Obrana proti hmyzu: Jak rozeznat, léčit a předejít kousnutí od komárů, klíšťat či blech?

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková DNES 11:57
Sdílej:

Léto s sebou přináší krásné chvíle na procházkách v přírodě nebo večerních posezeních venku. Ovšem s rostoucími teplotami přichází i méně vítané návštěvy – hmyz. Komáři, klíšťata, blechy, pavouci, vosy nebo štěnice mohou z pohodového dne rychle udělat zdravotní komplikaci.

S příchodem léta a teplého počasí se většina z nás těší na procházky v přírodě, večery na terase nebo výlety do lesa. Tyto chvíle ale často narušují nepozvaní hosté – hmyz. Ať už jde o komáry, klíšťata, blechy, vosy, štěnice nebo pavouky, každý z těchto drobných tvorů dokáže proměnit příjemný zážitek v nepříjemnost nebo dokonce zdravotní problém.

Není výjimkou, že si po návratu z venku všimneme svědivého pupínku, zarudnutí nebo vyrážky. Různé druhy kousnutí a bodnutí mají svá specifika, a právě jejich rozpoznání je klíčem k účinné léčbě i včasnému zásahu, pokud by došlo ke komplikacím. Díky správným krokům a informacím můžeme předejít nejen návštěvám lékaře, ale i vážnějším potížím.

Například komáří štípnutí bývá poměrně nevinné – většinou se objeví zarudnutí, mírný otok a intenzivní svědění, které po několika dnech samovolně odezní. Pomůže omytí vodou a mýdlem, případně chladivý obklad nebo lokální antihistaminikum. Naopak bodnutí včely či vosy bývá bolestivé a výrazně pálí. Včela po sobě často zanechá žihadlo, které je nutné opatrně odstranit. Pak je dobré místo ledovat a sledovat tělo kvůli případné alergické reakci.

U klíštěte bývá situace složitější, protože kousnutí zpravidla nebolí a člověk si ho nemusí vůbec všimnout. Když se ale klíště pustí, často zůstane na kůži typický červený terč. V takovém případě je důležité klíště opatrně vyjmout pinzetou – bez kroucení či mačkání těla – ránu vydezinfikovat a několik dní sledovat případné příznaky, jako jsou horečka nebo vyrážka.

Blechy se nejčastěji objevují na nohou nebo v místech, kde těsně přiléhá oblečení. Jejich kousnutí se projevuje jako malé červené pupínky ve skupinách a velmi intenzivně svědí. Kromě léčby postižené kůže je nutné zkontrolovat i domácí mazlíčky a textilie, protože právě odtud blechy nejčastěji pocházejí.

Podobně úporné jsou štěnice. Ty štípou hlavně v noci a zanechávají po sobě řadu červených kousnutí. Pokud máte podezření na štěnice, nestačí jen ošetřit pokožku – je třeba důkladně prohlédnout lůžkoviny a nábytek a začít s likvidací hmyzu.

Na pavouky narazíme vzácněji, ale jejich kousnutí může být bolestivé, s viditelnými dvěma vpichy. U některých druhů pavouků je nutné být obezřetný – pokud se objeví horečka, nevolnost nebo tmavnutí tkáně v okolí kousnutí, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Přestože většina kousnutí a bodnutí odezní bez větších potíží, existují výjimky, kdy je nutné jednat rychle. Alergická reakce – anafylaxe – se může projevit potížemi s dýcháním, otokem obličeje, závratí a v krajním případě i ztrátou vědomí. V takovém případě je nutné okamžitě volat záchrannou službu a použít epipen, pokud jej postižený má. Další riziko představují infekce – pokud se místo ranky postupně zhoršuje, hnisá, zahřívá se nebo se přidá horečka, je třeba navštívit lékaře. U klíšťat je důležité hlídat příznaky nemocí jako lymská borelióza – tedy vznik terčovité vyrážky, bolest svalů, kloubů nebo horečku, které se mohou objevit několik dní po kousnutí.

