Na první pohled vypadá přístav v Plymouthu idylicky – lodě všech velikostí kloužou po vodní hladině, v dálce se rýsuje Drakeův ostrov a klidné vody kanálu lákají rybáře i turisty. Jen pár kilometrů od pobřeží však pluje žlutá bóje, která monitoruje něco mnohem méně viditelného – dramatické změny v chemickém složení oceánu.
Tato bóje, označovaná jako L4, patří výzkumnému centru Plymouth Marine Laboratory (PML) a patří k technologicky nejvyspělejším měřicím stanicím svého druhu. Měří mimo jiné teplotu, slanost, množství kyslíku, světla a především kyselost vody. Právě vývoj pH oceánu znepokojuje vědce čím dál více.
Oceánská acidifikace, označovaná jako „zlý dvojník klimatické krize“, je způsobena rostoucím množstvím oxidu uhličitého, který se z atmosféry vstřebává do mořské vody. Chemické reakce vedou k poklesu pH, což má závažné dopady na mořské organismy. Nová studie britských, amerických a oregonských vědců ukazuje, že proces acidifikace probíhá rychleji, než se dosud předpokládalo.
„Je těžké veřejnosti ukázat něco, co není na první pohled vidět,“ říká profesor Steve Widdicombe z PML. „Biologické dopady se projeví až v dlouhodobém horizontu, a je složité je oddělit od vlivů, jako je znečištění nebo nadměrný rybolov.“
Jedním z nejpřesvědčivějších důkazů je video od amerického úřadu NOAA. Ukazuje mořského plže – pteropoda – v běžné mořské vodě a poté v prostředí s vyšším obsahem CO₂. Ve druhém případě je jeho schránka narušená a pohyb obtížný. Takové záběry sice pomáhají oslovit veřejnost, ale podle vědců nestačí k tomu, aby přiměly vlády k zásadním krokům.
Důsledky jsou však už nyní reálné. Na severozápadním pobřeží USA se kolem roku 2010 téměř zhroutil průmysl s chovem ústřic. Larvy těchto živočichů nedokázaly v kyselé vodě vytvořit schránky a uhynuly. Farmy pak začaly sledovat pH vody a upravovat ji chemicky, aby larvám umožnily přežít.
Podobné iniciativy ukazují, že se dá s acidifikací lokálně bojovat – otázkou zůstává, jak to zvládnout v globálním měřítku. Mnohé země nemají přístup k potřebným datům ani k technologiím, a i když mezinárodní dohody jako Globální rámec pro biologickou rozmanitost ukládají státům povinnost problém řešit, reálná opatření často chybí.
Na scénu tak vstupuje soukromý sektor s geoengineeringovými řešeními – například technikou zvanou „alkalinizace oceánu“, kdy se do vody přidávají zásadité látky, aby se zvýšilo pH. Zatímco v uzavřených systémech, jako jsou ústřicové líhně, to může fungovat, vědci varují, že rozmach těchto metod je příliš rychlý a nebezpečný.
„Představte si, že by vám lékař předepsal lék, který nebyl otestován. Vzali byste si ho?“ varuje Widdicombe. Jessie Turnerová z Aliance pro acidifikaci oceánu dodává: „Bez snížení emisí CO₂ se nikam neposuneme. Geoengineering nesmí odvést pozornost od hlavní příčiny.“
Řešení existují – od lokálního omezování organického znečištění po posilování odolnosti pobřežních ekosystémů. Ale bez jasného politického vedení zůstanou vědecké poznatky bez odezvy. Vědci doufají, že nadcházející konference OSN o oceánech ve Francii vnese téma acidifikace do světových politických agend.
„Je to tichá krize, o které se nemluví,“ říká Turnerová. „Ale pokud ji nezačneme brát vážně, dopady budou nezvratné.“
Veronika Žilková a muži. V posledních dnech se její vztahy zase hodně řeší. Poslední známý partner Josef Holomáč prozradil, za jakých okolností došlo k rozchodu. Zároveň se spekuluje o hereččině nové lásce. Ona sama se soustředí na práci, kde jí jsou životní zkušenosti velmi prospěšné.
Izrael a Írán uzavřou dohodu, která ukončí probíhající konflikt na Blízkém východě. Prohlásil to americký prezident Donald Trump a připomněl své předchozí diplomatické úspěchy. Íránci mezitím podnikli další raketový útok, tentokrát nikdo o život nepřišel.
Írán tvrdě zaplatí za smrt izraelských civilistů, prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který v neděli zavítal na jedno z míst, kde balistické rakety zabíjely. Izraelské úřady evidují nejméně deset obětí poslední vlny íránských útoků.
Sestava StarDance se v neděli rozrostla o další hvězdu z těch největších. Přesně po deseti letech se na parket vrátí Leoš Mareš, který už si letos vyzkoušel roli porotce v jiné taneční soutěži.
Jiří Krampol už má svůj věk, takže řada jeho kamarádů už není mezi námi. Přesto je stále dost lidí, kteří jsou ochotni ho navštívit. Naposledy za hercem a bavičem zavítal Jan Kraus. Známý režisér následně prozradil, jaký je vzájemný vztah obou mužů.
Pouhé tři vteřiny. Tak krátce trval dramatický nouzový vzkaz, který pilot letu AI171 společnosti Air India vyslal řízení letového provozu před tím, než se Boeing 787 Dreamliner zřítil v ohnivé kouli u indického města Ahmadábád. „Žádný pohon, žádný tah… klesám,“ zaznělo naposledy z kokpitu. Havarie si podle současných údajů vyžádala 279 životů. Uvedl server CNBC.
Bitcoinová kauza zatím preferencemi koalice Spolu nijak výrazně neotřásla. Seskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ztratila oproti předchozímu šetření jen dvě desetiny procenta, vyplývá z nového průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Na prvním místě je nadále hnutí ANO, do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest uskupení.
Gavin Newsom čelí zkoušce, která může rozhodnout o jeho politické budoucnosti. Kalifornský guvernér se staví proti prezidentovi Trumpovi kvůli nasazení Národní gardy v Los Angeles, čímž si znovu získává pozornost jako možný lídr demokratické opozice. Deník The Independent se zjišťuje, zda má skutečně sílu a podporu, aby v roce 2028 vystoupil jako prezidentský kandidát?
Tuzemští meteorologové nadále varují před vysokými teplotami a silnými bouřkami, které v neděli udeří v Česku. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), jejíž časová platnost byla v případě bouřek zkrácena do půlnoci na pondělí.
Jiřina Bohdalová sice ze zdravotních důvodů již ukončila divadelní kariéru, ale občas ji ještě lidé na prknech, která znamenají svět, mohou vidět v Divadle Lucie Bílé. Známá zpěvačka pořádá besedy s legendární herečkou. Tu poslední ale musela vynechat.
V Česku se dnes po několika dnech opět vyskytnou bouřky, které hrozí až do nočních hodin. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) před nimi varoval ve včera vydané výstraze. Doprovázet je mají přívalové deště, silné nárazy větru a kroupy.
Michal David si na druhou polovinu tohoto týdne naplánoval jedny z největších koncertů ve své dlouholeté úspěšné kariéře. Po sobotě bude moci počítat výdělky, ale zatím se kvůli show sám plácl přes kapsu. Šlo totiž o mnohamilionovou investici.