DALŠÍ SLÁVA v Česku. Po Zelenském přijel jeden z evropských králů!

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem
Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem, foto: Michael Zelinka/INCORP images
Mariana Nová 5. května 2025 18:13
Sdílej:

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

O programu návštěvy Filipa informoval Pražský hrad již s předstihem. Pavel v pondělí přivítal belgického krále na Pražském hradě. Následovalo soukromé setkání mezi čtyřma očima a udělení nejvyššího státního vyznamenání, tedy Řádu Bílého lva. V plánu je i návštěva vyhlídky na zahradě Strahovského kláštera. 

Prezident Pavel a král Filip se v úterý vydají do Plzně. Zúčastní se vzpomínkové akce u památníku Díky Ameriko!, navštíví městskou radnici a zastaví se u u stojanu s plaketou věnovanou belgickým královstvím. Na závěr dvoudenní návštěvy se panovník setká se zástupci válečných veteránů či jejich potomky. 

Filip je belgickým králem od července 2013, kdy ze zdravotních důvodů abdikoval jeho otec, král Albert II. Je ženatý, s manželkou Mathilde mají čtyři děti. Nejstarší z nich, princezna Elisabeth, je první v řadě následnictví.

Belgický král hraje v zemi důležitou, i když převážně ceremoniální roli. Je hlavou státu, symbolem národní jednoty a stálosti. Reprezentuje Belgii navenek při státních návštěvách a přijímá zahraniční velvyslance.

Král také hraje klíčovou roli při formování nové vlády po volbách. Jmenuje a odvolává ministry, i když tak činí na základě politické dohody. Podepisuje a vyhlašuje zákony, ale jeho podpis je spíše formalitou, neboť zákony jsou schváleny parlamentem. Má také právo udělovat šlechtické tituly a vyznamenání.

Stalo se
Novinky
Ilustrační foto

Paraziti, stafylokoky a chloraminový zápach: Jak (ne)bezpečné jsou veřejné bazény?

Veřejné i soukromé plavecké bazény jsou v létě oblíbeným místem pro relaxaci i sport, přesto mohou být zdrojem zdravotních rizik, pokud nejsou správně udržovány. Ačkoliv plavání má mnoho přínosů – je šetrné k pohybovému aparátu, posiluje celé tělo i srdce – voda v bazénech může ukrývat více, než by si kdo přál. Paraziti, bakterie, viry i chemické látky mohou být neviditelnými "spoluplavci".

Novinky
Znečišťování ovzduší má drtivý dopad na počasí na Zemi

Boj s extrémním počasím schytává ránu pěstí. Problémem je SA i Trump

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC), nejdůležitější světový vědecký orgán zabývající se klimatickou změnou, čelí vnitřnímu napětí a ostré kritice. Důvodem je nominace dlouholetého zaměstnance saúdskoarabské ropné společnosti Aramco na jednu z klíčových pozic ve vznikající vědecké zprávě a současné oslabování americké účasti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

Novinky
Ilustrační foto

Smrtící počasí se stává novou klimatickou realitou Evropy. Současná vlna extrémních teplot zabije tisíce lidí

Evropu zasáhla ničivá vlna veder, která podle expertů může mít fatální následky. V následujících dnech by mohla připravit o život až 4 500 lidí. Teploty přesahující 40 stupňů Celsia lámou rekordy a znepokojují klimatology i zdravotníky, kteří volají po urychlených opatřeních na ochranu veřejnosti.

Novinky
Ilustrační foto

Veganství u dětí je na vzestupu. 10 věcí, které o něm potřebujete vědět

Veganství je v některých částech světa na vzestupu. Zatímco celosvětová data jsou omezená, odhady z roku 2018 uváděly, že přibližně 3 % světové populace se hlásí k veganství. V USA podle průzkumu Gallup z roku 2023 dodržuje veganskou stravu zhruba 1 % obyvatel. Ve Velké Británii pak podle údajů Vegan Society žije přibližně 3 % populace na rostlinné stravě, což odpovídá asi dvěma milionům lidí.