Letní sezóna je tradičně obdobím, kdy mnozí hledají zázračné způsoby, jak se zbavit přebytečných kilogramů. Do popředí se tak každoročně dostávají tzv. jednodruhové neboli „mono diety“, které slibují rychlý úbytek váhy a „detoxikaci“ organismu. Tyto diety však podle odborníků, včetně profesorky Any Montero Bravo z madridské univerzity CEU San Pablo, nejsou ani bezpečné, ani dlouhodobě účinné.
Jednodruhové diety jsou postaveny na extrémně omezeném jídelníčku – člověk po určitou dobu konzumuje výhradně jeden druh potraviny. Může jít například o ananas, jablka, meloun, broskve, artyčoky, rýži, tuňáka nebo mléko. Jejich hlavní výhodou je na první pohled jednoduchost a slib rychlých výsledků. Jenže za tímto „zázrakem“ se skrývá celá řada zdravotních rizik.
Díky razantnímu omezení kalorického příjmu sice dochází k rychlému úbytku hmotnosti, ale ten je pouze dočasný. Nejprve tělo čerpá energii z jaterního glykogenu, což je zásoba glukózy mezi jídly. Jakmile tato zásoba dojde, začne tělo rozkládat svalovou hmotu, aby získalo aminokyseliny potřebné k výrobě glukózy jinými metabolickými cestami. Výsledkem je sice ztráta kilogramů, ale spíše ve formě vody a svalové hmoty než tuku.
Když se poté člověk vrátí ke svému běžnému stravování, tělo má tendenci okamžitě doplnit ztracenou hmotu – dochází k tzv. „jojo efektu“. Tento efekt je častý u všech diet, které nejsou udržitelné a nevedou k dlouhodobé změně stravovacích návyků.
Podle Montero Bravo nemají jednodruhové diety téměř žádné skutečně prokázané pozitivní účinky. I když někteří lidé udávají, že se cítí „lehčí“ nebo že mají lepší trávení, odbornice to přičítá spíše vynechání průmyslově zpracovaných potravin než samotné dietě.
Takzvaný „detoxikační“ účinek mono diet je navíc většinou jen placebo – lidé věří, že si čistí tělo, což jim může přinést psychickou úlevu, ale fyziologický efekt není potvrzený. Odborníci varují, že skutečné nebezpečí přichází s delším držením těchto diet, kdy se z těla začnou vytrácet důležité živiny jako bílkoviny, zdravé tuky, vitaminy a minerály.
Projevem těchto deficitů může být nejen únava, podrážděnost či ztráta svalové síly, ale také hormonální nerovnováha, poruchy trávení, metabolické problémy či dokonce poruchy srdečního rytmu. Ohroženi jsou zejména lidé s již existujícími zdravotními potížemi. V krajních případech se může jednostranná dieta podílet na vzniku poruch příjmu potravy, jako je anorexie nebo ortorexie.
Zároveň je třeba zmínit i negativní psychologické dopady. Vztah k jídlu může být u těchto diet poznamenán vinou, omezením a obsesí. Významně se mění i chemie v mozku – snížená hladina neurotransmiterů se může odrazit na náladě i kognitivních schopnostech.
Navzdory těmto varováním jsou jednodruhové diety na sociálních sítích stále populární. Jejich jednoduchost, líbivá estetika a často i celebrity, které je propagují, jim zajišťují velký dosah. Nedostatek výživového vzdělání ve společnosti pak usnadňuje šíření dezinformací.
Závěrem je třeba zdůraznit, že ačkoliv mono diety mohou přinést krátkodobý úbytek váhy, nejedná se o zdravou a bezpečnou cestu ke zlepšení fyzického ani psychického stavu. Odborníci je jednoznačně nedoporučují a varují před jejich propagací. Udržitelné hubnutí a celkové zdraví vyžadují vyvážený jídelníček, pestrou stravu, dostatek pohybu a stabilní životní návyky – nikoli jednostranné extrémy.
Podle nového průzkumu CNN, který provedla agentura SSRS, většina Američanů nesouhlasí s eskalací deportací nelegálních imigrantů, kterou prezident Donald Trump zahájil ve svém druhém funkčním období. Roste také počet lidí, kteří mají pocit, že Trump zachází ve své imigrační politice příliš daleko.
