V roce 2025 přinesla každoroční zpráva Atlantic Council znepokojivý pohled na budoucnost světa v příštím desetiletí. Průzkum mezi předními globálními stratégy a odborníky na předvídání vývoje přinesl řadu alarmujících prognóz, které odrážejí napětí a nejistoty současného mezinárodního prostředí. Mezi nejvážnějšími obavami se objevuje možnost globální války, rostoucí riziko použití jaderných zbraní, pokračující konflikty v Ukrajině a Gaze bez vyhlídek na jejich spravedlivé a stabilní vyřešení, rostoucí vliv multipolárního světa bez funkčních mezinárodních institucí a další prohlubování demokratického úpadku, který někteří označují až za „demokratickou depresi“.
Výzkumu se účastnilo 357 odborníků z celého světa, přičemž přibližně 55 procent respondentů pocházelo z USA, zbytek pak byl rozprostřen do 60 zemí napříč všemi kontinenty kromě Antarktidy. Mezi účastníky byli zástupci akademické sféry, nevládních organizací, vládních a multilaterálních institucí, ale i soukromého sektoru. Přestože některé závěry výzkumu naznačují pozitivní směry vývoje – například ve sféře umělé inteligence nebo klimatické spolupráce –, převládající tón výsledků byl pesimistický.
Jedním z nejvíce šokujících zjištění průzkumu je skutečnost, že 40 procent respondentů se domnívá, že do roku 2035 vypukne další světová válka. Tento konflikt by mohl zahrnovat nejen hlavní mocnosti, ale také eskalovat do jaderné sféry, což předpokládá 48 procent dotázaných. Významná část odborníků rovněž očekává, že se bojové operace přenesou do vesmíru, což reflektuje dlouhodobě rostoucí strategické soupeření o kosmické technologie a vojenskou přítomnost mimo Zemi.
Kromě obav z rozsáhlé války se do popředí dostává i otázka rostoucích geopolitických napětí mezi USA a Čínou. Výrazně vzrostl podíl respondentů, kteří se domnívají, že Čína se v příštích deseti letech pokusí získat Tchaj-wan vojenskou cestou – tento názor zastává 65 procent dotázaných, což je o 15 procentních bodů více než v předchozím roce. Mezi těmi, kdo očekávají světovou válku, tento podíl narůstá až na 79 procent.
Další velkou hrozbu představuje možný konflikt mezi Ruskem a NATO. Téměř polovina respondentů (45 procent) se domnívá, že během příštího desetiletí dojde k přímé vojenské konfrontaci mezi těmito dvěma aktéry. Tento podíl dramaticky vzrostl oproti předchozímu roku, kdy tuto možnost vidělo jako pravděpodobnou pouze 29 procent odborníků. Pokud skutečně dojde k takové konfrontaci, bude mít globální dopady, protože Evropa i Severní Amerika budou zataženy do konfliktu s dalekosáhlými ekonomickými a bezpečnostními důsledky.
Rostoucí hrozba jaderného konfliktu je dalším klíčovým tématem studie. Téměř polovina respondentů (48 procent) očekává, že během příštích deseti let dojde k použití jaderné zbraně, přičemž největší hrozbu představují Rusko a Severní Korea. Současně 88 procent dotázaných předpokládá, že se k jadernému klubu připojí nové státy, přičemž nejčastěji zmiňovaným kandidátem je Írán. Pokud by Írán získal jaderné zbraně, podle 40 procent respondentů by mohla následovat jaderná militarizace Saúdské Arábie a dalších regionálních hráčů.
Další obavou je oslabující vliv Spojených států jako globální mocnosti. Ačkoliv 71 procent respondentů stále očekává, že USA budou v roce 2035 vojensky dominantní, ve sféře diplomacie, ekonomiky a technologických inovací už jejich dominance není považována za jistou. Pouze 49 procent odborníků věří, že USA budou i nadále hlavní ekonomickou mocností, zatímco v diplomatické sféře poklesla důvěra v americké vedení na 24 procent. Tento trend naznačuje, že USA budou čelit sílící konkurenci nejen ze strany Číny, ale i dalších mocenských center, čímž se svět přesune do multipolární fáze, v níž bude dominantní role jednotlivých států oslabena.
Ukrajinská válka je dalším klíčovým bodem průzkumu. Pouze 4 procenta respondentů očekávají, že válka skončí výhodně pro Kyjev. Naproti tomu 47 procent předpokládá, že konflikt skončí za podmínek příznivých pro Rusko, zatímco 43 procent se domnívá, že se situace přemění v „zamrzlý konflikt“, kde ani jedna strana nebude schopna dosáhnout rozhodujícího vítězství. Tento pesimismus je spojen s narůstající únavou Západu z války a snižující se ochotou poskytovat Ukrajině neomezenou podporu.
