Itálie proti USA: Na Ukrajinu poslala "zabijácké" stíhače tanků Centauro

Hlavní výzbroj B1 Centauro tvoří kulovnice Oto Melara 105 mm/52, která je gyroskopicky stabilizovaná a vybavená tepelnou objímkou ​​a integrovaným odsavačem par.
Hlavní výzbroj B1 Centauro tvoří kulovnice Oto Melara 105 mm/52, která je gyroskopicky stabilizovaná a vybavená tepelnou objímkou ​​a integrovaným odsavačem par., foto: Forze armate italiane
Anna Červinková 11. března 2025 11:39
Sdílej:

Itálie se pravděpodobně rozhodla poskytnout Ukrajině stíhače tanků B1 Centauro. I když se podobné spekulace v minulosti nepotvrdily, nyní se tato možnost zdá být velmi reálná. Podle serveru Army Recognition by první vozidla mohla dorazit na Ukrajinu již v následujících dnech. Očitý svědek zachytil stroj při převozu.

Před téměř dvěma lety se objevily spekulace o možných dodávkách italských stíhačů tanků B1 Centauro Ukrajině, které vycházely z pozorování pohybů těchto vozidel v Itálii. Chyběly však konkrétní důkazy, které by potvrzovaly, že by byly určeny právě pro Ukrajinu.

Dnes je situace jiná – sociálními sítěmi již kolují fotografie, které ukazují, jak jsou tyto tanky skutečně nakládány. Analytický účet A-129 Mangusta na síti X potvrdil, že jedna z těchto fotografií zobrazuje B1 Centauro na cestě na Ukrajinu, což naznačuje, že dodávky jsou nyní velmi reálné.

Itálie v současnosti disponuje 259 kusy obrněných vozidel B1 Centauro, přičemž dalších 141 jednotek již dříve vyřadila a převedla do výzbroje jordánské armády.

B1 Centauro je kolové bojové vozidlo vyvinuté konsorciem Iveco Fiat a OTO Melara na konci studené války. Vozidlo je vybaveno kanonem ráže 105 mm a je kompatibilní s náboji NATO, což zvyšuje jeho operační flexibilitu a činí ho srovnatelným s německým Leopardem I a francouzským AMX-10RC.

Francouzské AMX-10RC, která byla nasazena během ukrajinské ofenzivy v Kurské oblasti, prokázala schopnost ničit nepřátelskou obrněnou techniku. B1 Centauro by tak mohl být významnou posilou pro ukrajinskou obranu a ofenzivní operace. Pokud by dodávky těchto vozidel na Ukrajinu byly potvrzeny, znamenalo by to zásadní zpevnění ukrajinské schopnosti čelit ruské agresi.

Italské rozhodnutí dodávat stíhače tanků B1 Centauro je v přímém kontrastu s politikou administrativy prezidenta Donalda Trumpa, která omezila vojenskou a zpravodajskou pomoc Ukrajině. Tento krok podtrhuje rozdílné přístupy mezi Evropou a Spojenými státy a ukazuje, že Itálie pokračuje v podpoře Ukrajiny v její obraně proti ruské invazi, přičemž se nehodlá řídit izolacionistickým postojem, který Washington zaujímá.

Stalo se
Novinky
Ilustrační fotografie

Dopad Trumpových cel na Česko: Jak silně se nás dotknou a o kolik peněz přijdeme?

Šéf Bílého domu Donald Trump zavedl proti dovozu z Evropské unie vysoká cla, která mohou vážně poškodit český export. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu hrozí ztráty v desítkách miliard korun. Zatímco Evropská unie chystá protiopatření, Česko hledá nové trhy a posiluje podporu firem i vlastní přítomnost ve Spojených státech.

Novinky
Ilustrační foto

Cla na auta otřesou americkým trhem. Automobilky odmítají skákat, jak Trump píská

Nová 25% cla na dovoz automobilů, která vstoupila v platnost, mohou výrazně ovlivnit americký automobilový průmysl. Američané se tak musí připravit na zdražení vozů, a to nejen těch dovážených, ale i těch vyráběných v USA.

Novinky
Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Hlavní cena? Globální válka. Trump se vykreslil jako moderátor soutěže, kde nikdo nevyhrál.

V Bílém domě to podle The Guardian vypadalo jako ve studiu slavné televizní soutěže. Donald Trump, obklopený obřími tabulkami a skóre, představil svůj plán vzájemných cel. Hlavní cena? Globální obchodní válka.

Novinky
Donald Trump

Trumpova cla zasáhnou nejchudší státy světa i samotné Američany, ekonomové varují před recesí

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim nejen na spojence, ale i na některé z nejchudších a nejzranitelnějších zemí světa. Mezi státy, na které dopadnou cla vyšší než 10 %, patří Demokratická republika Kongo (11 %), Madagaskar (47 %), Mosambik (16 %), Malawi (18 %) a Sýrie (41 %). Všechny tyto země patří mezi 26 nejchudších ekonomik světa a dohromady představují jen 0,5 % globálního hospodářského výkonu, přičemž v nich žije téměř 40 % světové populace žijící v extrémní chudobě.