Semifinálová bitva mezi Hradcem Králové a Pardubicemi přinesla napínavý duel plný zvratů. Mountfield sice ve třetí třetině dokázal smazat náskok soupeře, ale Dynamo si v závěru vzalo vedení zpět a slaví první výhru v sérii.
Semifinálová série mezi Hradcem Králové a Pardubicemi začala ve vysokém tempu. Domácí se hned v úvodní minutě dostali do šance, když Klíma po přihrávce Miškáře zakončoval těsně vedle. Na druhé straně zahrozil Smejkal, ale Škorvánek byl pozorný. Mountfield nevyužil několik dalších příležitostí, včetně Klímovy rány do horní tyče při přesilové hře. Kelemen se pokoušel prosadit v oslabení, ale ani jeho pokus neskončil v síti. První třetina tak gól nepřinesla, i když oba brankáři museli předvést několik výborných zákroků.
Vyrovnaný duel pokračoval i ve druhé části, kde se obě mužstva střídala v nevyužitých příležitostech. Klíčový moment přišel v 29. minutě, kdy domácí David Šťastný obdržel pětiminutový trest za faul na Radila. Pardubice nezaváhaly a po 40 sekundách otevřel skóre obránce Čerešňák. V závěru třetiny zvýšil na 2:0 Jones, který překvapil Škorvánka střelou mezi betony. Hradec měl několik příležitostí snížit, ale proti pevné obraně hostů se nedokázal prosadit.
Mountfield se však ve třetí části nevzdal a pokračoval v tlaku. V 47. minutě snížil Jergl po Perretově přihrávce na 1:2, čímž rozbouřil domácí tribuny. Radost ale vydržela jen pár sekund – hned po buly přišla fatální chyba domácí obrany a Pavelka si srazil puk do vlastní brány, čímž Pardubice získaly zpět dvougólový náskok.
Domácí v závěru zkusili ještě zabojovat, ale hosté pevně drželi obranu a nepouštěli je do větších šancí. Hradec si sice vynutil přesilovku, avšak Bunnaman ani Perret na Willa nevyzráli. V poslední minutě zkusili domácí hru bez brankáře, ale místo snížení inkasovali čtvrtý gól, když se do prázdné branky trefil Červenka.
Pardubice tak zvládly úvodní duel semifinále a ujaly se vedení v sérii. Hradec sice předvedl bojovný výkon, ale klíčové momenty patřily Dynamu. Série však slibuje další dramatické souboje, ve kterých bude chtít Mountfield odpovědět.
Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal počátkem července historické zatykače na vůdce Tálibánu, které obviňuje z zločinů proti lidskosti na základě genderového pronásledování. Tento právní krok je považován za průlomové uznání utrpení žen a dívek v Afghánistánu a zároveň první případ, kdy se takový čin kvalifikuje jako zločin proti lidskosti před mezinárodním tribunálem.
Kanada čelí největší epidemii spalniček za poslední desetiletí a stala se jedinou západní zemí v první desítce světových ohnisek této vysoce nakažlivé nemoci. Jen letos onemocnělo více než 3 800 lidí, převážně dětí a kojenců, což je téměř trojnásobek oproti Spojeným státům, a to i přesto, že Kanada má výrazně menší populaci. Největší počet případů byl zaznamenán v provinciích Alberta a Ontario, které se staly hlavními epicentry nákazy.
Nadcházející summit OSN o potravinových systémech se ponese v naléhavém duchu. Nová mezinárodní zpráva totiž varuje, že prudké nárůsty cen základních potravin způsobené klimatickou krizí vedou nejen k malnutrici, ale hrozí i politickými otřesy a sociálními nepokoji. Zasaženy jsou především ty nejchudší vrstvy obyvatel, které si potraviny často nemohou dovolit.
Americký prezident Donald Trump opět rozvířil politické vody, když sdílel uměle generované video zachycující zatčení bývalého prezidenta Baracka Obamy přímo v Oválné pracovně. V klipu, který byl původně zveřejněn na TikToku a později se objevil na prezidentově účtu na Truth Social, je vidět, jak agenti FBI táhnou Obamu v poutech na kolenou, zatímco se Trump spokojeně usmívá. Video doprovází hudba v podobě písně „YMCA“ od skupiny Village People a nese nápis: „Nikdo nestojí nad zákonem!“
Navzdory dalším ukrajinským výzvám k jednání Rusko o skutečný mír neusiluje. Kreml nadále předkládá návrhy, které připomínají spíše diktát a kapitulaci než kompromis. Zatímco se navenek hovoří o urovnání, ve skutečnosti Moskva sleduje imperiální cíl, kterým je obnova sféry vlivu a podmanění Ukrajiny. Válka proto neskončí, dokud bude Vladimir Putin věřit, že vítězství (nikoli dohoda) je jedinou přijatelnou možností.
Slavná americká komička a moderátorka Ellen DeGeneres (*67) se poprvé veřejně vyjádřila k důvodu, proč se loni s manželkou Portiou de Rossi usadila v Británii. Na setkání s fanoušky v Cheltenhamu přiznala, že definitivní rozhodnutí padlo den po opětovném zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. „Prostě jsme se rozhodli zůstat. Všechno je tady lepší,“ řekla otevřeně.
Český hydrometeorologický ústav dnes zpřesnil a rozšířil své varování před extrémním počasím. K původní výstraze před vysokými teplotami přibyla i hrozba silných bouřek, které by měly dorazit během odpoledne a večera. Největší riziko se očekává na Moravě, ve Slezsku a ve východních oblastech Čech.
Rusko letos neuskuteční svou vlajkovou zbrojní výstavu Army 2025, ačkoli oficiální web stále uvádí konání mezi 11. a 14. srpnem. Informace o akci ale byly odstraněny z webových stránek veletržního areálu Patriot Expo, kde se událost tradičně koná. Jako první o zrušení informoval ruský státní deník Izvestija, Kreml však zatím situaci veřejně nekomentoval.
Po teplém víkendu se v tomto týdnu opět ochladí. Teploty by se většinu týdne měly pohybovat pod hranicí třiceti stupňů, uvedl ČHMÚ.cz.
Vladimir Putin v noci rozpoutal bezprecedentní raketový a dronový útok na Ukrajinu, který se zapsal jako nejintenzivnější od počátku invaze před více než třemi lety. Ve stejné chvíli byla Severoatlantická aliance nucena aktivovat bojové letouny a vyhlásit nejvyšší stupeň pohotovosti protiletecké obrany kvůli blízkosti úderů k hranicím čtyř členských států NATO — Polska, Slovenska, Maďarska a Rumunska.
Zatímco někdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv varuje před třetí světovou válkou, šéf Bílého domu Donald Trump stupňuje tlak. Skutečná změna se však odehrává jinde, válka se proměňuje a místo reálného boje ozbrojených sil přichází kybernetické útoky, ekonomické nátlaky a informační manipulace. Konflikt mezi Západem a Ruskem ukazuje, že hranice mezi válkou a mírem se stírá, a svět vstupuje do éry hybridního soupeření globálního rozsahu.
Čínský premiér Li Čchiang v sobotu slavnostně oznámil zahájení výstavby největší vodní elektrárny světa na řece Yarlung Tsangpo (v Indii známé jako Brahmaputra), poblíž hranic s indickým státem Arunáčalpradéš. Projekt, označovaný jako „superdálnice“ či „megadílo“, vyvolává silné obavy v sousedních zemích, zejména v Indii a Bangladéši. Důvody jsou nejen ekologické, ale také geostrategické a seismické.