Nejúčinnější ochranou proti hmyzu je prevence. Mezi nejspolehlivější repelenty patří ty s účinnými látkami DEET a ikaridin. DEET se používá již od 50. let a je velmi účinný proti komárům, klíšťatům i mouchám. Účinnost závisí na koncentraci – 30 % DEET odpovídá přibližně šesti hodinám ochrany. Nevýhodou je, že může podráždit pokožku a poškodit některé tkaniny.

Modernější variantou je ikaridin, který je k pokožce šetrnější, nezapáchá a je méně mastný. V koncentraci 20 % působí stejně dlouho jako 30 % DEET – tedy 6 až 8 hodin. Je vhodnější pro děti a osoby s citlivější pokožkou.

Obě látky jsou doporučované i při cestách do oblastí, kde hrozí nákaza tropickými nemocemi, jako je dengue, malárie nebo Zika. Důležité je, aby koncentrace účinné látky odpovídala alespoň těmto hodnotám: 30 % u DEET a 20 % u ikaridinu.

Repelenty ale nejsou jedinou ochranou. Vyplatí se také nosit vhodné oblečení – zejména v lesích nebo vysoké trávě – a používat moskytiéry. Zabránit množení komárů v domácnosti pomůže i odstranění stojaté vody, například z květináčů, sudů nebo okapů. Po návratu z přírody se vždy doporučuje prohlédnout celé tělo, zejména místa jako třísla, podpaží či za ušima – právě tam se klíšťata často ukrývají.

Pokud víte, že jste alergičtí na kousnutí některého hmyzu, mějte u sebe vždy epipen. A hlavně – nezapomínejte, že štípnutí od hmyzu patří k létu stejně jako slunce a teplo. Nevyhneme se jim úplně, ale díky znalostem a správné péči je zvládneme s přehledem. Drobné nepříjemnosti se tak nestanou vážnými problémy. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Ilustrační fotografie

Nejhorší ryba, kterou si můžete u Baltského moře objednat. Nejezte je!

Na jídelních lístcích pobaltských restaurací se často objevují ryby, které s Baltským mořem nemají nic společného. Turisté toužící po čerstvém úlovku často dostanou dovážené, mražené a výživově nevhodné druhy. Nejhorší volbou je podle odborníků pangasius. Varuje před špatným kulinářským zážitkem server PolsatNews.

Novinky
Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je opomíjený faktor, zjistili vědci

Šíření klimatických hoaxů přetváří současnou krizi v hrozící katastrofu, varuje nejnovější rozsáhlá zpráva Mezinárodního panelu pro informační prostředí (Ipie). Tým vědců analyzoval 300 odborných studií a došel k závěru, že lži a polopravdy šířené zejména fosilním průmyslem, některými pravicovými politiky a vybranými státy zásadně brzdí boj s klimatickou změnou.

Novinky
F-16 Fighting Falcon

Stíhačka F-16 v akci nad Trumpovým hřištěm. Civilní letoun narušil zakázaný vzdušný prostor

Americká stíhačka F-16 v sobotu zasáhla proti civilnímu letadlu, které neoprávněně vniklo do uzavřeného vzdušného prostoru nad golfovým klubem Donalda Trumpa v Bedminsteru. Incident, který se odehrál během Trumpovy přítomnosti na místě, zůstává ze strany Bílého domu bez komentáře.

Počasí
Ilustrační fotografie

Počasí: Česko ještě dnes zasáhnou bouřky, meteorologové vydali výstrahu

Český hydrometeorologický ústav dnes vydal aktualizovanou výstrahu před extrémními meteorologickými jevy. Zatímco většinu Moravy a Slezska čekají v neděli večer a v noci na pondělí silné bouřky, v severních Čechách nadále trvá vysoké riziko vzniku a šíření požárů.