Americký ministr obrany Pete Hegseth a generál Dan Caine dnes vystoupili na tiskové konferenci, kde komentovali nedávný vývoj kolem konfliktu s Íránem a výsledky summitu NATO. Hegseth označil zásah proti íránským jaderným zařízením za „ohromující úspěch“ a připisoval hlavní zásluhy prezidentu Donaldu Trumpovi. Generál Caine se pak podrobně věnoval technické stránce útoku a popsal i reakci na íránskou odvetu v Kataru.
Ve svém vystoupení následně hovořil o americkém úderu na Írán a označil jej za „nejkomplexnější a nejutajovanější vojenskou operaci v dějinách USA“. Zdůraznil, že útoky zcela zničily schopnost Íránu pokračovat ve vývoji jaderných zbraní, a ostře kritizoval zpravodajská média, která podle něj „přehnaně důvěřují uniklému předběžnému hodnocení Pentagonu“. To naznačovalo, že jaderný program Íránu byl zasažen jen částečně a jeho činnost bude obnovena během několika měsíců.
„Byla to jen prvotní zpráva a rozhodně nebyla konzultována s celou zpravodajskou komunitou,“ uvedl Hegseth. Podle něj média ignorují skutečný dopad útoku a cíleně ho bagatelizují.
Generál Dan Caine se zaměřil na samotný průběh vojenské operace. Popsal, jak Írán podnikl raketový útok na americkou základnu Al Udeid v Kataru, a vyzdvihl obranné reakce amerických a katarských sil. Podle něj šlo o největší nasazení systému Patriot v historii americké armády. Obránci podle jeho slov měli jen několik vteřin na rozhodnutí, jak reagovat, a zvládli situaci „s maximální profesionalitou“.
Caine také prozradil nové informace o útoku na jaderné zařízení Fordo, které je hluboko ukryto v horách severního Íránu. Spojené státy o projektu věděly již dlouho a jeden z důstojníků americké Agentury pro obrannou hrozbovou analýzu (DTRA) jej studoval 15 let. Výsledkem byl vývoj speciální „bunker buster“ bomby, navržené právě pro takto odolné podzemní cíle. Tato zbraň byla nasazena při útoku 22. června, jehož cílem bylo místo zcela zničit.
Tisková konference tak jasně ukázala, že Spojené státy považují svou vojenskou operaci za triumfální demonstraci síly. Podle oficiálních vyjádření byl útok přesně cílený, pečlivě plánovaný a přinesl očekávaný výsledek. USA navíc oceňují mezinárodní podporu, zejména pak pomoc Kataru při obraně strategické základny.
Zatímco íránská strana nadále tvrdí, že jaderný program nebyl vážně poškozen a že útoky byly z větší části symbolické, americké vedení trvá na tom, že šlo o devastující zásah, který výrazně oslabil technologické a logistické kapacity Teheránu.
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro The New York Times upozornil, že Čína by mohla využít Rusko k útoku na státy NATO, aby odvedla pozornost Západu od dění v Indo-Pacifiku. V případě, že by se Peking rozhodl zaútočit na Tchaj-wan, je podle něj vysoce pravděpodobné, že požádá Moskvu, aby destabilizovala Evropu.
Ukrajinská armáda čelí sílícímu tlaku ze strany Ruska, které změnilo svůj způsob boje a místo velkých formací nasazuje menší útočné jednotky podporované drony. Kvůli tomu Ukrajina přechází na novou strategii opevňování – kratší obranné linie, nižší a lépe maskovaná opevnění, a větší důraz na ochranu proti bezpilotním prostředkům. Přesto se výstavba obrany potýká s chaosem, nedostatkem vojáků i špatnou koordinací mezi různými složkami státu.
Donald Trump opět rozvířil debatu o své možné „nesmrtelnosti“ – tentokrát nikoli politické, ale doslova kamenné. Bývalý a současný prezident Spojených států podle svých příznivců znovu usiluje o to, aby se jeho tvář stala pátou ikonou na slavné hoře Mount Rushmore. Odborníci i správci památníku ale varují, že přidat další obličej mezi čtyři prezidenty minulosti není ani technicky možné, ani historicky vhodné.
