Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro The New York Times upozornil, že Čína by mohla využít Rusko k útoku na státy NATO, aby odvedla pozornost Západu od dění v Indo-Pacifiku. V případě, že by se Peking rozhodl zaútočit na Tchaj-wan, je podle něj vysoce pravděpodobné, že požádá Moskvu, aby destabilizovala Evropu.
Rutte vysvětlil, že Spojené státy bránící evropské území NATO tím zároveň chrání i své vlastní zájmy v Asii. Upozornil, že bezpečnost USA je neoddělitelně spojena s bezpečností Atlantiku, Evropy i Arktidy.
„Pokud by se Si Ťin-pching rozhodl zaútočit na Tchaj-wan, nejprve by zavolal svému velmi podřízenému partnerovi Vladimiru Vladimiroviči Putinovi do Moskvy a řekl mu: 'Chystám se to udělat a potřebuji, abys je zaměstnal v Evropě útokem na území NATO',“ uvedl Rutte s tím, že tato varianta je v budoucnu jednou z nejpravděpodobnějších.
Pro odrazení této hrozby Rutte navrhuje dvě klíčová opatření. Prvním je vytvořit tak silnou obrannou pozici, že jakýkoli útok na NATO by pro Kreml znamenal sebevražedný čin. Druhým krokem je posílení spolupráce s Indo-Pacifikem, což je podle Rutteho myšlenka, kterou aktivně podporuje i prezident Trump.
„Jsme navzájem propojeni, a proto musíme spolupracovat nejen v oblasti obranného průmyslu, ale i v inovacích mezi NATO a regionem Indo-Pacifiku,“ dodal Rutte.
V posledních měsících Čína stále otevřeněji podporuje Rusko, přestože oficiálně tvrdí, že je neutrální. Podle evropských diplomatů Peking dal jasně najevo, že nepřipustí ruskou porážku a ukrajinské vítězství.
Kromě strategického partnerství je pro Čínu Rusko klíčovým dodavatelem surovin. Nakupuje od něj masivní objemy ropy a zemního plynu. Nedávno se také objevily zprávy, že Rusko dramaticky zvýšilo vývoz kovů do Číny.
Z pohledu Pekingu tak Moskva není jen zásobárnou surovin, ale i nástrojem k odvádění pozornosti Západu – jakýmsi „hromosvodem“ budoucí války. V kombinaci s ambicemi na Tchaj-wanu může podle Rutteho vzniknout nový typ hybridního globálního konfliktu, ve kterém budou Evropa a Asie propojené víc než kdy dřív.
Americký prezident Donald Trump v červnu překvapil celý svět, když i přes údajně dohodnutou pauzu v eskalaci napětí podnikl nálet na íránská jaderná zařízení. Na otázku, zda se USA chystají připojit k izraelskému útoku na Írán, Trump odpověděl: „Možná ano, možná ne. Nikdo neví, co udělám.“ Tato věta shrnuje jeho strategii — udělat z nepředvídatelnosti svůj nástroj moci.
Těsně před vypuknutím války mezi Izraelem a Íránem odhalily izraelské bezpečnostní složky rozsáhlou síť občanů své země, kteří byli verbováni Teheránem ke špionáži. Z veřejně dostupných soudních dokumentů vyplývá, že snaha Íránu vytvořit v Izraeli špionážní základnu byla mnohem rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo.
Na jídelních lístcích pobaltských restaurací se často objevují ryby, které s Baltským mořem nemají nic společného. Turisté toužící po čerstvém úlovku často dostanou dovážené, mražené a výživově nevhodné druhy. Nejhorší volbou je podle odborníků pangasius. Varuje před špatným kulinářským zážitkem server PolsatNews.
Šíření klimatických hoaxů přetváří současnou krizi v hrozící katastrofu, varuje nejnovější rozsáhlá zpráva Mezinárodního panelu pro informační prostředí (Ipie). Tým vědců analyzoval 300 odborných studií a došel k závěru, že lži a polopravdy šířené zejména fosilním průmyslem, některými pravicovými politiky a vybranými státy zásadně brzdí boj s klimatickou změnou.
Americká stíhačka F-16 v sobotu zasáhla proti civilnímu letadlu, které neoprávněně vniklo do uzavřeného vzdušného prostoru nad golfovým klubem Donalda Trumpa v Bedminsteru. Incident, který se odehrál během Trumpovy přítomnosti na místě, zůstává ze strany Bílého domu bez komentáře.
Český hydrometeorologický ústav dnes vydal aktualizovanou výstrahu před extrémními meteorologickými jevy. Zatímco většinu Moravy a Slezska čekají v neděli večer a v noci na pondělí silné bouřky, v severních Čechách nadále trvá vysoké riziko vzniku a šíření požárů.
Léto s sebou přináší krásné chvíle na procházkách v přírodě nebo večerních posezeních venku. Ovšem s rostoucími teplotami přichází i méně vítané návštěvy – hmyz. Komáři, klíšťata, blechy, pavouci, vosy nebo štěnice mohou z pohodového dne rychle udělat zdravotní komplikaci.
Americký miliardář Elon Musk v sobotu oznámil vznik nové politické strany s názvem America Party, čímž završil dramatický rozchod se současným prezidentem Donaldem Trumpem. Rozhodnutí přichází jen den poté, co Trump podepsal kontroverzní zákon o domácí politice, který podle odhadů výrazně navýší federální deficit – právě proti tomu Musk dlouhodobě brojil.
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro The New York Times upozornil, že Čína by mohla využít Rusko k útoku na státy NATO, aby odvedla pozornost Západu od dění v Indo-Pacifiku. V případě, že by se Peking rozhodl zaútočit na Tchaj-wan, je podle něj vysoce pravděpodobné, že požádá Moskvu, aby destabilizovala Evropu.
Ukrajinská armáda čelí sílícímu tlaku ze strany Ruska, které změnilo svůj způsob boje a místo velkých formací nasazuje menší útočné jednotky podporované drony. Kvůli tomu Ukrajina přechází na novou strategii opevňování – kratší obranné linie, nižší a lépe maskovaná opevnění, a větší důraz na ochranu proti bezpilotním prostředkům. Přesto se výstavba obrany potýká s chaosem, nedostatkem vojáků i špatnou koordinací mezi různými složkami státu.
Donald Trump opět rozvířil debatu o své možné „nesmrtelnosti“ – tentokrát nikoli politické, ale doslova kamenné. Bývalý a současný prezident Spojených států podle svých příznivců znovu usiluje o to, aby se jeho tvář stala pátou ikonou na slavné hoře Mount Rushmore. Odborníci i správci památníku ale varují, že přidat další obličej mezi čtyři prezidenty minulosti není ani technicky možné, ani historicky vhodné.
Český hydrometeorologický ústav v sobotu aktualizoval varování před nebezpečným počasím. Rozšířil výstrahu před zvýšeným rizikem požárů, které se nyní týká i severní části Plzeňského kraje. Zároveň upozorňuje na blížící se tropické teploty, které v neděli zasáhnou východní část republiky, konkrétně Moravu a Slezsko.