Saúdský princ Al-Waleed bin Khaled bin Talal Al Saúd, známý veřejnosti jako „spící princ“, zemřel po dlouhých dvaceti letech v kómatu. Smutnou zprávu oznámil v sobotu jeho otec, princ Khaled bin Talal Al Saúd. Al-Waleedovi bylo pouhých 36 let.
V dramatickém vývoji, který připomíná špionážní thriller, se čtrnáct politických vězňů z běloruských žalářů ocitlo na svobodě díky neformální, osobní diplomacii administrativy Donalda Trumpa. Hlavní roli v celé operaci sehrál jeho právník a nynější zvláštní vyslanec John Coale, který navázal vztah s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem — mimo jiné i při obědě provázeném přípitky vodkou.
Oblasti podél východního pobřeží Spojených států se v nadcházejících letech mohou potýkat s výrazně silnějšími zimními bouřemi, známými jako nor’easters. Nová studie klimatologů naznačuje, že globální oteplování a znečištění klimatu již nyní ovlivňují intenzitu těchto ničivých jevů. Zatímco celkový počet bouří možná klesne, jejich ničivá síla poroste.
Letní sezóna je tradičně obdobím, kdy mnozí hledají zázračné způsoby, jak se zbavit přebytečných kilogramů. Do popředí se tak každoročně dostávají tzv. jednodruhové neboli „mono diety“, které slibují rychlý úbytek váhy a „detoxikaci“ organismu. Tyto diety však podle odborníků, včetně profesorky Any Montero Bravo z madridské univerzity CEU San Pablo, nejsou ani bezpečné, ani dlouhodobě účinné.
Horko, které zasáhlo letošní turnaj FIFA Club World Cup v USA, přimělo odborníky, hráče i odbory k vážným obavám o zdraví fotbalistů během nadcházejícího mistrovství světa 2026. Během červencového finále mezi Chelsea a PSG, které se odehrálo za 29 stupňů Celsia na stadionu MetLife v New Jersey, hráči bojovali nejen proti sobě, ale i proti extrémnímu vedru.
Ruská armáda čelí dalšímu skandálu – tentokrát kvůli brutálním praktikám v nechvalně známé jednotce 31831, která působí v rámci 54. motorizovaného střeleckého pluku v Doněcké oblasti. Jak odhalil britský deník The Sun, vojáci této jednotky jsou fyzicky týráni, drženi v klecích pod proudem a nuceni podstupovat sebevražedné mise, pokud nezaplatí úplatek.
Tajné krizové dokumenty, které získal britský deník The Sun prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím, ukazují děsivou realitu, jak by Londýn čelil jadernému útoku. Ve čtyřech obsáhlých zprávách o více než 200 stranách jsou popsány konkrétní scénáře, jak by město reagovalo na výbuch jaderné bomby, včetně evakuace obyvatel, dekontaminace přeživších a nakládání s tisíci mrtvými těly.
Bez nepřetržité dodávky moderních západních zbraní by se Ukrajině jen těžko dařilo bránit se ruské invazi. Od začátku války před více než třemi lety získal Kyjev vojenskou pomoc v hodnotě miliard dolarů, přičemž klíčovou roli v obranné strategii hrají především tři americké systémy: protitanková střela Javelin, protiraketový systém Patriot a taktická balistická střela ATACMS.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu oznámil, že Kyjev navrhl Moskvě nový termín pro mírové rozhovory, které by se měly uskutečnit příští týden. Jedná se o pokus o oživení diplomatických jednání, která se zadrhla začátkem června.
Otřesná tragédie se odehrála v dětské nemocnici Jeanne-de-Flandre při CHR v Lille, známé svou špičkovou péčí o komplikovaná těhotenství. Pět dní stará, předčasně narozená holčička jménem Zayneb-Cassandra, zemřela poté, co s ní neopatrně manipuloval šestiletý chlapec, který se volně pohyboval po nemocničních chodbách.
Vědci v Británii zahajují analýzu dosud nejstaršího ledu na Zemi. Jedinečný ledový válec, starý až 1,5 milionu let, byl vyvrtán hluboko v antarktickém ledovci a nyní dorazil do výzkumného centra British Antarctic Survey v Cambridge. Odborníci doufají, že roztavením těchto ledových jader odkryjí zcela nové informace o dávné historii klimatu Země.