Droga zkázy jménem kush ničí životy: Lidé po ní nemohou chodit, děti se rodí s vyrážkami

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Depositphotos
Klára Marková VČERA 19:46
Sdílej:

Zfetovaní teenageři neschopní chůze, matky s vyrážkami pokrytými miminky a „rodiny pod mostem“, které spojuje jediná věc – závislost na droze zvané kush. Tato extrémně návyková a smrtící syntetická látka devastuje nejen Sierru Leone, ale i sousední země západní Afriky jako Libérii, Guineu, Guineu-Bissau a Gambii. Podle zjištění Sky News sahají její kořeny mnohem dál – až do Evropy a Velké Británie, odkud do oblasti proudí klíčové ingredience.

Reportérka Yousra Elbagir popsala šokující situaci ve Freetownu, kde celý podchod pod hlavní silnicí obývají muži, ženy i děti v sevření závislosti. Tito lidé, poznamenaní chudobou, nezaměstnaností a dlouhodobým traumatem z občanské války a eboly, žijí uprostřed odpadků a kanalizace. Své provizorní komunitě říkají „rodina pod mostem“.

Mezi nimi je i sedmnáctiletý Ibrahim, jehož tělo hyzdí bolestivé hnisající vředy. „Tahle droga je zlo. Je to destrukce. Nechápu, proč ji do naší země přinesli. Trpíme, někteří už zemřeli. Podívejte se na moje nohy,“ říká zoufale.

Kush se vyrábí z chemicky upravených rostlin, které vypadají jako běžná marihuana, ale obsahují extrémně nebezpečné látky – především nitazeny. Tyto syntetické opioidy jsou až 25krát silnější než fentanyl a podle výzkumu organizace Global Initiative Against Transnational Organised Crime se vyskytovaly v polovině testovaných vzorků drogy. Přitom do nedávna nebylo jasné, že se tyto látky vůbec do Afriky dostaly.

Jedním z klíčových momentů reportáže bylo odhalení červeného kontejneru v přístavu Queen Elizabeth II v Freetownu, v němž se našly suroviny pro výrobu kush – včetně sudu s acetonem a tašek označených jako zásilky z Amazonu ve Velké Británii. Podle úřadů bylo právě kvůli zemi původu kontejner vybrán ke kontrole.

V sousední Gambii se místní úřady snaží šíření kush potlačit raziemi, přesto se objevují nové případy i tam – často spojované se Sierrou Leone. Tato situace přispívá k narůstající xenofobii vůči přistěhovalcům. Jeden z bývalých dealerů, který byl v Gambii uvězněn, Sky News řekl: „Potřeboval jsem peníze, abych uživil syna. Vinu necítím, lidi mi za kush sami platili.“

Sierra Leone, která nemá dostatek prostředků k boji s krizí, volá po mezinárodní pomoci – zejména od zemí, odkud suroviny proudí. Podle odbornice Lucie Bird Ruiz-Benitez de Lugo je třeba společné koordinované akce, zejména pokud jde o nitazeny: „Země zapojené do dodavatelského řetězce nesou odpovědnost za to, že musí zabránit devastujícímu dopadu kush, který ničí životy v celém regionu.“ 

Témata:
Stalo se
Novinky
Ilustrační foto

Extrémní pylová sezona zasáhla Evropu, symptomy hlásí i lidé bez alergií

Jarní měsíce roku 2025 přinesly do Evropy extrémní hladiny pylu, které způsobily zdravotní obtíže nejen alergikům, ale i lidem, kteří dříve nikdy žádnými potížemi netrpěli. Vyplývá to z aktuálních dat evropské monitorovací služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která sleduje kvalitu ovzduší a šíření pylů.

Novinky
Donald Trump

"Velký a krásný zákon." Trump slibuje Američanům nejúspěšnější legislativní změnu v historii

Zatímco prezident Donald Trump slibuje, že jeho nově schválený „velký a krásný zákon“ bude jedním z nejúspěšnějších legislativních počinů v americké historii, experti upozorňují, že dopady tohoto balíku reforem budou velmi rozdílné v závislosti na tom, do které společenské či ekonomické skupiny jednotlivci nebo firmy patří.

Novinky
Evropská unie

Evropa na hraně neúspěchu: Čelí nové technologické výzvě, dokáže se v ní ale prosadit?

Evropská unie se znovu pokouší prosadit v globálním technologickém závodě. Poté, co ztratila náskok v oblasti umělé inteligence, se nyní snaží proměnit svůj vědecký potenciál v konkrétní ekonomický úspěch v nově se rodící oblasti kvantových technologií. Přestože má Evropa silnou výzkumnou základnu, její schopnost převést vědecké objevy do praxe zůstává nadále slabinou, což se může stát osudným i v této nové soutěži s USA a Čínou. 

Počasí
Ilustrační foto

Svět čelí kvůli počasí pomalu se rozvíjející globální katastrofě, varují experti

Sucho po celém světě ohrožuje životy desítek milionů lidí a podle nové zprávy se stává předzvěstí hluboké celosvětové krize, kterou zrychluje změna klimatu. Východní a jižní Afrika momentálně čelí nejhorší situaci – více než 90 milionů obyvatel trpí extrémním hladem v důsledku rekordního sucha, zhroucení zemědělství a úhynu hospodářských zvířat.