Nejvyšší soud Spojeného království ve středu učinil historické rozhodnutí, když jednomyslně stanovil, že pojmy „žena“ a „pohlaví“ podle britského zákona o rovnosti z roku 2010 znamenají výhradně biologickou ženu a biologické pohlaví. Rozsudek okamžitě vyvolal silné reakce napříč společností a znamená zásadní vítězství pro tzv. genderkritické feministky, zatímco představuje těžkou ránu pro aktivisty bojující za práva transgender osob.
Rozsudek vynesl místopředseda soudu Patrick Hodge, který uvedl, že výklad, podle něhož by se do definice „ženy“ počítaly i osoby s Gender Recognition Certificate (GRC), je „nelogický a nepraktický“. Podle něj musí být výklad zákona založen na biologickém pohlaví, a nikoli na tom získaném právně nebo úředně, uvedl server Politico.
Celý případ se táhne od roku 2018, kdy tehdejší skotská vláda vedená Nicolou Sturgeon zavedla legislativu na podporu zastoupení žen ve veřejných orgánech. Do této definice byly zahrnuty i transgender ženy s GRC. Soudy ve Skotsku původně rozhodly, že pohlaví není omezeno pouze na biologické, ale že je třeba přihlížet i ke změně uznané státem. Tuto interpretaci však nyní Nejvyšší soud zamítl.
Rozsudek podle právních expertů může mít dalekosáhlé dopady na poskytování služeb výhradně pro ženy – včetně nemocnic, azylových domů či sportovních klubů. Vláda Spojeného království rozhodnutí přivítala a uvedla, že rozsudek přinesl „jasnost a důvěru“ pro poskytovatele služeb i ženy samotné.
„Prostory určené výhradně ženám jsou chráněny zákonem a tato vláda je bude vždy chránit,“ uvedl vládní mluvčí krátce po vynesení rozsudku.
Aktivistická skupina For Women Scotland, která zažalovala skotskou vládu, rozsudek označila za „zásadní vítězství“ a vyjádřila přesvědčení, že soud vrátil význam právnímu pojetí biologického pohlaví.
Naopak zastánci práv transgender osob rozsudek tvrdě kritizovali. Podle organizace Scottish Trans je rozhodnutí nebezpečným precedentem, který oslabuje základní ochranu trans osob v právním systému. Vedoucí organizace Vic Valentine uvedl, že „rozsudek podkopává hlavní smysl zákona o uznávání pohlaví“ a upozornil na to, že u soudu nebyl vyslechnut jediný transgender člověk.
„Je alarmující, že rozhodnutí, které se přímo týká trans lidí, bylo učiněno bez jejich přímého zastoupení nebo výpovědi. Výsledkem je, že hlas trans lidí zcela chyběl,“ dodal Valentine.
Místopředseda soudu Hodge se sice snažil zmírnit ostrost dopadů slovy, že rozsudek nemá být vnímán jako vítězství jedné skupiny nad druhou, ale dodal, že zákon o rovnosti i nadále chrání transgender osoby prostřednictvím ustanovení o „přeměně pohlaví“.
Nový skotský první ministr John Swinney, který se tématům pohlaví doposud vyhýbal, prohlásil, že jeho vláda „rozsudek respektuje“ a bude se zabývat jeho dopady. Dodal, že cílem bude nadále chránit práva všech.
Rozsudek je však už nyní považován za zlomový v otázce definice pohlaví ve Velké Británii. Očekává se, že ovlivní nejen další legislativní debaty ve Skotsku, Anglii a Walesu, ale i postoje vládních institucí a poskytovatelů veřejných služeb k otázce transgender osob a jejich právního postavení.
V práci se Felix Slováček snaží přijít na jiné myšlenky, zatímco se stále vyrovnává se smrtí milované dcery Aničky. Zítra uplynulou dva týdny od smutného okamžiku.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Karel Šíp letos oslaví osmdesátiny a zároveň dvě desítky let Všechnopárty na obrazovce České televize. Bude se svým pořadem pokračovat na veřejnoprávním kanálu? Znamením může být, jak se na Kavčích horách chlubí jeho sledovaností.
České celebrity míří za sluncem a luxusem! Monika Bagárová sní o vlastním apartmánu v Dubaji, Simona Krainová už si ho splnila a Monika Babišová tráví dny ve vyhlášeném Royal Atlantis. Na sociálních sítích se chlubí životem, který v Česku jen tak neuvidíte.
Spojené státy navrhly svým evropským spojencům plán na uzavření mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, který by zahrnoval zmrazení konfliktu a ponechání ukrajinských území pod ruskou kontrolou. Návrh rovněž počítá s tím, že aspirace Ukrajiny na vstup do NATO nebudou na programu. Detaily plánu byly představeny na setkání v Paříži, o kterém informovala agentura Bloomberg s odvoláním na evropské zdroje.
Meghan Markle otevřeně popsala tragickou zkušenost, která navždy poznamenala její život. V emotivní zpovědi se vrátila k okamžikům, kdy přišla o své nenarozené miminko. Prolomila tím ticho kolem tématu, o němž mnoho žen mlčí.
Nepříjemná situace potkala v týdnu populární kapelu J.A.R. a zejména jejího zpěváka Dana Bártu. Hudebníci museli odložit dva pražské koncerty, protože Bárta přišel k velmi nepříjemnému zranění. Co se mu stalo?
Česko má za sebou první ze dvou letošních velkých důchodových změn. Potvrdila to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která od dubna vyplácí všechny důchody v první polovině kalendářního měsíce.
Největší událostí týdne bylo úterní rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Americký prezident Donald Trump může ukončit snahy o dosažení míru na Ukrajině, pokud se během následujících dní ukáže, že konflikt mezi Kyjevem a Moskvou není možné ukončit. Řekl to americký ministr zahraničí Marco Rubio.
Dva dubnové dny s letními teplotami jsou minulostí, v pátek pozorujeme výraznou změnu počasí v Česku. Na většině území prší a s deštěm se na zem snáší prach ze Sahary, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje. Nejradostnější možnou novinkou se ve čtvrtek pochlubila oblíbená herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na miminko!