšíří do všech koutů České republiky.

Témata:
Stalo se
Novinky
Donald Trump

Trump chce pohřbít důkazy, že za extrémní počasí si můžeme sami

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa opět čelí tvrdé kritice vědecké komunity poté, co v návrhu federálního rozpočtu navrhla ukončení provozu slavné observatoře Mauna Loa na Havaji. Právě zde vědci od roku 1958 měří koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře – čímž vznikl takzvaný Keelingův graf, považovaný za jeden z nejvýznamnějších důkazů o lidském vlivu na změnu klimatu.

Novinky
Ilustrační fotografie

Experti: Rusko jednoduše neumí vést války

Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.

Novinky
Ilustrační foto

Polsko kvůli migrantům dočasně obnoví kontroly na hranicích

Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.

Novinky
Jižní Korea

Útok na íránský jaderný program je varováním pro Koreu. Paradoxně pro tu Jižní

Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.