Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) změnila svůj postoj k možnému laboratornímu původu viru SARS-CoV-2 a nyní tuto možnost považuje za pravděpodobnější. Informoval o tom server BBC, který uvedl, že CIA svou revizi nezaložila na nových důkazech, ale na přehodnocení již existujících dat. Agentura však nadále hodnotí tuto teorii jako „málo důvěryhodnou“, což je nejnižší stupeň na tříbodové škále důvěryhodnosti (nízká, střední, vysoká).
Zpravodajská komunita ve Spojených státech je v otázce původu covidu-19 rozdělena. Kromě CIA teorii laboratorního úniku podporují i Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a Ministerstvo energetiky (DOE), zatímco další čtyři agentury a Národní zpravodajská rada se přiklánějí k přirozenému původu viru. Jedna z agentur zůstává nerozhodnutá.
Pojem „laboratorní původ“ zahrnuje různé scénáře, často vzájemně si odporující. Podle CNN Ministerstvo energetiky USA podezřívá z úniku virus z čínského Centra pro kontrolu nemocí ve Wu-chanu (WCDC), zatímco FBI se přiklání k teorii, že k úniku došlo v tamním Institutu virologie (WIV). CIA zatím neupřesnila, který scénář považuje za pravděpodobnější.
WCDC se nachází v blízkosti tržiště Huanan, kde byly hlášeny první případy covidu-19, a někteří jeho zaměstnanci se účastnili sběru vzorků divokých zvířat. Pokud by virus unikl právě odtud, mohlo by to potvrzovat teorii o přirozeném původu viru. Naopak WIV je výzkumným institutem se dvěma kampusy, z nichž jeden je 12 kilometrů a druhý 27 kilometrů od tržiště. Podle některých teorií v laboratoři probíhaly experimenty s tzv. „gain-of-function“ (zvyšování přenosnosti nebo virulence virů) za nedostatečných bezpečnostních podmínek.
Přestože se laboratoře ve Wu-chanu často skloňují jako možné zdroje viru, dosud nebyl nalezen žádný vzorek viru SARS-CoV-2 nebo jeho přímého předchůdce, který by pocházel z laboratoře. Pokud by virus skutečně unikl z laboratoře, existují dvě možnosti: buď se jednalo o přirozený virus, který vědci neznali, nebo byl virus uměle upravený a jeho existence byla utajena.
Teorie o laboratorním původu dále komplikují spekulace o možném zapojení subjektů mimo Čínu. Některé konspirační teorie obviňují americkou neziskovou organizaci EcoHealth Alliance, která spolupracovala s WIV na výzkumu koronavirů, nebo dokonce bývalého amerického hlavního epidemiologa Anthonyho Fauciho. Neexistují však důkazy, že by Fauci manipuloval s vědeckými závěry nebo bránil šetření původu pandemie.
Navzdory nejasnostem ohledně laboratorního úniku stále existují důkazy podporující přirozený původ viru. Nejstarší případy byly hlášeny v blízkosti tržiště Huanan, kde se prodávala zvířata známá jako přenašeči koronavirů, například psíci mývalovití a cibetky. Čínští vědci našli v roce 2023 na tržišti genetické stopy viru SARS-CoV-2 společně se vzorky DNA těchto zvířat, což posiluje hypotézu o zoonotickém přenosu. Přímý důkaz, že virus přeskočil ze zvířete na člověka právě na tomto trhu, však zatím chybí.
Otázka původu covidu-19 má v USA i silný politický rozměr. S nástupem nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa se zvyšuje tlak na hledání viníka pandemie. Republikánský senátor Rand Paul, nyní předseda Výboru pro vnitřní bezpečnost, učinil z této kauzy jednu ze svých priorit.
Degradace Anthonyho Fauciho, kterému Trumpova administrativa odebrala osobní ochranku, ukazuje, že republikáni se chystají pokračovat ve vyšetřování jeho role. Trump také zrušil prezidentskou milost udělenou Faucimu bývalým prezidentem Joem Bidenem.
Navzdory novému postoji CIA zůstává otázka původu covidu-19 nevyřešená. Teorie laboratorního úniku se zatím neopírají o žádné konkrétní důkazy, které by prokázaly, že virus pochází z laboratoře. Naopak dostupná data stále podporují přirozený přenos viru ze zvířat na tržišti Huanan.
