Unijním úředníkům pokazil tento červencový víkend americký prezident Donald Trump, když oznámil, že od srpna uvalí třicetiprocentní clo na dovezené zboží z Evropské unie. V Bruselu se dnes narychlo sejdou velvyslanci členských zemí. Unijní diplomaté každopádně stále věří, že je možná dohoda s Američany.
Evropská komise v sobotu reagovala na Trumpovo oznámení ústy Ursuly von der Leyenové, která konstatovala, že clo by poškodilo podniky, spotřebitele i pacienty na obou stranách Atlantiku. "Budeme pokračovat v práci na dosažení dohody do 1. srpna. Zároveň jsme připraveni chránit zájmy Evropské unie na základě přiměřených protiopatření," napsala na síti X.
Podle informací magazínu Politico bylo pracovníkům Komise narychlo oznámeno, aby zrušili své víkendové plány a hlásili se v práci. Pět unijních diplomatů také potvrdilo, že v neděli odpoledne se sejdou velvyslanci, aby předem projednali problematiku cel před pondělním jednáním ministrů obchodu zemí sedmadvacítky v Bruselu.
Evropská unie se dosud snažila s Washingtonem vyjednat jednosměrné clo ve výši 10 procent pro evropské zboží, které vstupuje na americký trh. Žádala zároveň o některé výjimky pro automobily, letadla či alkohol.
Unijní diplomaté věří, že ačkoliv čas dochází, pořád je ho dostatek na odvrácení plnohodnotné obchodní války mezi USA a EU. "(Trumpův) dopis může vypadat jako dekret, ale každý si všimne data 1. srpna. Pokud by šlo opravdu o dekret, vstoupil by v platnost zítra. Tady dostáváme tři týdny na jednání, která jsou již teď v dost pokročilé fázi," řekl jeden z diplomatů pro Politico.
Další diplomat pod podmínkou zachování anonymity prozradil, že Trumpův krok může dávat smysl ve snaze vyvinout tlak na vyjednavače.
Již v sobotu reagovali na oznámení i první čeští politici. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) uvedl, že k zavedení cel z americké strany nevidí jakýkoliv důvod. "Evropská unie zůstává jednotná a připravená chránit své zájmy. Nic se nemění na tom, že by podle nás bylo ku prospěchu obou stran, které tvoří největší obchodní vztah na světě, najít dohodu," napsal na sociální síti X.
Ministr zmínil, že je v pravidelném kontaktu s evropskými partnery, zástupci českého byznysu i státní správy. "Situaci řešíme. Zároveň děláme takové kroky, abychom ochránili české firmy. Například jim pomáháme v současné geopolitické situaci hledat nové exportní trhy," dodal.
"Politiku Donalda Trumpa charakterizuje asi nejlépe slovo nevyzpytatelnost. Slíbil ukončit válku na Ukrajině, místo toho vede obchodní války se spojenci. My jako Evropa budeme nuceni na takový krok adekvátně reagovat, bez hysterie, ale racionálně a sebevědomě," konstatoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Premiér Petr Fiala (ODS) v sobotu napsal dopis adresovaný slovenskému protějšku Robertu Ficovi (Smer-SD). Předseda české vlády jej vyzval k podpoře 18. balíčku protiruských sankcí. Fico v posledních dnech naznačil, že Slovensko je připraveno sankce podpořit za určitých podmínek.
Jiří Krampol měl v pátek přijímat gratulace k 87. narozeninám, ale nakonec především pořádně vyděsil své příznivce. Skončil totiž opět v nemocnici, takže narozeninová přání pevného zdraví byla opravdu namístě. Nyní se naštěstí sám ozval, aby uklidnil situaci.
Rusko se může spolehnout na bezpodmínečnou podporu Severní Koreji ve válce na Ukrajině, řekl diktátor Kim Čong-un ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se nachází na návštěvě v KLDR.
Agáta Hanychová si letos nechala ujít celý karlovarský filmový festival, kde se jinak schází celá česká šoubyznysová smetánka. Podruhé za sebou vyrazila s manželem Mirkem Dopitou na Bali. Nyní už se ale opravdu těší domů. Proč?
Počasí v Česku, tedy především na Moravě a ve Slezsku, si žádá vydání dvou varování. Od nedělní 13. hodiny vstoupí v platnost výstraha před silnými bouřkami. Pro pondělní odpoledne varují meteorologové před vysokými teplotami.
Unijním úředníkům pokazil tento červencový víkend americký prezident Donald Trump, když oznámil, že od srpna uvalí třicetiprocentní clo na dovezené zboží z Evropské unie. V Bruselu se dnes narychlo sejdou velvyslanci členských zemí. Unijní diplomaté každopádně stále věří, že je možná dohoda s Američany.
Poprvé bez manžela po svém boku dorazila Andrea Bartošková v sobotu na slavnostní zakončení karlovarského filmového festivalu. Doprovod ale měla více než na úrovni. Společnost jí totiž dělal prezident Petr Pavel, který navštívil závěr 59. ročníku filmové přehlídky.
První polovina probíhajícího víkendu byla na řadě míst propršená. Třetí červencový víkend by snad mohl přinést lepší počasí. Naznačuje to předběžná předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové přišly i první reakce českých politiků na záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit od srpna třicetiprocentní clo na zboží z Evropské unie, tedy i z Česka. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) je Unie připravena hájit vlastní zájmy.
59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je minulostí. Nejvyšší cenu, tedy Křišťálový glóbus, po osmi letech opět obdržel domácí zástupce. Uspěl totiž česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině slovenského dokumentaristy Mira Rema.
Snad jen Jiří Bartoška byl větší tváří karlovarského festivalu než Marek Eben. Právě slavný moderátor se letos opakovaně chopil slova, aby hereckého kolegu připomněl. Organizátorům sice složil poklonu, ale přiznal, že bez Bartošky to není úplně ono.
Evropská unie chce s Washingtonem nadále jednat o obchodní dohodě. Pokud Spojené státy od srpna opravdu uvalí třicetiprocentní clo na dovoz zboží z unijního trhu, Brusel je podle Ursuly von der Leyenové připraven chránit zájmy členských zemí a přijít s protiopatřeními.