Zbytečnost, nebo nezbytnost? Novinář se rozhodl otestovat to, co má na mobilu většina z nás. Výsledek překvapil

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková 13. dubna 2025 13:11
Sdílej:

Obaly na telefony – pro některé nezbytnost, pro jiné zbytečnost a symbol strachu. V době, kdy jsou chytré telefony odolnější než kdy dřív, se stále více lidí rozhoduje nosit je „nahé“ – bez obalu, bez ochranného skla, zcela odkryté. Novinář serveru BBC Thomas Germain se rozhodl tento trend otestovat na vlastní kůži. Odložil obal a měsíc žil na hraně – nebo alespoň na hraně displeje.

Germain svůj experiment odstartoval poté, co si pořídil nový iPhone za téměř 1 200 dolarů. Když mu v obchodě nabídli obal za dalších 50, zamyslel se: potřebuju ho vůbec?

„Bez obalu vypadá telefon skvěle a příjemně se drží,“ tvrdil jeho kamarád – člen neoficiálního „kultu bez obalu“. A tak začal měsíc bez ochrany.

Je pravda, že dnešní smartphony jsou díky technologiím jako Gorilla Glass nebo Ceramic Shield výrazně odolnější. Například nejnovější Gorilla Glass Victus vydrží pád z výšky přes dva metry. Apple sice neříká, zda obal potřebujete, ale rád vám ho prodá. A i odborníci z firmy Corning potvrzují, že sklo je dnes silnější a lépe odolává škrábancům i nárazům.

Germain však záhy poznal, že ani to nejlepší sklo není neprůstřelné. Po nehodě na schodech skončil jeho iPhone s odřeným hliníkovým rámem – sklo ale přežilo bez úhony. Jeho kamarád takové štěstí neměl: po pádu se mu rozbil displej i čočka fotoaparátu.

Někteří lidé vnímají telefon bez obalu jako statusový symbol – gesto, které říká „mohu si dovolit nový, když tenhle spadne“. Jiní tvrdí, že bez obalu telefon vnímají intenzivněji a používají ho s větší opatrností – nebo dokonce méně. „Díky tomu dávám větší pozor, kdy a jak ho používám,“ říká Jonna Valenti, která šla do „no-case“ režimu kvůli své dceři.

Germain s tím ale tak úplně nesouhlasí. Jeho závislost na mobilu zůstala stejná.

Testování bez obalu přežil – jen s několika šrámy na duši i na rámu. A i když materiály pokročily a odolnost telefonů je vyšší, sklo je stále sklo. Jak říká odborník na testování spotřební elektroniky Rich Fisco: „Nemusíte mít obal. Ale otázka zní: jste hazardér?“

Na konci měsíce se Germain k obalu vrátil. Přiznal ale, že občas ho přece jen sundá – jen kvůli tomu pocitu volnosti, když telefon cítí vítr na displeji.

Závěr? Bez obalu se žít dá. Ale je to hra o nervy. 

Stalo se
Novinky
Ilustrační fotografie

Experti: Rusko jednoduše neumí vést války

Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.

Novinky
Ilustrační foto

Polsko kvůli migrantům dočasně obnoví kontroly na hranicích

Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.

Novinky
Jižní Korea

Útok na íránský jaderný program je varováním pro Koreu. Paradoxně pro tu Jižní

Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.

Počasí
Ilustrační foto

Jak přežít extrémní počasí? Velký přehled tipů, jak se ochladit a chránit zdraví

Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.