Spojené státy a další vesmírní pozorovatelé vyjádřili obavy z podezřelých manévrů tří ruských satelitů Kosmos, které byly vypuštěny na oběžnou dráhu spolu s raketou Sojuz počátkem února. Rusko k těmto aktivitám mlčí, což jen podněcuje spekulace o možném tajném vesmírném projektu.
Pozornost vesmírných pozorovatelů se v posledních dnech zaměřila na záhadné manévry tří ruských satelitů Kosmos 2581, 2582 a 2583. 18. března se totiž dostaly až příliš blízko k dalším vesmírným objektům, což vyvolalo obavy o jejich účel a možné vojenské záměry. Jak informovala americká stanice CNN, satelity podle některých expertů nacvičovaly "útočnou a obrannou taktiku" pro případný konflikt s nepřátelskou lodí.
"Už v minulosti jsme byli svědky toho, jak několik ruských satelitů spolupracovalo s cílem obklíčit a izolovat cizí vesmírný objekt. Tyto manévry prováděly na nižší oběžné dráze Země, což svědčí o potenciálním zájmu zaměřit nepřátelskou loď a zaútočit," uvedl pro CNN nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva obrany.
Ještě větší obavy vyvolává skutečnost, že jeden z trojice satelitů odpálil do vesmírného prostoru záhadný předmět. Co přesně tento objekt představuje, je zatím nejasné, ale americké Vesmírné síly (USSF) o něm začaly spekulovat. Tento incident přispěl k teoriím o tajném ruském vesmírném projektu, který může mít vojenský charakter.
Pentagon se obává, že Rusko by mohlo mít v plánu vyvinout vesmírnou jadernou zbraň, což by mohlo znamenat ještě větší nebezpečí pro globální bezpečnost. Ruské ministerstvo obrany však žádné podrobnosti o účelu a povaze mise nesdělilo, což jen zvyšuje napětí a spekulace.
Satelity Kosmos byly na oběžnou dráhu vyneseny raketou Sojuz-2.1V na začátku února z kosmodromu Pleseck. I když ruské ministerstvo obrany zatím neobjasnilo, jaké jsou skutečné cíle mise, tato neobvyklá aktivita vyvolává vážné otázky o ruských plánech na vesmírnou dominanci.
Už téměř dvanáct let uplynulo od chvíle, kdy tehdy šestadvacetiletá Julie Michel beze stopy zmizela. Její auto i osobní věci byly nalezeny opuštěné u horského průsmyku Port de Lers v Pyrenejích. Navzdory rozsáhlému pátrání se však po mladé ženě nenašla jediná stopa. Nyní, po více než dekádě, se vyšetřovatelé k případu vracejí s novým pohledem a otevírají dříve neprozkoumané stopy.
Souboj mezi Spojenými státy a Čínou vstupuje do fáze, z níž už nebude návratu. Vysoká cla, která minulou středu zavedl americký prezident Donald Trump, vyvolala okamžitou, a ještě tvrdší odpověď z Pekingu. Obchodní válka dvou největších ekonomik světa je v plném proudu – a menší země se budou muset brzy rozhodnout, komu důvěřují víc. Zatím má navrch Čína.
Podle zdrojů agentury Bloomberg ruský prezident Vladimir Putin stále věří, že jeho nejlepší šanci na ukončení války na Ukrajině představuje americký prezident Donald Trump. Přesto je Moskva připravena v konfliktu pokračovat, pokud diplomatická jednání ztroskotají.
Pět let po odchodu z královských povinností se Meghan, vévodkyně ze Sussexu, znovu snaží zaujmout – tentokrát jako podnikatelka, influencerka a tvář nového lifestylového impéria. Přestože její sledovanost roste, zejména ve Spojených státech, její oblíbenost mezi Brity zůstává mizivá. V roce 2025 dosahuje v Británii podle průzkumu YouGov pouhých 19 %, zatímco v USA činí 43 %, uvedl server BBC.
Nedělní Let's Dance se proměnil v emotivní moment. Eva Burešová přijala bolestivou zprávu, která zasáhla i české publikum.
Nové informace vrhají na poslední chvíle prince Philipa, manžela královny Alžběty II., který zemřel 9. dubna 2021 ve věku 99 let, zcela nové světlo. Podle dlouholetého přítele královského páru a královského životopisce Gylese Brandretha nebyla královna v době jeho smrti přítomna u jeho lůžka, jak se původně uvádělo.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un podle nejnovějších informací cílí na ty nejmladší. Podle experta z bezpečnostní divize Googlu začíná verbovat budoucí hackery už od pěti let. Děti s nadprůměrnými výsledky v matematice a vědě jsou následně zařazovány do specializovaných škol a postupně vychovávány jako kybernetické zbraně namířené proti Západu.
Česko se vzpamatovává po večeru, který přinesl velmi smutnou zprávu. Ve věku 29 let po boji se zákeřnou rakovinou zemřela Anna Slováčková. Tato smutná událost zasáhla nejen její blízké, ale i mnoho známých osobností, které na sociálních sítích vyjádřily svou lítost a soustrast.
„Někdy prostě potřebujete sníst celou okurku.“ Touto větou začíná série virálních videí, která během posledních týdnů zaplavila TikTok a stala se fenoménem s miliony zhlédnutí. Autorem je Logan Moffitt, kterému se díky jeho jednoduchým a energickým videím s okurkovými saláty přezdívá „okurkový borec“. Jeho styl a nadšení pro zelenou zeleninu inspirovaly tisíce uživatelů k tvorbě vlastních receptů a videí, kde hraje hlavní roli právě okurka.
Chudé státy obvinily bohatý svět ze zrady a ustupování od klimatických závazků, zatímco se zoufale snaží udržet při životě dlouho připravovanou dohodu o snížení emisí z lodní dopravy. V Londýně se tento týden sešlo 175 států na jednání Mezinárodní námořní organizace (IMO), kde mají být po více než deseti letech dokončeny detaily plánu na dekarbonizaci tohoto odvětví v horizontu 25 let.
Českou kulturní scénou otřásla tragická zpráva. Ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Slováčková. Talentovaná a oblíbená dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka podlehla zákeřné nemoci, se kterou bojovala s mimořádnou odvahou a klidem. Její smrt hluboce zasáhla nejen rodinu a přátele, ale také tisíce fanoušků po celé republice.
Česká kulturní obec přišla o talentovanou umělkyni. Ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka Anička Slováčková, která dlouhodobě bojovala s rakovinou. Smutnou zprávu o jejím skonu potvrdil Blesku její otec, hudebník Felix Slováček.