Český hydrometeorologický ústav v sobotu aktualizoval varování před nebezpečným počasím. Rozšířil výstrahu před zvýšeným rizikem požárů, které se nyní týká i severní části Plzeňského kraje. Zároveň upozorňuje na blížící se tropické teploty, které v neděli zasáhnou východní část republiky, konkrétně Moravu a Slezsko.
Vůdce Čečenska Ramzan Kadyrov už řadu let opakovaně naznačuje, že je připraven odstoupit, přesto však zůstává ve funkci. Naposledy tak učinil letos v květnu, kdy veřejně vyjádřil přání odejít, ovšem s dodatkem, že konečné rozhodnutí náleží „nejvyššímu vrchnímu veliteli“ – tedy Vladimiru Putinovi. Jak ale ukazuje reportáž serveru Kavkaz.Realii, za těmito slovy se skrývá víc než jen politická rutina.
Zatímco na severní polokouli vrcholí léto a lidé se potí v horkých dnech, Země je právě nyní nejvzdálenější od Slunce. Ve čtvrtek v 15:55 východního času dosáhla planeta bodu zvaného afelium – tedy nejvzdálenějšího místa své oběžné dráhy od Slunce. Země je v tomto okamžiku asi o 5 milionů kilometrů dál než v lednu, kdy se nachází v nejbližším bodě, zvaném perihelium.
Na počátku 90. let se skupina osmi lidí uzavřela na dva roky do obrovského skleněného komplexu v arizonské poušti, který obsahoval miniatury různých přírodních prostředí – od deštného pralesa po oceán s korálovým útesem. Experiment s názvem Biosphere 2 měl napodobit podmínky soběstačného života mimo planetu Zemi. Ačkoliv se projekt často označuje za neúspěšný kvůli problémům s kyslíkem a vymíráním hmyzu, dnes se na něj odborníci dívají jako na přelomový a poučný experiment, který mnohé odhalil o křehkosti života na Zemi.
Slavnostní zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se neslo ve znamení výjimečného okamžiku. Na plátně tu měl světovou premiéru dokument „Musíme to zarámovat!“, který přináší dosud nezveřejněnou osobní výpověď zesnulého prezidenta festivalu Jiřího Bartošky (†78). Intimní snímek, na kterém od roku 2020 pracovali režiséři Milan Kuchynka a Jakub Jurásek, vznikl jako reakce na zrušený pandemický ročník festivalu – a stal se neplánovaným, ale důstojným rozloučením s výraznou osobností české kultury.
Evropu tento týden zachvátila vlna veder, která lámala rekordy a zasáhla stovky milionů lidí. S klimatickou krizí způsobenou člověkem přichází neobvykle vysoké teploty už na začátku léta a každodenní činnosti se pro mnohé stávají doslova bojem o přežití.
Ruská armáda stále častěji nasazuje na ukrajinském bojišti chemické zbraně – včetně zakázaných látek. Ve společném prohlášení na to upozornily německé a nizozemské tajné služby. Podle nich Kreml nejen že tyto zbraně používá s rostoucí frekvencí, ale neštítí se ani nasazení silnějších a smrtelnějších chemických látek.
Na letišti v Palma de Mallorca došlo v sobotu brzy ráno k mimořádné události. Letadlo společnosti Ryanair mířící do Manchesteru bylo evakuováno kvůli podezření na požár. Incident se odehrál kolem půl jedné v noci a vyžádal si ošetření 18 osob, přičemž šest cestujících bylo převezeno do nemocnice.
V polích u městečka Bezymenne na jihu Ukrajiny kráčí Viktoria Šynkar opatrně kupředu. Každý krok může znamenat nebezpečí – tato část půdy je podezřelá z přítomnosti min a výbušnin. Pokud bude úsek bezpečný, označí ho a posune se dál o stejný kousek.