Další geopolitickou výzvou je izraelsko-palestinský konflikt. Zatímco 56 procent respondentů očekává normalizaci diplomatických vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií do roku 2035, pouze 17 procent věří, že do té doby vznikne nezávislý palestinský stát. Většina odborníků se domnívá, že status quo – tedy izraelská kontrola nad palestinskými územími a pokračující napětí – bude přetrvávat i v dalších desetiletích.
Obavy panují i ohledně oslabování globálních institucí. Tři čtvrtiny respondentů předpokládají, že Organizace spojených národů bude v roce 2035 méně schopná řešit světové problémy než dnes. Podobně skeptický pohled se týká i Světové obchodní organizace, která je považována za stále méně efektivní. Naopak regionální bloky jako ASEAN nebo BRICS by mohly posílit svůj význam, což naznačuje posun v mezinárodním systému od globálních institucí k regionálním mocenským strukturám.
Jedním z nejpesimističtějších závěrů je pokles důvěry v demokracii. Téměř polovina respondentů očekává, že se současný „demokratický úpadek“ přemění v hlubší „demokratickou depresi“, kde budou narůstat autoritářské režimy a oslabovat občanské svobody. 65 procent odborníků navíc předpokládá pokles svobody tisku a médií, což by mohlo dále prohloubit krizi demokracie ve světě.
Celkově průzkum Atlantic Council odhaluje svět, který směřuje k větší nestabilitě, vojenským konfliktům a geopolitické nejistotě. Ačkoliv existují pozitivní prvky, například technologický pokrok nebo potenciál pro klimatickou spolupráci, celkové vyhlídky zůstávají znepokojivé.
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval evropské společnosti, aby dočasně pozastavily své investice v USA v reakci na nová cla uvalená administrativou Donalda Trumpa.
Duben přinese proměnlivé počasí s teplotami, které budou spíše průměrné nebo podprůměrné. Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se Češi musí připravit na chladnější dny a častější srážky.
Agresivní obchodní politika šéfa Bílého domu Donalda Trumpa zásadně promění globální digitální prostředí. Evropská unie a Čína se postaví do boje o technologickou nadvládu a americká opatření povedou k tomu, že se z inovací, původně spojených se spoluprací a pokrokem, stane nástroj globální konfrontace.
Německá automobilka Volkswagen plánuje zavést „dovozní poplatek“ na vozidla, která podléhají 25% clům uvaleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Informoval o tom deník The Wall Street Journal s odvoláním na interní sdělení prodejcům.
Americký prezident Donald Trump rozšířil svá nová cla i na některé z nejodlehlejších míst na planetě – včetně neobydlených ostrovů obývaných pouze tučňáky.
Vláda České republiky dnes schválila mimořádná opatření s cílem zabránit zavlečení nebezpečné virové nákazy slintavky a kulhavky (SLAK) na své území. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů vybavených potřebnou technikou, kteří budou asistovat Státní veterinární správě (SVS). Opatření by mělo vstoupit v platnost již v nejbližších dnech.
Šéf Bílého domu Donald Trump zavedl proti dovozu z Evropské unie vysoká cla, která mohou vážně poškodit český export. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu hrozí ztráty v desítkách miliard korun. Zatímco Evropská unie chystá protiopatření, Česko hledá nové trhy a posiluje podporu firem i vlastní přítomnost ve Spojených státech.
Nová 25% cla na dovoz automobilů, která vstoupila v platnost, mohou výrazně ovlivnit americký automobilový průmysl. Američané se tak musí připravit na zdražení vozů, a to nejen těch dovážených, ale i těch vyráběných v USA.
V Bílém domě to podle The Guardian vypadalo jako ve studiu slavné televizní soutěže. Donald Trump, obklopený obřími tabulkami a skóre, představil svůj plán vzájemných cel. Hlavní cena? Globální obchodní válka.
Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim nejen na spojence, ale i na některé z nejchudších a nejzranitelnějších zemí světa. Mezi státy, na které dopadnou cla vyšší než 10 %, patří Demokratická republika Kongo (11 %), Madagaskar (47 %), Mosambik (16 %), Malawi (18 %) a Sýrie (41 %). Všechny tyto země patří mezi 26 nejchudších ekonomik světa a dohromady představují jen 0,5 % globálního hospodářského výkonu, přičemž v nich žije téměř 40 % světové populace žijící v extrémní chudobě.
Poslední rozloučení s charismatickým hercem Aloisem Švehlíkem nastane dva týdny po jeho smrti, která nastala včera po půlnoci. Informovalo o tom Národní divadlo, které rozloučení ve svých prostorách uspořádá.
Evropská unie se připravuje na protiopatření v reakci na rozhodnutí prezidenta Spojených států Donalda Trumpa zavést 20% cla na dovoz z EU. Tento krok označila za vážnou hrozbu pro světovou ekonomiku a varovala, že jeho dopady se projeví okamžitě.