Verdikt, který sleduje celá Británie: Dostane princ Harry ochranku? Dnes soud rozhodne

Meghan Markleová, vévodkyně ze Sussexu a Princ Harry (Vévoda ze Sussexu)
Meghan Markleová, vévodkyně ze Sussexu a Princ Harry (Vévoda ze Sussexu), foto: Depositphotos
Klára Marková 2. května 2025 15:17
Sdílej:

Britský princ Harry čeká na rozhodnutí odvolacího soudu v Londýně, které dnes určí, zda uspěl ve své žalobě proti britské vládě kvůli zajištění osobní ochrany během návštěv Velké Británie. Soudci mají verdikt zanedlouho.

Harry podal žalobu na britské ministerstvo vnitra poté, co mu byla v roce 2020 po odchodu z funkce pracujícího člena královské rodiny odebrána plně hrazená policejní ochrana. Odstěhoval se tehdy s manželkou Meghan do USA, kde nyní žijí se dvěma dětmi – synem Archiem a dcerou Lilibet.

Princ tvrdí, že se bez adekvátní ochrany nemůže bezpečně vracet do Spojeného království ani se svou rodinou. Upozorňuje na zvýšené riziko útoků, které podle něj zahrnují i rasistické motivy a extremistické hrozby, včetně výzev k jeho zabití ze strany al-Káidy.

Rozhodnutí o Harryho bezpečnosti nyní přijímá výbor Ravec, který se řídí individuálním posouzením každé situace. Právníci prince viní britskou vládu z toho, že s ním zachází nespravedlivě a že jeho bezpečnostní zajištění je nedostatečné. Ministerstvo vnitra však argumentuje, že individuální přístup je v daném případě přiměřený a výhodný.

Právní bitva trvá od roku 2021, kdy Harry poprvé zpochybnil rozhodnutí výboru Ravec. Následovala řada soudních řízení – včetně neúspěšného pokusu o odvolání u vrchního soudu, než mu bylo v roce 2024 dovoleno případ projednat před odvolacím soudem.

Soudce Vos v předběžném shrnutí připustil, že Harry má nyní nižší úroveň ochrany než dříve, ale zároveň uvedl, že to samo o sobě není důvodem pro právní námitky. 

Stalo se
Novinky
Ilustrační fotografie

Experti: Rusko jednoduše neumí vést války

Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.

Novinky
Ilustrační foto

Polsko kvůli migrantům dočasně obnoví kontroly na hranicích

Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.

Novinky
Jižní Korea

Útok na íránský jaderný program je varováním pro Koreu. Paradoxně pro tu Jižní

Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.

Počasí
Ilustrační foto

Jak přežít extrémní počasí? Velký přehled tipů, jak se ochladit a chránit zdraví

Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.