Ruský prezident Vladimir Putin oznámil jednostranné třídenní příměří na Ukrajině. Přerušení bojových operací má platit od půlnoci 8. května do půlnoci 11. května a souvisí s připomínkou Dne vítězství nad nacistickým Německem, který Rusko tradičně slaví 9. května. Informoval o tom v pondělí Kreml.
Podle oficiálního prohlášení bylo rozhodnutí učiněno „z humanitárních důvodů“. Kreml zdůraznil, že se během této doby zastaví „všechny vojenské operace“ vedené ruskými silami.
Na oznámení okamžitě reagovala Ukrajina. Poradce vedoucího kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského prohlásil, že „příměří musí být bezpodmínečné, protože jakákoli jiná forma je pouze Putinovou taktickou hrou“.
Ukrajinská strana se obává, že by Rusko mohlo příměří využít k přeskupení jednotek, přesunům techniky nebo jiným přípravám na další ofenzivy. Skepticismus Ukrajiny není bezdůvodný — podobné zkušenosti má už z minulosti.
K podobné situaci došlo i během letošních velikonočních svátků. Putin tehdy jednostranně vyhlásil 30hodinové velikonoční příměří, které Ukrajina přijala s velkou nedůvěrou. Přesto souhlasila.
Následně však ukrajinská armáda obvinila ruské síly, že během velikonočního příměří provedly více než 2 900 útoků podél frontových linií. Moskva naopak tvrdila, že porušování příměří bylo na straně Ukrajiny. Obě strany se navzájem obviňovaly, což podkopalo důvěru v podobné jednostranné iniciativy.
Rusko také v minulosti odmítlo americký návrh na 30denní příměří, který byl Kyjevem podpořen.
Den vítězství 9. května je v Rusku jedním z nejvýznamnějších státních svátků. V tento den si země připomíná kapitulaci nacistického Německa v roce 1945. Slavnosti tradičně zahrnují vojenské přehlídky a politická prohlášení o síle a jednotě ruského národa.
Oznámení příměří v souvislosti s tímto datem tak může být i symbolickým gestem pro domácí i mezinárodní publikum — avšak v podmínkách pokračující války na Ukrajině zůstává jeho skutečný dopad velmi nejistý.
David Rush, známý svými četnými zápisy v Guinnessově knize rekordů, opět posunul hranice lidských schopností. Tentokrát se zaměřil na zdánlivě neobvyklou disciplínu – nejrychlejší postavení deseti roliček toaletního papíru jednou rukou.
Velká část Španělska a Portugalska zažila v pondělí rozsáhlý výpadek elektřiny, který ochromil dopravu, narušil provoz letišť a přerušil vlakové spoje. Přestože se objevily spekulace o možných příčinách kolapsu, evropské úřady a národní správci sítí odmítli teorie, že by šlo o kybernetický útok. Podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy.
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil jednostranné třídenní příměří na Ukrajině. Přerušení bojových operací má platit od půlnoci 8. května do půlnoci 11. května a souvisí s připomínkou Dne vítězství nad nacistickým Německem, který Rusko tradičně slaví 9. května. Informoval o tom v pondělí Kreml.
Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí ochromil Španělsko a Portugalsko, dál způsobuje vážné komplikace. Nejenže zkolabovala doprava a provoz v metropolích jako je Madrid a Lisabon, ale chaos zasáhl i letiště, železnice a sportovní akce.
Ve Španělsku panuje napětí poté, co celou zemi zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny. Podle vysokého představitele španělského provozovatele přenosové soustavy Red Eléctrica, Eduarda Prieta, může úplná obnova dodávek energie trvat mezi šesti až deseti hodinami. Dodal, že jde o incident bezprecedentního rozsahu.
V Belému, městě na ústí Amazonky, kde se letos v listopadu uskuteční klimatický summit COP30, vrcholí přípravy – a zároveň roste kritika. Aby se mohlo konat největší diplomatické setkání v historii deštného pralesa, byla část městské zeleně vykácena a nahrazena betonem a ocelovými "eko-stromy".
Vatikán dnes oficiálně potvrdil, že konkláve za účelem volby nástupce papeže Františka bude zahájeno 7. května. Tato událost nastane po skončení oficiálního období smutku za zesnulého Svatého otce.
Toaleta, náš každodenní společník z porcelánu, je podle odborníků nejen zastaralá, ale i plýtvající. A jak tvrdí architekti, inženýři i specialisté na sanitaci, právě teď je na čase změnit náš přístup k tomu, jak nakládáme s lidským odpadem.
Bohaté státy světa podle nejzranitelnějších zemí zanedbávají přípravu nových plánů na boj s klimatickou krizí, čímž ohrožují chudší části planety. Ostrovní státy v Pacifiku nyní naléhavě žádají vyspělé státy, aby své závazky urychlily a přistoupily k hlubokému omezení emisí.
Fenomenální česká sportovkyně Martina Sáblíková v neděli prozradila, že už přes 10 let tají veřejnosti vztah s reprezentační kolegyní Nikolou Zdráhalovou. Sáblíková naznačila, že se je někdo chystal odhalit, proto se rozhodla jít s pravdou ven.
Po více než třech letech války se naděje na mír na Ukrajině jeví jako stále vzdálenější. Příměří se nejeví jako reálné, zejména po odmítnutí Moskvy prodloužit krátkou velikonoční přestávku v bojích, přestože Spojené státy, Velká Británie i Ukrajina projevily o takové opatření zájem.
Po dvou po sobě následujících nocích smrtících ruských leteckých útoků — nejprve proti Kyjevu 23. dubna a následně proti východoukrajinskému městu Pavlohrad 24. dubna — se možnost příměří na Ukrajině zdá být vzdálenější než kdy dřív. Ruský závazek k jakékoli dohodě je evidentně slabý, což celou situaci dále komplikuje přístup amerického prezidenta Donalda Trumpa.