Londýnské letiště Heathrow, jeden z nejrušnějších leteckých uzlů na světě, bylo v pátek zcela uzavřeno kvůli rozsáhlému výpadku proudu způsobenému požárem v blízké elektrické rozvodně. Ačkoli hasiči oheň již částečně dostali pod kontrolu, letiště zůstává ochromeno, protože jeho záložní napájecí systém byl rovněž zasažen, píše CNN.
Podle odhadů letecké analytické společnosti bude uzavření Heathrow ovlivňovat více než 1 300 letů a může se dotknout až 145 000 cestujících. Letiště varovalo, že narušení letového provozu bude trvat několik dní. Kromě leteckých spojení byly ovlivněny i železniční spoje v okolí Heathrow, což komplikuje dopravu po celém regionu.
Přesná příčina požáru zůstává nejasná, ale britský ministr energetiky Ed Miliband uvedl, že zatím nic nenasvědčuje úmyslnému zapálení. „V tuto chvíli se soustředíme na obnovu dodávek elektřiny. Neexistují žádné indicie, že by se jednalo o úmyslný čin, spíše o katastrofální nehodu,“ sdělil Miliband v rozhovoru pro stanici LBC Radio.
Vzhledem k uzavření Heathrow musely být desítky letů odkloněny na jiná letiště. Nejvíce postižených letů zamířilo do Manchesteru, kam bylo přesměrováno pět letadel, ale další přistávaly také v Madridu, Paříži nebo Shannonu v Irsku.
Podle mluvčího manchesterského letiště Michaela Murphyho-Pylea šlo především o letadla, která již byla ve vzduchu. „Počet těchto letů se postupně snižuje a neočekáváme další přesměrování,“ uvedl.
Podle nejnovějších informací Londýnského hasičského sboru není požár elektrické rozvodny zcela uhašen. „Přibližně 10 % požáru stále hoří,“ uvedl zástupce velitele hasičů Jonathan Smith. Dodal, že hořel transformátor obsahující 25 000 litrů chladicího oleje, což představovalo vážné riziko kvůli vysokému napětí a hořlavým látkám.
Hasiči aplikovali speciální pěnový povlak, který pomáhá snižovat teplotu a postupně dostávat plameny pod kontrolu. Podle Smithe může požár tohoto typu hořet dlouhou dobu, protože se musí postupně ochlazovat, což je zdlouhavý proces.
„Spolupracujeme s národní energetickou sítí a společností SSE, abychom co nejrychleji obnovili dodávky elektřiny,“ dodal Smith.
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval evropské společnosti, aby dočasně pozastavily své investice v USA v reakci na nová cla uvalená administrativou Donalda Trumpa.
Duben přinese proměnlivé počasí s teplotami, které budou spíše průměrné nebo podprůměrné. Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se Češi musí připravit na chladnější dny a častější srážky.
Agresivní obchodní politika šéfa Bílého domu Donalda Trumpa zásadně promění globální digitální prostředí. Evropská unie a Čína se postaví do boje o technologickou nadvládu a americká opatření povedou k tomu, že se z inovací, původně spojených se spoluprací a pokrokem, stane nástroj globální konfrontace.
Německá automobilka Volkswagen plánuje zavést „dovozní poplatek“ na vozidla, která podléhají 25% clům uvaleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Informoval o tom deník The Wall Street Journal s odvoláním na interní sdělení prodejcům.
Americký prezident Donald Trump rozšířil svá nová cla i na některé z nejodlehlejších míst na planetě – včetně neobydlených ostrovů obývaných pouze tučňáky.
Vláda České republiky dnes schválila mimořádná opatření s cílem zabránit zavlečení nebezpečné virové nákazy slintavky a kulhavky (SLAK) na své území. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů vybavených potřebnou technikou, kteří budou asistovat Státní veterinární správě (SVS). Opatření by mělo vstoupit v platnost již v nejbližších dnech.
Šéf Bílého domu Donald Trump zavedl proti dovozu z Evropské unie vysoká cla, která mohou vážně poškodit český export. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu hrozí ztráty v desítkách miliard korun. Zatímco Evropská unie chystá protiopatření, Česko hledá nové trhy a posiluje podporu firem i vlastní přítomnost ve Spojených státech.
Nová 25% cla na dovoz automobilů, která vstoupila v platnost, mohou výrazně ovlivnit americký automobilový průmysl. Američané se tak musí připravit na zdražení vozů, a to nejen těch dovážených, ale i těch vyráběných v USA.
V Bílém domě to podle The Guardian vypadalo jako ve studiu slavné televizní soutěže. Donald Trump, obklopený obřími tabulkami a skóre, představil svůj plán vzájemných cel. Hlavní cena? Globální obchodní válka.
Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim nejen na spojence, ale i na některé z nejchudších a nejzranitelnějších zemí světa. Mezi státy, na které dopadnou cla vyšší než 10 %, patří Demokratická republika Kongo (11 %), Madagaskar (47 %), Mosambik (16 %), Malawi (18 %) a Sýrie (41 %). Všechny tyto země patří mezi 26 nejchudších ekonomik světa a dohromady představují jen 0,5 % globálního hospodářského výkonu, přičemž v nich žije téměř 40 % světové populace žijící v extrémní chudobě.
Poslední rozloučení s charismatickým hercem Aloisem Švehlíkem nastane dva týdny po jeho smrti, která nastala včera po půlnoci. Informovalo o tom Národní divadlo, které rozloučení ve svých prostorách uspořádá.
Evropská unie se připravuje na protiopatření v reakci na rozhodnutí prezidenta Spojených států Donalda Trumpa zavést 20% cla na dovoz z EU. Tento krok označila za vážnou hrozbu pro světovou ekonomiku a varovala, že jeho dopady se projeví okamžitě.