V 70. letech 20. století se Sovětský svaz pustil do projektu, který svým rozsahem a ambicemi neměl obdoby – chtěl změnit směr toku některých svých největších řek. Voda ze sibiřských toků měla místo přirozeného směru k Severnímu ledovému oceánu proudit na jih, do vyprahlých oblastí Střední Asie a jižního Ruska. Aby Sověti tuto monumentální myšlenku uskutečnili, neváhali použít ani jaderné zbraně.
Jedním z mála fyzických pozůstatků této éry je tzv. Jaderné jezero, klidná vodní plocha ukrytá na západ od pohoří Ural. Přístup k němu vede po řekách Kolva a Višerka od města Nyrob, kde carský režim věznil politické odpůrce. Poslední část cesty je po úzké pěšině skrz bažinu, kolem rezavějících cedulí varujících před radiací. Na břehu leží zemní valy – památka na exploze, které daly jezeru vznik.
Toto místo vzniklo 23. února 1971, kdy Sověti odpálili tři jaderná zařízení hluboko pod zemí – každé o síle 15 kilotun, což odpovídá bombě svržené na Hirošimu. Experiment s krycím názvem „Tajga“ byl součástí programu mírového využívání jaderných výbuchů (tzv. PNE). Jeho cílem bylo vyhloubit umělý kanál mezi povodími řek Pečora a Kama, čímž by bylo možné část vody odvádět směrem k Volze – a dál na jih.
Šlo však o víc než jen jeden kanál. Sověti plánovali obrátit směr toků hned několika sibiřských řek včetně Obu a Irtyše. Podle plánů mělo být na vyhloubení 1500 km dlouhého kanálu použito stovky jaderných explozí. Do roku 2000 měl projekt dodat až 10 % sibiřské vody do Kazachstánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu. Už v roce 1985 měla voda dorazit do Střední Asie.
Sovětská moc si od tohoto grandiózního zásahu do přírody slibovala nejen rozvoj zemědělství, ale i zachování vysychajícího Aralského moře. Politicky byl projekt vnímán jako imperiální mise: civilizovat okrajové republiky, posílit vliv Moskvy a zároveň předvést technologickou sílu socialismu v konkurenci se Západem. A konečně – voda směřující do Severního ledového oceánu byla podle představ Kremlu „nevyužitým“ zdrojem.
Jako jeden z hlavních argumentů se uváděla inspirace v dějinách – římské akvadukty či velké přehrady v USA. Sovětští vědci tvrdili, že chtějí odvést jen malou část vody, a věřili, že tím mohou pomoci nejen Aralskému, ale i Kaspickému a Azovskému moři. Celkem se do projektu zapojilo téměř 200 vědeckých institucí a desítky tisíc lidí.
Od samého začátku se však ozývaly varovné hlasy. Zpočátku šlo o nesmělé námitky jednotlivců, ale v 80. letech se odpor stal nebývale širokým. V časopisech vycházely eseje, vědci psali dopisy úřadům, spisovatelé vkládali protest do svých knih i básní. Hydrolog a spisovatel Sergej Zalygin vydal v roce 1986 knihu Obrat, kde popsal projekt jako megalomanskou zkázu bez vědeckého základu.
Obavy nebyly jen environmentální – šlo i o astronomické náklady, zničení kulturních památek, přesídlování obyvatel a nevratné změny klimatu. Historik Paul Josephson, který zkoumal dokumentaci přímo v Moskvě, vzpomíná na oficiální posudek dopadu na životní prostředí jako na absurdní. „Závěry jako ‚předpokládáme lokální a zvládnutelné dopady‘ byly až neuvěřitelné,“ řekl.
Vědci varovali, že by mohlo dojít k výrazné změně klimatu, přenosu flóry a fauny z jednoho ekosystému do druhého, a že se led na sibiřských řekách začne tvořit dříve. Někteří dokonce předvídali přerušení teplotní rovnováhy v Arktidě. Nespokojenost odborníků a veřejnosti vyvrcholila po havárii v Černobylu v roce 1986. Čtyři měsíce po katastrofě premiér Michail Gorbačov projekt definitivně zrušil.
Přesto se myšlenka nikdy zcela nevytratila. Například bývalý starosta Moskvy Jurij Lužkov publikoval v roce 2008 knihu Voda a mír, v níž návrh na obrácení toků znovu obhajoval. A v únoru 2025 dva ruští vědci v deníku Nezavisimaja gazeta tvrdili, že díky novým technologiím je projekt dnes proveditelnější než kdykoli předtím a že by mohl odpovídat nové geopolitické orientaci Ruska na východ.
Někteří akademici navíc tvrdí, že by takové přesměrování mohlo zmírnit globální oteplování tím, že omezí přítok teplé vody do Arktidy. Jiní, jako oceánograf Tom Rippeth, však varují, že by šlo o katastrofu – narušení struktury arktických vod by podle něj vedlo ke zrychlenému tání ledu.
