Na ruském Dálném východě se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni jsou po smrti

An-24
An-24, foto: Wikipedia Common
Klára Marková VČERA 09:51
Sdílej:

V odlehlé části Ruska, v Amurské oblasti na Dálném východě, zmizelo ve čtvrtek dopravní letadlo typu An-24 se zhruba 50 lidmi na palubě. Podle agentury Reuters ztratili dispečeři s letounem kontakt během přiblížení k městu Tynda, které se nachází nedaleko hranic s Čínou. Po stroji okamžitě začaly pátrat záchranné týmy, které jej našly zřícený nedaleko Tyndy.

Letadlo provozovala letecká společnost Angara se sídlem na Sibiři. Podle údajů místního ministerstva pro mimořádné situace letoun zmizel z radarů při příletu k cílovému letišti. Stroj měl přistát v Tyndě, ale kontakt s ním byl náhle přerušen.

Guvernér oblasti Vasilij Orlov oznámil, že na palubě se nacházelo 43 cestujících, včetně pěti dětí, a šest členů posádky. „Do pátrání byly nasazeny všechny dostupné prostředky,“ uvedl v prohlášení na svém oficiálním Telegramu. Letoun byl nakonec nalezen na svahu poblíž Tyndy, zcela zničený.

Stroj provozovala sibiřská společnost Angara. Letoun odstartoval z Chabarovsku v 7:36 místního času a měl přes Blagověščensk pokračovat do Tyndy. Právě v poslední fázi letu zmizel z radarů a nereagoval na volání dispečerů.

„Trosky stroje An-24 se našly asi 15 kilometrů od města. Letadlo je kompletně rozbité,“ potvrdil pracovník záchranných složek. Na místě stále probíhá ohledání a dokumentace události. Příčiny havárie zůstávají nejasné, ale vyšetřování už bylo zahájeno.

Letadla typu An-24 jsou v Rusku i přes svůj věk stále v provozu, zejména na regionálních trasách v odlehlých oblastech. V minulosti se tento typ opakovaně ocitl pod drobnohledem kvůli technickému stavu a bezpečnostním rizikům.

Typ An-24 je dvoumotorový turbovrtulový stroj, který se i přes svůj věk stále využívá na vnitrostátních linkách, zejména v odlehlých ruských regionech.

Témata:
Stalo se
Počasí
Ilustrační foto

Proč změny počasí nevnímáme? Vědci našli odpověď na zásadní problém

Podle průzkumů rostoucí počet extrémních klimatických jevů, jako jsou povodně, lesní požáry a hurikány, nezvýšil povědomí o hrozbách spojených se změnou klimatu. Místo toho lidé mění svou představu o tom, co považují za „normální“. Tento jev, označovaný jako „efekt vařící žáby“, způsobuje, že si postupné změny těžko všímáme.

Novinky
Analýza
Emmanuel Macron

Macron otevřel jednu z nejcitlivějších otázek: Má Palestina nárok na samostatný stát?

Uznání palestinské státnosti znovu rozděluje světovou diplomacii. Zatímco Francie jako první velká evropská mocnost oznámila, že Palestinu oficiálně uzná, USA a Izrael takový krok tvrdě odmítají. Tvrdí, že legitimizuje násilí a ohrožuje mír. Přesto se počet států podporujících dvoustátní řešení dál rozrůstá – uznání Palestiny nyní podporují tři čtvrtiny celého světa.

Novinky
Kreml

Další ruský bizár: EU na nás zaútočí do roku 2027, píše Putinův oblíbený tisk

V reakci na rostoucí napětí mezi Ruskem a západními zeměmi přinesl ruský deník Komsomolskaja Pravda, označovaný novináři jako „oblíbené Putinovy noviny“, bizarní prognózu. Podle ní by Evropská unie mohla zaútočit na Rusko již v roce 2027, uvedl server Meduza.

Počasí
Ilustrační fotografie

Počasí: Meteorologové vydali další výstrahu, Česko dnes a zítra zasáhnou silné bouřky

Po intenzivních bouřkách, které ve čtvrtek zasáhly Moravu, vydal dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naléhavou výstrahu před silnými bouřkami pro oblast Čech. Očekává se, že nepříznivé počasí zasáhne region v odpoledních a večerních hodinách během pátku i soboty.