Trump rezignoval: Cla ruší, Čína tleská – pro Bílý dům obrovská potupa

Komentář
Donald Trump
Donald Trump, foto: Depositphotos
Lukáš Kovanda 13. dubna 2025 17:03
Sdílej:

Nad americkými technologickými firmami a jejich akciemi se až do pátku smrákalo. Dokázaly ale Trumpa přesvědčit, aby je vyňal ze seznamu společností a odvětví, na pro něž platí - ve vztahu k Číně - jeho nové clo 125 %, a dokonce i ze seznamu těch, na které je vztaženo jeho univerzální 10% clo, uplatněné na dovoz prakticky z celého světa.

Celní sazby se totiž nově nebudou týkat telefonů, počítačů a další elektroniky či čipů.

Zítra tak lze očekávat výrazný růst technologických akcií, motivovaný touto úlevou. I když nejistota ohledně dalších možných cel zcela nepomine. Navíc půjde o růst z ponížené základny, vždyť třeba akcie Applu jen v tomto měsíci spadly o 11 %.

Pro Trumpa jde o určitou kapitulaci, pročež dané zrušení cel Bílý dům oznámil celkem potichu v pátek večer. Nejde jen o vstřícný krok vůči americkým technologickým firmám, ale vůbec poprvé od jeho lednového nástupu do Bílého domu také vůči arcirivalovi Číně. Celkem administrativa USA ruší zmíněná cla na 22 % amerického dovozu z Číny, za takřka 102 miliard dolarů roční hodnoty.

Peking také nemeškal a Trumpa za zrušení cel chválí; že prý začíná napravovat své chyby. To je pro amerického prezidenta evidentně potupa. A Čína to ví.

Ale ekonomické zákonitosti jsou na její straně.

Například Apple totiž vyrábí zhruba 75 % své produkce právě v Číně, v případě iPhonů dokonce 87 %. Pokud by Trump iPhony, iPady, Macy, AppleWatche či AirTagy od nových cel neosvobodil, Apple by byl ve vážné krizi.

Stalo se
Novinky
Kreml

Proč Rusko uznalo Taliban: Zájmy převážily nad ideologií

Rozhodnutí Moskvy oficiálně uznat vládu Talibanu v Afghánistánu, oznámené počátkem července, nepřišlo náhodou. Nešlo o ideologické gesto, ale o promyšlený geopolitický tah, jehož cílem je posílit ruský vliv ve střední a jižní Asii, oslabit postavení Západu a přispět ke stabilizaci regionu ohrožovaného extremismem, míní expert na zahraniční politiku Eldar Mamedov.

Počasí
Ilustrační foto

Závislost světa na fosilních palivech: Jak přesvědčit autoritářské režimy, že extrémní počasí není výmysl?

Svět se nadále potýká s klimatickou krizí, ale klíčová otázka zní: jak přesvědčit autoritářské režimy, aby se do boje proti změně klimatu zapojily? Většina světových emisí skleníkových plynů dnes totiž pochází z nedemokratických zemí – a právě tyto státy, mezi které patří například Čína, Rusko, Írán nebo Saúdská Arábie, často zároveň patří mezi největší vývozce ropy a plynu.

Novinky
Komentář
Robert Fico (Smer)

Fico držel Evropu v šachu kvůli vlastnímu zisku. Zapomíná, jak moc Slovensko díky členství v EU profituje

Schválení 18. sankčního balíku EU proti Rusku odblokoval až obrat slovenské vlády, kterou k tomu dotlačily energetické záruky. Premiér Robert Fico se přitom dál prezentuje jako obránce národních zájmů, ve skutečnosti však svým lavírováním podkopává evropskou jednotu a nahrává autoritářům. Slovensko ale nemůže dlouhodobě stát jednou nohou v Bruselu a druhou v Moskvě.

Počasí
Ilustrační foto

Počasí může způsobit zhroucení společnosti. Afrika je na pokraji hladomoru, Evropa čelí rekordním ztrátám

Desítky milionů lidí na celém světě se ocitají v bezprostředním ohrožení života kvůli stále častějším a ničivějším obdobím sucha. Nová mezinárodní zpráva upozorňuje, že kombinace klimatických změn a špatného hospodaření s vodními zdroji vede k dramatickému zhoršování humanitární situace.