Ramzan Kadyrov, dlouholetý vůdce Čečenské republiky v rámci Ruské federace, znovu naznačil svou ochotu odejít z funkce. V rozhovoru pro státní médium „Chechnya Today“ prohlásil, že o uvolnění z funkce opakovaně sám žádá. „Slyšel jsem ty řeči. Ale naopak – sám žádám o to, abych byl zproštěn funkce. Jiný člověk přijde s novými iniciativami, s vlastní vizí. Doufám, že moje žádost bude podpořena,“ uvedl Kadyrov.
Podobná prohlášení však nejsou novinkou – stejnou touhu vyjádřil již v letech 2017, 2020 a 2022, aniž by z čela Čečenska skutečně odešel. Letos se však k rezignaci přidává i zhoršující se zdravotní stav. Investigativní reportáž Novaya Gazeta z dubna 2024 totiž tvrdí, že Kadyrov trpí od roku 2019 závažným onemocněním slinivky – konkrétně pankreatickou nekrózou. Podle některých zdrojů Kreml už delší dobu hledá jeho nástupce.
Znepokojení veřejnosti zesílilo i po jmenování jeho syna, Adama Kadyrova, do čela čečenské Bezpečnostní rady. Tato instituce má zásadní vliv na regionální politiku.
Kadyrov, který je v čele Čečenska už od roku 2007, budoval svou mocenskou základnu kolem své rodiny a blízkých. Podle údajů z roku 2018 je přibližně třetina vysokých čečenských úředníků jeho příbuznými, 23 % pochází z jeho rodné vesnice a 12 % tvoří přátelé rodiny. Analytici považují tento personální styl za prostředek upevnění moci klanu Kadyrovových.
Minulý rok se Kadyrov podle informací z Novaya Gazeta pokoušel dodržovat lékařská doporučení. Na začátku letošního roku se jeho stav zdál být stabilní, o čemž svědčí i jeho lednové setkání s novináři, kde působil zdravěji a v dobré náladě.
Tradičně začátkem ledna odchází Kadyrov na dvoutýdenní dovolenou, kterou tráví v moskevské Centrální klinické nemocnici. Letos však zůstal v Čečensku. Dne 4. února se objevily zprávy o jeho hospitalizaci v soukromé klinice „Aymed“ v Grozném, která patří jeho manželce Medni Kadyrovové. Následně čečenské úřady uspořádaly PR akci, kdy byl Kadyrov předveden při „inspekci“ stavby ve čtvrti pojmenované po Vladimiru Putinovi, aby popřely spekulace o hospitalizaci.
O dva dny později se sice znovu objevil na veřejnosti na pohřbu rektora univerzity, avšak podle svědků byl jeho stav výrazně horší než v lednu.
Od února tráví Kadyrov podle zdrojů více času v klinice Aymed, kde často i přespává. Jeho pohyb je omezen převážně na město Groznyj, delší cesty podniká výhradně sanitním vrtulníkem. Jeho pracovní aktivita se mezitím omezila na publikaci příspěvků na sociálních sítích. Všechny oficiální funkce přešly na předsedu čečenské vlády Magomeda Daudova, který na veřejnosti vystupuje s Kadyrovovým psaným pozdravem v kožené složce.
Změny nastaly i v osobním okruhu Kadyrova. Jeho dcera Ayshat, dosud vicepremiérka a ministryně kultury, 27. února oznámila svou rezignaci. „Rozhodla jsem se odejít, protože práce v politice je spíš pro silné muže,“ uvedla ve videu na Instagramu. Hodlá se nadále věnovat podnikání.
Přitom ještě 7. února řídila Ayshat přípravy na kulturní události v rámci nového statusu Grozného jako „kulturního hlavního města Ruska“. Jen o několik dní později však chyběla nejen ona, ale celá rodina Kadyrovových na oficiální ceremonii. Namísto toho odcestovala do Spojených arabských emirátů, kde ji doprovázel vlivný vicepremiér Anvar Usmanov. Ten tam jednal o investicích s Fondem rozvoje Abú Dhabí, zatímco podle zdrojů Ayshat zvažovala, kam v Emirátech investovat rodinné finance.
K odklonu rodiny Kadyrovových od politiky naznačuje i Kadyrovův osobní zájem o farmaceutický byznys. Nedávno se zúčastnil otevření sítě lékáren „Darba Pharmacy“ – akt, který by v minulosti považoval za příliš bezvýznamný pro svou účast.