Ač se politická vůle k uskutečnění projektu dnes zdá být slabá, mnozí se domnívají, že myšlenka nikdy nezemře. Historik Josephson předpovídá, že se v budoucnu může objevit v jiné formě – například jako transfer vody z Ruska do Číny. „Rusko je impérium zdrojů,“ říká. „A jednoho dne může být voda tím, co bude vyvážet.“
Jaderné jezero tak zůstává nejen tichou připomínkou sovětských snů, ale i varováním před tím, co všechno může stát na začátku cesty k přetváření přírody. Blogger Andrej Fadejev, který jezero navštívil v roce 2024, přiznává, že raději do vody nevlezl. „Radiační hodnoty byly místy stále vysoké,“ říká. Příroda sice místo znovu osídlila, ale stopy lidské marnivosti se vymazat nedají.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zpochybnil vhodnost Vatikánu jako místa pro případné mírové rozhovory s Ukrajinou. Podle něj by katolické prostředí nebylo vhodnou platformou pro vyjednávání mezi dvěma pravoslavnými zeměmi.
Vteřiny poté, co v létě 2019 zasáhly Spojené království rozsáhlé výpadky proudu, zazvonil telefon v řídicí místnosti vodní elektrárny Dinorwig v severním Walesu. Na druhém konci byla britská správa přenosové soustavy, která zoufale potřebovala okamžité posílení sítě, aby zabránila úplnému kolapsu. Díky bleskové reakci elektrárny byl rozsah výpadku omezen na méně než 45 minut, přestože vlaky zůstaly stát a nemocnice přešly na záložní zdroje.
Nový portrét Kate, princezny z Walesu, zveřejněný na červnové obálce prestižního britského magazínu Tatler, rozpoutal na sociálních sítích i v médiích vášnivou debatu. Obraz nigerijsko-britské malířky Hannah Uzor měl být symbolickým gestem podpory princezně, která se kvůli léčbě rakoviny stáhla z veřejného života. Místo toho ale vzbudil silnou kritiku – především kvůli tomu, že podle mnohých zobrazená postava princeznu příliš nepřipomíná.
Po devatenácti měsících tvrdé vojenské kampaně v Gaze čelí Izrael rostoucímu tlaku ze strany svých tradičně nejbližších západních spojenců. Jejich trpělivost došla zejména kvůli pokračující ofenzivě, plánům na úplné „dobytí“ Pásma Gazy a blokádě humanitární pomoci, která trvala jedenáct týdnů.
Errol Musk, otec známého miliardáře Elona Muska, promluvil o děsivém incidentu z roku 1998, při kterém ve svém pronajatém domě v Johannesburgu zastřelil tři muže. Tvrdí, že tím zabránil brutálnímu útoku na svou tehdy šestiletou dceru Ali, kterou se podle jeho slov vetřelci chystali zavraždit, uvařit a zkonzumovat jako součást rituálního kanibalismu.
V 70. letech 20. století se Sovětský svaz pustil do projektu, který svým rozsahem a ambicemi neměl obdoby – chtěl změnit směr toku některých svých největších řek. Voda ze sibiřských toků měla místo přirozeného směru k Severnímu ledovému oceánu proudit na jih, do vyprahlých oblastí Střední Asie a jižního Ruska. Aby Sověti tuto monumentální myšlenku uskutečnili, neváhali použít ani jaderné zbraně.
Případ muže, jehož sperma bylo použito k početí nejméně 67 dětí napříč Evropou, opět otevírá diskusi o neexistujících mezinárodních limitech na počet rodin, kterým může jeden dárce pomoci k početí. Alarmující je, že tento dárce nesl vzácnou genetickou mutaci spojenou s predispozicí k rakovině, přičemž u deseti dětí už byla tato nemoc diagnostikována.
Svět byl v pátek svědkem historického momentu, když Ukrajina a Rusko zahájily dosud největší výměnu válečných zajatců od začátku války. Dohromady si mají během tří dnů vyměnit až 1 000 osob, přičemž první vlna zahrnovala 270 ukrajinských vojáků a 120 civilistů. Ačkoliv Kyjev chtěl celý proces držet v přísném utajení kvůli bezpečnosti zajatců, americký prezident Donald Trump vše předčasně zveřejnil na sociálních sítích.
Jaromír Soukup (55) hned v premiérovém díle svého nového pořadu „Pozor Soukup!“ spustil nečekaně ostrou kanonádu na svou expartnerku Agátu Hanychovou (39). V emotivní zpovědi odkryl zákulisí rozpadu vztahu, naznačil zákulisní intriky s Miroslavem Dopitou a bez servítek přiznal: „Mrzí mě, že jsem ji kdy poznal!“
Hudební svět zažil tento týden zemětřesení, jaké málokdo čekal. Renomovaná rocková biografka Lesley-Ann Jonesová ve své nové knize Love, Freddie odhalila, že legendární zpěvák kapely Queen, Freddie Mercury, měl tajnou dceru. A co víc, udržoval s ní podle knihy velmi blízký a láskyplný vztah až do své smrti v roce 1991. Informace vycházejí z Mercuryho osobních deníků, které byly dosud utajeny před veřejností.
Prezident Spojených států Donald Trump v pátek výrazně vystupňoval tlak na technologické giganty Apple a Samsung, když oznámil plán uvalit 25% clo na všechny chytré telefony prodávané v USA, pokud nebudou vyráběny na americkém území. Tato výhrůžka okamžitě otřásla trhem – hodnota akcií Applu se po Trumpově oznámení propadla o 2,6 %, což odpovídá ztrátě přibližně 70 miliard dolarů.
Podle aktuálního bulletinu o teplotě oceánů, který zveřejnila organizace Mercator Ocean International, byl duben 2025 druhým nejteplejším dubnem v historii měření globálního oceánu (mezi 60° j. š. a 60° s. š.), a zároveň i ve Středozemním moři. Vyšších hodnot bylo dosaženo pouze v dubnu 2024.