Počasí: Meteorologové vydali další výstrahu, Česko dnes a zítra zasáhnou silné bouřky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie, foto: Depositphotos
Klára Marková VČERA 12:25
Sdílej:

Po intenzivních bouřkách, které ve čtvrtek zasáhly Moravu, vydal dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naléhavou výstrahu před silnými bouřkami pro oblast Čech. Očekává se, že nepříznivé počasí zasáhne region v odpoledních a večerních hodinách během pátku i soboty.

Podle meteorologů se v pátek odpoledne a večer budou lokální, avšak potenciálně velmi silné bouřky formovat zejména v severních, západních a jihozápadních Čechách. ČHMÚ konkrétně varuje před přívalovými dešti, které mohou v krátkém časovém úseku přinést srážkové úhrny kolem 40 mm.

Výstraha platí od 11:00 do 22:00 hodin. Mezi nejvíce ohrožené oblasti patří Karlovarský, Plzeňský, Ústecký a Liberecký kraj, západní části Jihočeského a Středočeského kraje a oblast Krkonoš v Královéhradeckém kraji.

Zvláštní pozornost je věnována horským oblastem Krkonoš, Jizerských a Lužických hor. Zde je vzhledem k již nasycené půdě po předchozích srážkách výrazně zvýšené riziko lokálních záplav a v krajním případě i vzniku bleskových povodní.

Situace se nezlepší ani v sobotu, kdy rovněž platí výstraha na silné bouřky, a to opět od 11:00 do 22:00 hodin. Nejnižší stupeň výstrahy zůstává v platnosti pro stejné regiony jako v pátek, navíc se rozšiřuje na celý Středočeský a Jihočeský kraj a západ Vysočiny.

Sobotní bouřky budou mít rovněž lokální charakter. Hlavním nebezpečím zůstává intenzivní déšť, s možnými srážkovými úhrny dosahujícími až 40 mm v krátkém časovém intervalu. Pomalý postup bouřkových systémů může lokálně vést k ještě vyšším úhrnům a tím zvýšit riziko přívalových povodní. Očekává se, že bouřky budou slábnout až ve večerních hodinách. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Komentář
Čína

Manželství z rozumu, které musí fungovat dál. EU a Čína bez sebe nemohou být

Vztah mezi Evropskou unií a Čínou připomíná manželství z rozumu, které je plné napětí, neshod i výčitek, ale zároveň natolik propojené, že rozchod není možný. Čína zásobuje Evropu levnou výrobou a klíčovými technologiemi, EU jí na oplátku dodává stroje, luxus a know-how. Přes politické spory a vzájemné výtky obě velmoci dobře vědí, že bez sebe zatím nemohou fungovat, pokud chtějí zůstat globálními hráči.

Počasí
Ilustrační foto

Proč změny počasí nevnímáme? Vědci našli odpověď na zásadní problém

Podle průzkumů rostoucí počet extrémních klimatických jevů, jako jsou povodně, lesní požáry a hurikány, nezvýšil povědomí o hrozbách spojených se změnou klimatu. Místo toho lidé mění svou představu o tom, co považují za „normální“. Tento jev, označovaný jako „efekt vařící žáby“, způsobuje, že si postupné změny těžko všímáme.

Novinky
Analýza
Emmanuel Macron

Macron otevřel jednu z nejcitlivějších otázek: Má Palestina nárok na samostatný stát?

Uznání palestinské státnosti znovu rozděluje světovou diplomacii. Zatímco Francie jako první velká evropská mocnost oznámila, že Palestinu oficiálně uzná, USA a Izrael takový krok tvrdě odmítají. Tvrdí, že legitimizuje násilí a ohrožuje mír. Přesto se počet států podporujících dvoustátní řešení dál rozrůstá – uznání Palestiny nyní podporují tři čtvrtiny celého světa.

Novinky
Kreml

Další ruský bizár: EU na nás zaútočí do roku 2027, píše Putinův oblíbený tisk

V reakci na rostoucí napětí mezi Ruskem a západními zeměmi přinesl ruský deník Komsomolskaja Pravda, označovaný novináři jako „oblíbené Putinovy noviny“, bizarní prognózu. Podle ní by Evropská unie mohla zaútočit na Rusko již v roce 2027, uvedl server Meduza.