Ebola v Africe stále zabíjí: Nové informace z Konga!

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. , foto: Pixabay
Mariana Nová DNES 17:03
Sdílej:

Epidemie eboly v Africe nadále probíhá. V Demokratické republice Kongo se od poloviny května potvrdilo více než 1200 případů smrtelně nebezpečného onemocnění. Přes tři sta lidí přišlo kvůli obávané nemoci o život. 

Ebola se v Demokratické republice Kongo od poloviny května potvrdila v 1203 případech, přičemž 321 osob onemocnění podlehlo. Nejméně 148 lidem se podařilo nemoc překonat. Momentálně se 419 pacientů nachází v izolaci či v nemocniční péči. 

Úřady se během epidemie stále potýkají s problematickým chováním lidí, kteří například vzdorují posmrtnému testování blízkých osob. Potíž je také v nedostatečné nemocniční kapacitě. Konžská vláda apelovala na občany, že boj s ebolou je zodpovědností každého jednotlivce. 

Nynější epidemie eboly vypukla v květnu a i experty zaskočila tím, jak rychle se onemocnění šíří. Zástupci organizace Lékaři bez hranic konstatovali, že nikdy dříve nebylo zaznamenáno tolik případů za tak krátký čas. Nemoc se navíc v několika případech potvrdila i v sousední Ugandě.

Ebola se poprvé objevila v roce 1976 v Zairu, tedy právě v dnešní DR Kongo, kde propukla epidemie krvácivé horečky. Dnes je známo pět kmenů viru pojmenovaných podle místa původu. Konkrétně jde o kmeny Bundibugyo, Súdán, Taï Forest, Reston a Zaire. Tři z nich způsobují vážné onemocnění u lidí. 

Nemocí se mohou nakazit lidé i zvířata. K přenosu dochází při kontaktu s krví, sekrety a tělesnými tekutinami nemocného. Mezi oběťmi tak často bývají i nedostatečně chránění zdravotníci.

Témata:
Stalo se