Po zdlouhavém přechodu se jaro konečně projevilo. V uplynulých dnech teploty výrazně vzrostly a v některých lokalitách padly rekordy. Co nás čeká dál?
Počasí v Česku ukázalo svou proměnlivou tvář. Ve středu 16. dubna padla letos poprvé hranice 25 °C, což z tohoto dne činí první letní den roku 2025. Nejvyšší teplotu meteorologové naměřili ve středočeské Tuhani, kde rtuť vystoupala až na 27,5 °C. Jen o den později následoval další teplotní rekord – v Karviné bylo ve čtvrtek dokonce 28,4 °C. Pro srovnání, v loňském roce se první letní den objevil výrazně dříve, už 1. dubna.
Zatímco uplynulý týden přinesl nadprůměrné teploty a slunečné počasí, proměna nastala už na Velikonoční pondělí. Meteorologové tehdy varovali před silnými bouřkami, které měly zasáhnout jižní Čechy, Českomoravskou vrchovinu a část Jihomoravského kraje. Doprovodné jevy, jako přívalové srážky, krupobití nebo silný vítr, mohly způsobit zatopení sklepů nebo rozvodnění menších toků.
Přesto zůstane počasí v první polovině týdne převážně slunečné, teploty se budou ještě držet nad hranicí 20 °C. Jak ale upozorňuje meteoroložka Dagmar Honsová, změna přijde už ve čtvrtek. „Od pátku se počasí pokazí a výrazně se ochladí. O víkendu už by maxima přes den neměla přesáhnout 15 stupňů Celsia. Nejnižší noční teploty mohou klesnout dokonce i pod nulu a na horách by mohlo i sněžit,“ uvedla pro Události247.
Ochladit se má výrazně i v příštím týdnu. Pondělí přinese proměnlivou oblačnost s ojedinělými přeháňkami, na horách i sněhovými. Noční teploty se budou pohybovat mezi 5 až 0 °C, denní maxima nepřekročí 10 až 15 °C. Dlouhodobá předpověď naznačuje, že chladnější ráz počasí vydrží i na přelomu dubna a května, kdy se teploty mají pohybovat pod dlouhodobým průměrem.
Podle klimatických dat z let 1991 až 2020 je průměrná teplota pro období od 14. dubna do 11. května 11,6 °C. V roce 2000 dosáhla dokonce 15,9 °C, zatímco nejchladnější byla tato část jara v roce 1941, kdy průměr činil jen 4,8 °C. Vývoj posledních let tak znovu potvrzuje trend postupného oteplování, který meteorologové dávají do souvislosti s klimatickými změnami.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v exkluzivním rozhovoru pro server Politico zdůraznila rostoucí důvěru světových lídrů v Evropskou unii, a to v reakci na nepředvídatelnou obchodní politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten letos na jaře vyvolal napětí na globálních trzích zavedením cel na dovoz z Evropy a dalších částí světa.
Po smrti papeže Františka se římskokatolická církev připravuje na volbu jeho nástupce. Konkláve, které se podle pravidel musí sejít do tří týdnů, bude jedním z nejrozmanitějších v dějinách církve. A jeho výsledek pravděpodobně ponese otisk samotného Františka – 80 % kardinálů oprávněných volit nového papeže totiž jmenoval právě on.
Úmrtí papeže Františka vyvolalo v jeho rodné Argentině hluboký smutek, který přesahuje běžný smutek za zesnulého světového lídra. Jorge Mario Bergoglio, rodák z Buenos Aires, se po zvolení papežem v roce 2013 už nikdy nevrátil do své vlasti, což mnozí Argentinci nikdy zcela nepřijali.
Nová studie publikovaná v Astrophysical Journal naznačuje, že vědci z Cambridge možná našli známky mimozemského života. S využitím vesmírného dalekohledu Jamese Webba analyzovali atmosféru exoplanety K2-18b, vzdálené 124 světelných let od Země, a tvrdí, že s 99,7% jistotou detekovali chemické emise, které by mohly naznačovat přítomnost života. Přesto odborníci upozorňují, že se stále nejedná o důkaz existence mimozemských bytostí.
V poklidné vesnici Rupotina u chorvatského Solinu došlo k děsivému nálezu – školáci zde objevili ohořelé lidské tělo. Na místo okamžitě vyrazily policejní jednotky, které oblast uzavřely a zahájily intenzivní vyšetřování.
V rámci „mírového plánu“ amerického prezidenta Donalda Trumpa se diskutuje o vytvoření mechanismu kontroly nad příměřím, který by zajišťovala společná komise složená z Ukrajiny, Ruska a země mimo NATO. S informací přišel deník The New York Post, uvedl server Evropská pravda.
Papež František, který zemřel ve věku 88 let, vedl 1,4 miliardy katolíků po celém světě a je považován za nástupce svatého Petra. Po jeho smrti bude svolán konkláve – tajné shromáždění kardinálů, které zvolí nového papeže.
Ve středu ráno v 9 hodin místního času začne slavnostní přesun rakve papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, jak dnes oznámil Vatikán. Průvod bude zahájen krátkou modlitbou, po níž se rakev přesune přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani, projde náměstím sv. Petra a vstoupí do baziliky hlavními dveřmi.
Spojené státy i Rusko si budou muset znovu osvojit zásadní poučku mezinárodní politiky – válka není investiční příležitost. A už vůbec by se neměla stát udržitelným obchodním modelem. Přesto právě tímto způsobem obě mocnosti v průběhu 20. století běžně operovaly – a mnohdy v tom pokračují i dnes.
Vatikán dnes oznámil, že rakev s ostatky papeže Františka bude od středečního rána vystavena veřejnosti v bazilice svatého Petra. Samotný pohřeb se uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času, přičemž obřad na náměstí svatého Petra povede kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů.
Princ William a Kate Middleton zůstali během velikonočních slavností opět mimo veřejnost – stejně jako loni se královský pár neukázal. Každý si klade otázku, kde byli namísto tradičních povinností?
Jedna z velkých osobností českého zdravotnictví odešla. O Velikonocích zemřel ve věku 75 let respektovaný psychiatr Cyril Höschl. Stál mimo jiné u zrodu Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech.