Španělskem otřásá bizarní případ: Žena 16 let předstírala, že je němá. Prozradil ji dotaz na cestu

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková 16. dubna 2025 11:22
Sdílej:

Při jednom z nejbizarnějších případů podvodu v oblasti sociálního zabezpečení byla ve Španělsku odhalena žena, která po celých 16 let předstírala, že není schopná mluvit, aby mohla pobírat invalidní důchod. Celý případ odstartoval v roce 2003, kdy byla zaměstnankyně supermarketu v Andalusii napadena zákazníkem. Následně jí byla diagnostikována posttraumatická stresová porucha doprovázená ztrátou schopnosti řeči. Úřad sociálního zabezpečení tehdy uznal její nárok na trvalý invalidní důchod. 

Protože se jednalo o pracovní úraz, náklady na důchod nesla pojišťovna. Ta po letech, jak bývá v podobných případech běžné, provedla revizi celého případu. Zdravotní dokumentace ale budila podezření, protože od roku 2009 nikdo z lékařů, které žena navštívila – včetně očaře, ortopeda a dermatologa – ve svých zprávách nezmínil, že by pacientka nemluvila.

Pojišťovna se rozhodla jednat a najala soukromého detektiva, který měl zjistit, zda je stav ženy skutečně takový, jak tvrdí. Během několikatýdenního sledování získal detektiv důkazy, že žena mluví zcela normálně. Mluvila s ostatními matkami před školou, telefonovala na veřejnosti a navštěvovala hodiny zumby.

Rozhodující okamžik přišel, když ji detektiv osobně oslovil na ulici a požádal o radu, jak se dostat k nedalekému obchodnímu domu. Žena bez zaváhání a plynulou španělštinou vysvětlila cestu – netušila přitom, že celý rozhovor je nahráván.

S tímto jednoznačným důkazem se pojišťovna obrátila na soud. V lednu 2025 Nejvyšší soud andaluské autonomní oblasti rozhodl ve prospěch pojišťovny. Soudce označil nahrávku za platný důkaz a zamítl ženinu námitku, že její pořízení představovalo porušení ústavních práv. Soudní rozsudek konstatoval, že buď došlo k simulaci pseudomutismu, nebo k velmi příznivému zlepšení stavu, kdy symptomy vymizely.

Nyní ženě hrozí nejen ztráta důchodu, ale také vysoká pokuta a soudní žaloba ze strany pojišťovny, která se bude domáhat vrácení vyplacených částek za posledních 16 let. Částka, kterou podvodem získala, se podle médií pravděpodobně pohybuje ve statisících eur.

Případ vyvolal vlnu pobouření ve španělské společnosti i mezi odborníky na sociální zabezpečení. Zároveň znovu otevřel debatu o potřebě pravidelných a důslednějších kontrol u dlouhodobých invalidních dávek.

Není zatím jasné, jak vysoká bude sankce, kterou soud ženě uloží, ale podle právních expertů jí kromě finančních postihů hrozí i trestní odpovědnost za podvod. Zástupci pojišťovny se k dalším krokům zatím nevyjádřili, ale podle všeho připravují žalobu o navrácení všech vyplacených prostředků.

Zatímco obhajoba ženy tvrdí, že šlo o pochybení lékařů a že stav pacientky mohl být proměnlivý, soud zatím dává za pravdu verzi o vědomém podvodu. Jak upozorňují odborníci, podobné případy poškozují důvěru veřejnosti v systém sociálního zabezpečení a zároveň komplikují situaci lidem, kteří pomoc skutečně potřebují.

Zda se pojišťovně podaří získat zpět všechny vyplacené peníze, není jisté, ale jeden výsledek je jasný: případ se stane precedentem pro přísnější dohled nad dlouhodobě přiznanými dávkami a může vést ke zpřísnění pravidel v celé zemi. 

Stalo se