Přelomový rozsudek zasadil ránu aktivistům: Soud určil, kdo je žena a co je pohlaví

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková 17. dubna 2025 21:45
Sdílej:

Nejvyšší soud Spojeného království ve středu učinil historické rozhodnutí, když jednomyslně stanovil, že pojmy „žena“ a „pohlaví“ podle britského zákona o rovnosti z roku 2010 znamenají výhradně biologickou ženu a biologické pohlaví. Rozsudek okamžitě vyvolal silné reakce napříč společností a znamená zásadní vítězství pro tzv. genderkritické feministky, zatímco představuje těžkou ránu pro aktivisty bojující za práva transgender osob. 

Rozsudek vynesl místopředseda soudu Patrick Hodge, který uvedl, že výklad, podle něhož by se do definice „ženy“ počítaly i osoby s Gender Recognition Certificate (GRC), je „nelogický a nepraktický“. Podle něj musí být výklad zákona založen na biologickém pohlaví, a nikoli na tom získaném právně nebo úředně, uvedl server Politico.

Celý případ se táhne od roku 2018, kdy tehdejší skotská vláda vedená Nicolou Sturgeon zavedla legislativu na podporu zastoupení žen ve veřejných orgánech. Do této definice byly zahrnuty i transgender ženy s GRC. Soudy ve Skotsku původně rozhodly, že pohlaví není omezeno pouze na biologické, ale že je třeba přihlížet i ke změně uznané státem. Tuto interpretaci však nyní Nejvyšší soud zamítl.

Rozsudek podle právních expertů může mít dalekosáhlé dopady na poskytování služeb výhradně pro ženy – včetně nemocnic, azylových domů či sportovních klubů. Vláda Spojeného království rozhodnutí přivítala a uvedla, že rozsudek přinesl „jasnost a důvěru“ pro poskytovatele služeb i ženy samotné.

„Prostory určené výhradně ženám jsou chráněny zákonem a tato vláda je bude vždy chránit,“ uvedl vládní mluvčí krátce po vynesení rozsudku.

Aktivistická skupina For Women Scotland, která zažalovala skotskou vládu, rozsudek označila za „zásadní vítězství“ a vyjádřila přesvědčení, že soud vrátil význam právnímu pojetí biologického pohlaví.

Naopak zastánci práv transgender osob rozsudek tvrdě kritizovali. Podle organizace Scottish Trans je rozhodnutí nebezpečným precedentem, který oslabuje základní ochranu trans osob v právním systému. Vedoucí organizace Vic Valentine uvedl, že „rozsudek podkopává hlavní smysl zákona o uznávání pohlaví“ a upozornil na to, že u soudu nebyl vyslechnut jediný transgender člověk.

„Je alarmující, že rozhodnutí, které se přímo týká trans lidí, bylo učiněno bez jejich přímého zastoupení nebo výpovědi. Výsledkem je, že hlas trans lidí zcela chyběl,“ dodal Valentine.

Místopředseda soudu Hodge se sice snažil zmírnit ostrost dopadů slovy, že rozsudek nemá být vnímán jako vítězství jedné skupiny nad druhou, ale dodal, že zákon o rovnosti i nadále chrání transgender osoby prostřednictvím ustanovení o „přeměně pohlaví“.

Nový skotský první ministr John Swinney, který se tématům pohlaví doposud vyhýbal, prohlásil, že jeho vláda „rozsudek respektuje“ a bude se zabývat jeho dopady. Dodal, že cílem bude nadále chránit práva všech.

Rozsudek je však už nyní považován za zlomový v otázce definice pohlaví ve Velké Británii. Očekává se, že ovlivní nejen další legislativní debaty ve Skotsku, Anglii a Walesu, ale i postoje vládních institucí a poskytovatelů veřejných služeb k otázce transgender osob a jejich právního postavení. 

Témata:
Stalo se