Zásah složek IZS v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě bylo vyšetřeno sto lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: ZZS Praha
Klára Marková DNES 08:39
Sdílej:

V noci na úterý došlo v Roztokách u Prahy k mimořádnému zásahu všech složek integrovaného záchranného systému. Důvodem bylo podezření na výskyt nebezpečné meningokokové infekce typu B mezi zahraničními studenty, kteří se účastní letního programu v areálu studentského ubytování na Tyršově náměstí.

Podle záchranářů se preventivní opatření týkalo celkem 97 osob. Všichni podstoupili vyšetření a dostali antibiotika. Nikdo z přítomných nemusel být hospitalizován a u žádného z nich se nákaza nakonec nepotvrdila. „Nešlo o situaci, která by představovala bezprostřední ohrožení zdraví,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Monika Nováková.

Zásah byl reakcí na předchozí hospitalizaci jednoho studenta s již potvrzenou infekcí meningokokem. Následně byly k preventivnímu vyšetření přizvány i osoby, které s ním byly v těsnějším kontaktu – šlo o čtyři další studenty.

Celá akce probíhala bez komplikací a byla ukončena v časných ranních hodinách. Poslední záchranné složky opustily místo po druhé hodině ranní. „Šlo o důležité preventivní opatření. Cílem bylo zabránit šíření infekce v prostředí, kde žije více osob pohromadě. Pro veřejnost žádné riziko nehrozí,“ ujistila mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalumunová.

Meningitida neboli zánět mozkových blan je vážné onemocnění, které postihuje ochranné obaly mozku a míchy. Nejnebezpečnější formou je bakteriální meningitida, způsobená mimo jiné bakterií Neisseria meningitidis – tzv. meningokokem. Typ B je jedním z nejčastějších kmenů, které se v Evropě vyskytují.

Příznaky se mohou objevit velmi rychle – během několika hodin. Typické jsou prudká bolest hlavy, vysoká horečka, ztuhlost šíje, nevolnost, zvracení, světloplachost nebo zmatenost. U dětí se nemoc může projevovat neklidem, ospalostí, nechutenstvím či netypickým pláčem. V těžkých případech může dojít k vyrážkám, křečím nebo i ztrátě vědomí.

Infekce se šíří kapénkami, tedy například kašlem, kýcháním nebo těsným kontaktem. Nejvíce ohrožené jsou kolektivy, jako jsou ubytovny, koleje či vojenské objekty. Proto je v případě podezření klíčové rychlé vyšetření a nasazení antibiotik. Lidé z blízkého okolí nakaženého často dostávají preventivní antibiotickou léčbu. Proti některým typům meningokokových infekcí je možné se chránit očkováním. 

Stalo se
Novinky
Těžba geotermální energie

Zastaví frakování devastaci počasí? Svět má na dosah svatý grál mezi obnovitelnými zdroji

Hluboko pod vyprahlou půdou státu Utah se letos na jaře roztočila vrtná souprava, která prorážela tvrdou žulu neuvěřitelnou rychlostí – zhruba 90 metrů za hodinu. Vrt, dlouhý téměř pět kilometrů, prorazil až k místům, kde teplota dosahuje 260 °C. Jenže místo hledání ropy či zemního plynu tu firma Fervo Energy míří za něčím jiným: za budoucností bez fosilních paliv.

Novinky
Donald Trump

USA odchází z UNESCO, oznámil Trump

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že znovu vystoupí z Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Tento krok přichází jako důsledek tří měsíce trvajícího přezkumu, který se zaměřil na ideologické směřování organizace a její postoje k Izraeli, Číně a společenským otázkám, jako je diverzita či genderová rovnost. Podle Bílého domu je současné působení UNESCO v rozporu s americkými národními zájmy a s hodnotami, které Trumpova administrativa označuje za klíčové. 

Novinky
Zřícení letu AI171 společnosti Air India

Nespí, nevychází z domu, vidí mrtvé. Jediný přeživší letecké havárie v Indii dodnes prožívá děsivé chvíle

I měsíc po tragické havárii letadla společnosti Air India, při níž zahynulo 241 lidí, je pro jediného přeživšího, čtyřicetiletého Vishwashe Kumara Rameshe, zážitek stále živý. Podle jeho příbuzného Krunala Keshaveho muž trpí nočními můrami a stále znovu prožívá okamžiky hrůzy z osudného dne.

Novinky
Chalífa Haftar

Nepřítel mého nepřítele. EU chce kvůli Rusku jednat s tyranem

Evropská unie musí být připravena obnovit jednání s libyjským vojenským vůdcem Chalífou Haftarem, přestože jej většina evropských lídrů považuje za problematického partnera. Důvodem je obava, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v Libyi zopakovat taktiku „zbraně migrace“, jakou už použil na východě Evropy. To v rozhovoru pro Politico uvedl eurokomisař pro migraci Magnus Brunner.