Proč nás spaluje extrémní počasí, když je Země nejdál od Slunce? Odpověď překvapí

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková DNES 18:04
Sdílej:

Zatímco na severní polokouli vrcholí léto a lidé se potí v horkých dnech, Země je právě nyní nejvzdálenější od Slunce. Ve čtvrtek v 15:55 východního času dosáhla planeta bodu zvaného afelium – tedy nejvzdálenějšího místa své oběžné dráhy od Slunce. Země je v tomto okamžiku asi o 5 milionů kilometrů dál než v lednu, kdy se nachází v nejbližším bodě, zvaném perihelium.

Na první pohled to zní nelogicky: pokud jsme dál od Slunce, proč je takové horko? Vysvětlení je ale poměrně jednoduché a netkví v samotné vzdálenosti, nýbrž v náklonu Země.

Naše planeta je totiž nakloněná přibližně o 23,5 stupně, což znamená, že v různých částech roku dopadá sluneční světlo na různé oblasti planety pod odlišnými úhly. V létě je severní polokoule nakloněná ke Slunci, což přináší delší dny, vyšší sluneční úhel a intenzivnější sluneční svit – tedy klasické letní vedro.

Rozdíl vzdálenosti mezi afeliem a periheliem je zhruba 5 milionů kilometrů, což při průměrné vzdálenosti Země od Slunce (asi 150 milionů kilometrů) představuje pouze 3,3% rozdíl. Taková změna ovlivní množství sluneční energie dopadající na Zemi zhruba o 7 %, což je ve srovnání s vlivem náklonu Země zanedbatelné.

V praxi to znamená, že například města jako Houston, New Orleans či Phoenix (okolo 30° severní šířky) dostávají v létě více než dvojnásobek sluneční energie oproti zimě. A ještě výraznější rozdíly zaznamenávají města dále na severu, jako je New York nebo Denver – tam se intenzita slunečního záření zvýší ze zhruba 145 na 430 wattů na metr čtvereční, tedy téměř trojnásobně.

Na výsledné teploty má tedy mnohem větší vliv to, jak je Země vůči Slunci nakloněna, než jak daleko od něj právě je. Jinými slovy: nehraje roli, jak daleko od Slunce jsme – důležité je, jak se k němu nakláníme. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Ilustrační foto

Rusko výrazně zintenzivnilo použití chemických zbraní na Ukrajině

Ruská armáda stále častěji nasazuje na ukrajinském bojišti chemické zbraně – včetně zakázaných látek. Ve společném prohlášení na to upozornily německé a nizozemské tajné služby. Podle nich Kreml nejen že tyto zbraně používá s rostoucí frekvencí, ale neštítí se ani nasazení silnějších a smrtelnějších chemických látek.

Novinky
Ryanair

Drama v letadle Ryanair: Cestující vyskakovali kvůli falešnému poplachu, 18 se zranilo

Na letišti v Palma de Mallorca došlo v sobotu brzy ráno k mimořádné události. Letadlo společnosti Ryanair mířící do Manchesteru bylo evakuováno kvůli podezření na požár. Incident se odehrál kolem půl jedné v noci a vyžádal si ošetření 18 osob, přičemž šest cestujících bylo převezeno do nemocnice.

Novinky
Miny

Zaminovaná Ukrajina: Pole se čistí hráběmi, traktory i drony, ale práce je pomalá a nebezpečná

V polích u městečka Bezymenne na jihu Ukrajiny kráčí Viktoria Šynkar opatrně kupředu. Každý krok může znamenat nebezpečí – tato část půdy je podezřelá z přítomnosti min a výbušnin. Pokud bude úsek bezpečný, označí ho a posune se dál o stejný kousek.

Novinky
Život na Ukrajině

Přežívají ruské útoky, zatímco Amerika se odvrací. Ukrajinská realita plná sirén, trosek a ticha ze Západu

Po třech letech války si Ukrajinci zvykli na noční vytí sirén. Dlouho věřili, že v hlavním městě jsou v bezpečí – chráněni nejmodernějšími západními systémy protivzdušné obrany, zejména americkými Patrioty. Ale to se změnilo, když se do Bílého domu vrátil Donald Trump.