Leteckou dopravu zachvátil chaos. Letiště Heathrow je kvůli požáru uzavřeno, letadla přistávají všude po Evropě

Požár způsobil uzavření letiště Heathrow
Požár způsobil uzavření letiště Heathrow, foto: reprofoto X
Klára Marková 21. března 2025 13:58
Sdílej:

Londýnské letiště Heathrow, jeden z nejrušnějších leteckých uzlů na světě, bylo v pátek zcela uzavřeno kvůli rozsáhlému výpadku proudu způsobenému požárem v blízké elektrické rozvodně. Ačkoli hasiči oheň již částečně dostali pod kontrolu, letiště zůstává ochromeno, protože jeho záložní napájecí systém byl rovněž zasažen, píše CNN.

Podle odhadů letecké analytické společnosti bude uzavření Heathrow ovlivňovat více než 1 300 letů a může se dotknout až 145 000 cestujících. Letiště varovalo, že narušení letového provozu bude trvat několik dní. Kromě leteckých spojení byly ovlivněny i železniční spoje v okolí Heathrow, což komplikuje dopravu po celém regionu.

Přesná příčina požáru zůstává nejasná, ale britský ministr energetiky Ed Miliband uvedl, že zatím nic nenasvědčuje úmyslnému zapálení. „V tuto chvíli se soustředíme na obnovu dodávek elektřiny. Neexistují žádné indicie, že by se jednalo o úmyslný čin, spíše o katastrofální nehodu,“ sdělil Miliband v rozhovoru pro stanici LBC Radio.

Vzhledem k uzavření Heathrow musely být desítky letů odkloněny na jiná letiště. Nejvíce postižených letů zamířilo do Manchesteru, kam bylo přesměrováno pět letadel, ale další přistávaly také v Madridu, Paříži nebo Shannonu v Irsku.

Podle mluvčího manchesterského letiště Michaela Murphyho-Pylea šlo především o letadla, která již byla ve vzduchu. „Počet těchto letů se postupně snižuje a neočekáváme další přesměrování,“ uvedl.

Podle nejnovějších informací Londýnského hasičského sboru není požár elektrické rozvodny zcela uhašen. „Přibližně 10 % požáru stále hoří,“ uvedl zástupce velitele hasičů Jonathan Smith. Dodal, že hořel transformátor obsahující 25 000 litrů chladicího oleje, což představovalo vážné riziko kvůli vysokému napětí a hořlavým látkám.

Hasiči aplikovali speciální pěnový povlak, který pomáhá snižovat teplotu a postupně dostávat plameny pod kontrolu. Podle Smithe může požár tohoto typu hořet dlouhou dobu, protože se musí postupně ochlazovat, což je zdlouhavý proces.

„Spolupracujeme s národní energetickou sítí a společností SSE, abychom co nejrychleji obnovili dodávky elektřiny,“ dodal Smith. 

Stalo se
Novinky
Izraelská armáda

Izraelci se nezastaví před ničím. Vypálili desítky střel na zahraničí diplomaty, svět žádá okamžité vysvětlení

Napětí na okupovaném Západním břehu se opět vyostřilo poté, co izraelské ozbrojené složky vystřelily varovné salvy směrem ke skupině 25 diplomatů, kteří ve středu 21. května navštívili město Jenin. Delegace zastupovala 31 zemí, včetně Itálie, Kanady, Egypta, Jordánska, Velké Británie, Číny a Ruska. Incident přiměl účastníky k úprku a okamžitě vyvolal rozsáhlé mezinárodní pobouření.

Novinky
Sergej Lavrov

Lavrov potvrdil, že Rusko o mír nestojí. Putin ho nechce, myslí si, že vyhrává

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu otevřeně přiznal, že Moskva již nemá žádný zájem na příměří na Ukrajině. V reakci na mezinárodní výzvy k ukončení války a především návrh prezidenta Donalda Trumpa na 30denní úplné příměří Lavrov prohlásil: „Tohle už nechceme.“

Novinky
Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim

Za týden se měli zasnoubit. Izrael odhalil identitu dvou zastřelených diplomatů

Ve středu večer se hlavní město Spojených států stalo dějištěm tragické události, která otřásla nejen izraelskou diplomacií, ale i mezinárodní veřejností. Při střelbě v centru Washingtonu byli zavražděni dva mladí zaměstnanci izraelského velvyslanectví – Yaron Lischinsky a Sarah Lynn Milgrim. Jejich identitu oficiálně potvrdilo izraelské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek ráno s tím, že šlo o "brutální teroristický útok", který zasáhl srdce izraelské diplomatické služby.

Novinky
Anthony Albanese

Boj o extrémní počasí má vítěze. Jedna země z něj dokáže příkladně profitovat

Australský premiér Anthony Albanese dosáhl historického vítězství, když se mu podařilo nejen obhájit svůj mandát ve volbách v květnu 2025, ale zároveň učinit z klimatické politiky vítězný volební program. Jeho úspěch je pozoruhodný i z globální perspektivy, protože Austrálie patřila po dlouhá léta k zemím, kde klimatická opatření znamenala politický pád – premiéři ztráceli funkce, strany přicházely o podporu a veřejná debata se proměnila v ideologický střet. Podle webu Politico se tak právě Austrálie stala vítězem v klimatických válkách.