Tesla má problém: Nabourala do zdi, kterou považovala za silnici + VIDEO

Tesla model Y
Tesla model Y, foto: Depositphotos
Ondřej Ptáček 26. března 2025 16:08
Sdílej:

Experiment youtubera odhalil slabinu systému Autopilot – Tesla narazila do zdi, protože ji software vyhodnotil jako pokračování silnice. Incident ukazuje limity technologie spoléhající pouze na kamery. O případu informoval web news.com.au.

Experiment odhalil zásadní slabiny systému Autopilot společnosti Tesla. Youtuber a bývalý inženýr NASA Mark Rober provedl test, při kterém vozidlo Tesla Model Y narazilo do zdi namalované hyperrealistickým obrazem silnice. Autopilot si falešnou cestu spletl s pokračováním skutečné komunikace a vůz nezareagoval žádným způsobem na blížící se překážku.

Podle specializovaného média Futurism spočíval experiment v tom, že na konec skutečné silnice byla namalována realistická iluze jejího pokračování. Tesla, jedoucí rychlostí přibližně 64 km/h, s aktivovaným autopilotem neidentifikovala rozdíl a přímo narazila do zdi. „Tohle je zásadní problém. Pokud se systém spoléhá výhradně na kamery, může být v některých situacích zcela bezmocný,“ uvedl Rober ve svém videu.

Video: Můžete oklamat autonomní vůz? | Mark Rober

Tesla vs. LiDAR: Spor o technologie

Pro srovnání podrobil Rober stejnému testu Lexus RX vybavený senzory LiDAR od společnosti Luminar. Výsledek? Vozidlo detekovalo překážku a bezpečně zastavilo. Klíčový rozdíl spočívá v tom, že Tesla používá pouze kamery, zatímco ostatní výrobci kombinují LiDAR, radar a kamery. Šéf Tesly Elon Musk dlouhodobě odmítá LiDAR a označuje ho za „hloupý, drahý a zbytečný“. Přesto jej několik velkých automobilek, včetně Mercedesu, BMW a Volva, implementovalo do svých autonomních systémů.

„LiDAR vysílá laserové impulsy a vytváří trojrozměrnou mapu okolí. To znamená, že detekuje pevné objekty bez ohledu na jejich vizuální vzhled,“ vysvětlil Rober. „Zatímco kamery mohou být oklamány optickými iluzemi nebo špatnými světelnými podmínkami, LiDAR se s takovými problémy nesetkává.“

V dalších testech youtuber ukázal, že Tesla s autopilotem nedokázala za mlhy a deště rozpoznat figurínu ve tvaru dítěte. Lexus s LiDARem ji bez potíží identifikoval a zastavil včas.

Video: Lidar vs. Tesla: závod o plně samořídící auta | The Verge

Autonomní řízení bez záložních systémů? Riziko na silnicích

Test přichází v době, kdy Tesla plánuje do roku 2025 spustit plně autonomní robotaxi službu v Austinu. Mnozí odborníci na bezpečnost ale varují, že absence LiDARu a radaru v systému Autopilot může představovat vážné nebezpečí. Podle zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) už došlo k několika nehodám způsobeným tím, že Tesly s autopilotem nedokázaly včas rozpoznat překážky.

„Problém je, že strojové vidění stále není dokonalé. Pokud systém spoléhá pouze na kamery, může být oklamán uměleckými triky nebo špatnými podmínkami na silnici,“ upozornil odborník na autonomní systémy Peter Schmidt.

Tesla se nyní musí rozhodnout: zda setrvat u své strategie a nadále sázet výhradně na kamery a pokročilé algoritmy umělé inteligence, nebo přehodnotit svůj přístup a zvážit použití dalších senzorových technologií. Vzhledem k tomu, že automobilový průmysl směřuje k autonomnější budoucnosti, může být integrace více systémů klíčem k zajištění vyšší bezpečnosti a spolehlivosti.

Témata:
Stalo se
Novinky
Ilustrační fotografie

Experti: Rusko jednoduše neumí vést války

Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.

Novinky
Ilustrační foto

Polsko kvůli migrantům dočasně obnoví kontroly na hranicích

Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.

Novinky
Jižní Korea

Útok na íránský jaderný program je varováním pro Koreu. Paradoxně pro tu Jižní

Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.

Počasí
Ilustrační foto

Jak přežít extrémní počasí? Velký přehled tipů, jak se ochladit a chránit zdraví

Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.