Proč je počasí stále extrémnější? Za vše může podle expertů voda

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie, foto: Depositphotos
Klára Marková 28. března 2025 21:00
Sdílej:

Po celém světě rostoucí teploty způsobené klimatickými změnami zvyšují pravděpodobnost extrémního počasí, ať už jde o sucha, nebo silné srážky, které mají devastující dopad na lidi i životní prostředí. Proč je ale počasí stále extrémnější? Odpověď podle expertů oslovených agenturou AP leží ve vodní cyklu.

Například v Kalifornii zmizely srážky na několik let, aby se v roce 2023 vrátily s rekordními dešti a sněžením. To vedlo k nadměrnému růstu vegetace, která se následně stala palivem pro ničivé požáry v Los Angeles poté, co se sucho znovu vrátilo.

Ale jak může globální oteplování způsobovat zároveň sucha i prudké lijáky? Odpověď leží v samotném fungování vodního cyklu.

Voda se neustále pohybuje mezi Zemí a atmosférou v procesu zvaném hydrologický cyklus. Tento cyklus se v důsledku klimatických změn stále zrychluje, především kvůli spalování fosilních paliv, jako je uhlí a plyn.

Vyšší teploty umožňují atmosféře absorbovat více vodní páry z vodních ploch, vegetace i půdy. Nad pevninou tato vyšší poptávka po vlhkosti vede k intenzivnějším a delším obdobím sucha, přičemž některé suché oblasti se dokonce rozšiřují. Když však nakonec začne pršet, často jde o intenzivní a destruktivní srážky.

„Globální oteplování v podstatě mění atmosféru v obří houbičku, která dokáže nasáknout více vlhkosti,“ vysvětluje klimatolog Jonathan Overpeck z Michiganské univerzity. „A když se pak vytvoří podmínky pro déšť, je to jako když tu houbičku zmáčknete – voda se uvolní najednou a ve velkém množství.“

Odborníci uvádějí, že atmosféra pojme o 7 % více vodní páry na každý stupeň Celsia oteplení.

Oceány pohlcují většinu přebytečného tepla planety, což způsobuje rozpínání vody a tání ledovců, což vede ke zvyšování hladiny moří. Teplejší voda zároveň poskytuje energii pro silnější hurikány a cyklony, které mohou během krátké doby přinést extrémní množství srážek.

V roce 2023 například bouře Daniel vyvolala masivní záplavy ve východní Libyi, když obrovské srážky prolomily dvě přehrady a vyslaly ničivou vlnu vody do pobřežního města Derna. Podle vědců klimatické změny tuto bouři učinily mnohem pravděpodobnější.

Klimatické změny ovlivňují i sněhovou pokrývku, která hraje klíčovou roli v koloběhu vody.

Tající sníh pomáhá doplňovat zásoby vody v přehradách a řekách, které jsou zásadní pro zásobování pitnou vodou i zemědělství. Jenže množství sněhu se obecně snižuje, a když už napadne, půda ho často pohltí ještě předtím, než stihne naplnit vodní zdroje.

Teplejší zimy také znamenají delší vegetační období, což vede k vyšším ztrátám vody odpařováním. A přestože celkově sněží méně, klimatické změny mohou zároveň způsobovat extrémnější sněhové bouře.

„Všechny tyto jevy souvisejí s oteplováním, o kterém víme s naprostou jistotou, že je způsobeno téměř výhradně lidskou činností,“ říká Overpeck. „Dobrá zpráva je, že víme, jak to zastavit – pokud budeme chtít.“ 

Témata:
Stalo se
Novinky
Boeing 737

Čína s Trumpovými cly zametla po svém. Boeingu poslala zpátky předražené letadlo

Letoun Boeing 737 MAX, původně určený pro čínskou leteckou společnost Xiamen Airlines, přistál v neděli zpět ve Spojených státech, konkrétně v seattleském závodě Boeing Field. Tento krok je přímým důsledkem zhoršujících se obchodních vztahů mezi USA a Čínou, které eskalovaly po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa dramaticky zvýšit cla na čínské dovozy.

Celebrity
Eva Burešová

Eva Burešová vypadla z Let's Dance!

Osmé kolo populární slovenské taneční soutěže Let's Dance přineslo jeden z dosud největších šoků letošní sezony. Soutěž musela opustit herečka a zpěvačka Eva Burešová, která patřila k nejoblíbenějším a nejvýraznějším osobnostem celé show.

Mimořádná zpráva
Novinky
František (papež)

Příčinou smrti papeže Františka nebyly dechové a plicní obtíže. Podle lékařů šlo o něco úplně jiného

V neděli ráno svět obletěla zpráva o smrti papeže Františka, 266. nástupce svatého Petra a první hlavy katolické církve pocházející z Latinské Ameriky. Zemřel ve věku 88 let a podle sdělení zdravotníků papež „odešel pokojně“, bez známek utrpení, přestože zdravotní komplikace, které jej v posledních měsících sužovaly, byly vážné.

Novinky
Vatikán

Proč konkláve rozhoduje o papeži v naprosté izolaci? Za vším stojí drsný incident z 13. století

Po smrti papeže Františka ve věku 88 let se oči katolického světa upírají k Sixtinské kapli ve Vatikánu. Právě zde, v prostorách zdobených Michelangelovými freskami, začne tajemný a hluboce symbolický proces volby nového papeže – konkláve. Až se z kaple začne valit bílý dým, bude to znamení, že 1,4 miliardy katolíků na celém světě má nového duchovního vůdce.