Politická snaha nové americké administrativy zaměřit se na hledání viníka pandemie pravděpodobně zajistí, že toto téma zůstane v centru pozornosti. Degradace Fauciho a posílení vlivu Rand Paula naznačují, že vyšetřování bude pokračovat, a to nejen vědeckou, ale i politickou cestou.
Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra.
Česko oběhla v uplynulých dnech jedna velmi smutná zpráva. Zemřel Pepe Rafaj, manžel zpěvačky Barbory Vaculíkové, která potvrdila, že je to pravda. Nyní bude chtít i ona vědět, co se přesně stalo. U jejího partnera se totiž vyskytly náhlé zdravotní problémy, které zatím nebyly spolehlivě vysvětleny.
Rusko a Ukrajina jsou podle amerického prezidenta Donalda Trumpa velmi blízko dohodě. Trump to napsal na své sociální síti Truth Social. Děje se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu, podle kterého je Washington připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO.
Po propršených dnech přinese víkend do Česka slunečné počasí. V noci na neděli ale udeří přízemní mrazíky – podle meteorologů však ovocným stromům zatím neublíží.
Pohřeb zesnulého papeže Františka se uskuteční v sobotu 26. dubna v 10 hodin místního času na Svatopetrském náměstí. Do té doby je tělo papeže vystaveno k veřejnému uctění památky v bazilice sv. Petra, kde jeje vidělo na 150 tisíc lidí. Na zítřejší pohřeb se ale očekává až půl milionová účast, a to včetně řady celebrit.
Napínavé páté finále play-off hokejové extraligy nabídlo divákům pořádnou dávku emocí a hokejového dramatu. Kometa Brno zvládla duel na ledě pardubického Dynama a po výhře 4:2 se ujala vedení ve finálové sérii 3:2 na zápasy. Ačkoliv domácí ve třetí třetině předvedli silný nápor a přiblížili se vyrovnání, Brňané si výhru pohlídali a v poslední vteřině ji potvrdili gólem do prázdné branky. Kometa má nyní jedinečnou šanci ukončit sérii a získat extraligový titul už na vlastním ledě.
Ruský prezident Vladimir Putin se podle svého poradce Jurije Ušakova setkal v Moskvě se zvláštním vyslancem USA Stevem Witkoffem. Tříhodinová schůzka byla podle Ušakova „konstruktivní“ a přiblížila postoje obou zemí nejen ohledně Ukrajiny, ale i dalších otázek.
Na Mount Everestu, kde dosud vládly ticho, led a lidská vytrvalost, se letos objevuje nový prvek: drony. Ty by na vysoké osmitisícovce čekal jen málokdo, přesto by mohly navždy změnit způsob, jakým se zdolává nejvyšší hora světa.
Bývalá první dáma Michelle Obama v novém díle svého podcastu IMO vysvětlila, proč se v lednu nezúčastnila druhé inaugurace prezidenta Donalda Trumpa. Jak řekla, rozhodla se tak vědomě, přestože musela sama sebe „přesvědčit“, aby neustoupila tlaku a nedorazila.
Proč ty špinavé talíře nikdy nejdou rovnou do myčky? Kdo má dnes vyzvednout děti? A proč to pořád děláš, když víš, jak mě to štve? Pokud jste součástí dlouhodobého vztahu, možná vám to zní povědomě. Anebo jste jako George a Amal Clooneyovi – ti totiž tento týden prohlásili, že se za téměř 12 let manželství nikdy nepohádali.
Prezident Spojených států Donald Trump uvedl, že jeho administrativa již uzavřela 200 obchodních dohod po celém světě. S kým konkrétně byly dohody sjednány, však odmítl prozradit. V rozhovoru pro časopis Time, který byl zveřejněn v pátek, prezident pouze řekl: „Uzavřel jsem 200 dohod. Na 100 %.“
Ve Vatikánu vrcholí přípravy na pohřeb papeže Františka. Jak uvedla agentura AFP, do čtvrtečního večera již jeho památku v Bazilice svatého Petra přišlo uctít kolem 150 tisíc lidí. Poutníci z celého světa však mají už jen několik hodin, než se bazilika uzavře veřejnosti před pátečním pohřebním obřadem.