Aleš Brichta vyráží fanouškům dech! Po 12 mrtvicích už nedokáže ani číst!

Aleš Brichta
Aleš Brichta, foto: Instagram Aleš Brichta
Klára Marková 5. března 2025 18:00
Sdílej:

Legendární rocker Aleš Brichta (65) v nedávném rozhovoru pro deník Blesk otevřeně promluvil o svých vážných zdravotních problémech, které ovlivňují především jeho zrak. Potýká se s následky několika mrtvic, které mu poškodily periferní vidění i schopnost číst. Přesto se hudby nevzdává a nadále aktivně koncertuje, a to i díky podpoře svého týmu a přítelkyně Johanky.

Zpěvák popsal, že i když stále může sledovat televizi, jeho zrakové omezení mu značně komplikuje běžný život. Před osmi lety podstoupil operaci šedého zákalu, při níž mu vyměnili čočku za umělou, avšak hlavní problém spočívá v poškození zrakového nervu a postupující atrofii. Tyto komplikace mu nejen zhoršují periferní vidění, ale také mu způsobují potíže v prostředí se špatnými světelnými podmínkami, například na pódiu.

„Vidím jen úzký perimetr před sebou, po stranách nic. A druhým důsledkem je poškození zrakového nervu, jeho atrofie. Takže ve špatných světelných podmínkách vidím blbě,“ popsal své obtíže Brichta. Z tohoto důvodu se během koncertů spoléhá na pomoc svého manažera Marka, který mu pomáhá pohybovat se po pódiu a předcházet možným nehodám.

Dříve vášnivý čtenář dnes kvůli svému stavu už knihy nečte. Přestože jednotlivá písmena vidí, jeho mozek je nespojuje do slov a vět tak, aby mu dávaly smysl. „Mám v tom bordel. Už zmíněné mrtvice »zblbly« zrakové centrum v mozku,“ popisuje své potíže.

Navzdory postupujícím zdravotním komplikacím se Brichta nevzdává. Snaží se s atrofií bojovat užíváním vitamínů a doplňků, které by mohly zpomalit degenerativní procesy. Jeho partnerka Johanka potvrzuje, že zpěvák zůstává nadále aktivní a věnuje se koncertování. „Už teď máme nasmlouváno přes 20 koncertů po celé republice a dalších 20 čeká jen na podepsání smlouvy. Aleš s kapelou hraje v podstatě každý víkend,“ říká. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Ilustrační fotografie

Experti: Rusko jednoduše neumí vést války

Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.

Novinky
Ilustrační foto

Polsko kvůli migrantům dočasně obnoví kontroly na hranicích

Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.

Novinky
Jižní Korea

Útok na íránský jaderný program je varováním pro Koreu. Paradoxně pro tu Jižní

Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.

Počasí
Ilustrační foto

Jak přežít extrémní počasí? Velký přehled tipů, jak se ochladit a chránit zdraví

Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.