Přestože Ramzan Kadyrov již po čtvrté za osm let veřejně vyjádřil ochotu odstoupit z čela Čečenska, doposud se tak nestalo. Aktuální vývoj – zhoršující se zdravotní stav, delegace pravomocí, aktivita jeho dcery v zahraničí a růst vlivu předsedy vlády Daudova – však naznačují, že konec jedné politické éry v Čečensku se může opravdu blížit.
Prezident Donald Trump v úterý oznámil, že Spojené státy zastaví své vojenské útoky proti jemenským povstalcům Hútíům podporovaným Íránem. Rozhodnutí přichází poté, co Hútíové podle jeho slov Washingtonu sdělili, že „už nechtějí bojovat“.
Británie urychleně aktualizuje své válečné plány na ochranu země před možným ruským útokem. Tajné scénáře počítají nejen s konvenčním vojenským střetem, ale i s jadernými údery, rozsáhlými kybernetickými útoky a sabotáží kritické infrastruktury. Vláda premiéra Keira Starmera po více než dvaceti letech reviduje tzv. „plán domácí obrany“, který má za úkol stanovit kroky při případném vypuknutí války s Ruskem.
Svět čelí nové a nebezpečné hrozbě v podobě tzv. superplísní. Tyto mikroskopické houby žijí v půdě, ve vzduchu i na lidském těle – a mohou způsobit těžké, často smrtelné infekce. Jedním z původců je houba z rodu Coccidioides, která se dostává do těla vdechnutím spor, varuje CNN.
Země, kterou nejen Moskva ještě před pár lety považovala za druhořadého pozorovatele evropského dění, se proměnila v jednoho z nejhlasitějších a nejaktivnějších kritiků ruské imperiální politiky. Česká republika už dávno není jen malým postkomunistickým státem na okraji zájmu. Je z ní protivník, kterého si v Kremlu nemohou dovolit přehlížet. A co hůř pro Rusko, ani zastavit.
Ramzan Kadyrov, dlouholetý vůdce Čečenské republiky v rámci Ruské federace, znovu naznačil svou ochotu odejít z funkce. V rozhovoru pro státní médium „Chechnya Today“ prohlásil, že o uvolnění z funkce opakovaně sám žádá. „Slyšel jsem ty řeči. Ale naopak – sám žádám o to, abych byl zproštěn funkce. Jiný člověk přijde s novými iniciativami, s vlastní vizí. Doufám, že moje žádost bude podpořena,“ uvedl Kadyrov.
Friedrich Merz, lídr vítězného bloku CDU/CSU a hlavní favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování ve Spolkovém sněmu nakonec zvolen do čela vlády. Jeho jmenování přitom dopoledne narazilo na překvapivou překážku – v prvním kole hlasování Merz nezískal potřebnou většinu hlasů, když mu k dosažení tzv. kancléřské většiny chybělo šest hlasů.
Slovenský premiér Robert Fico odletí na oslavy konce druhé světové války do Moskvy jako jediný šéf vlády z Evropské unie. Jeho cesta vzbudila vlnu kritiky nejen na Slovensku, ale i v zahraničí. Polsko přelet slovenského speciálu nakonec povolilo, zároveň však vyslalo jasný vzkaz. Upozornil web Topky.
Při své první návštěvě Spojených států od vítězství ve volbách narazí nový kanadský premiér Mark Carney na studené přijetí. Prezident Donald Trump o jeho příjezdu podle vysokých představitelů Bílého domu hovoří jen jako o „běžné návštěvě dalšího světového lídra“. Žádné fanfáry, žádná zvláštní pozornost – pouze pracovní setkání bez velkých očekávání.
V Berlíně se dnes znovu rozhoduje o politickém osudu Friedricha Merze. Poté, co v prvním kole hlasování o potvrzení v úřadu spolkového kancléře neuspěl, se nyní připravuje na druhý pokus. Předseda CDU čelí bezprecedentní situaci: je prvním kancléřským kandidátem v poválečných dějinách Německa, kterého Bundestag v prvním kole nepodpořil.
Tento týden se za zavřenými dveřmi Sixtinské kaple sejde 133 kardinálů, aby zvolili nástupce papeže Františka. Vatikán přitom spouští jeden z nejpřísněji střežených procesů na světě – konkláve, volbu, která je považována nejen za náboženský akt, ale i za ukázku absolutního utajení a izolace od vnějšího světa.
Česká televize je bez generálního ředitele. Radní v úterý na mimořádné schůzi rozhodli o odvolání Jana Součka z funkce. Souček byl přitom v čele veřejnoprávního média teprve od října 2023, kdy nahradil dlouholetého šéfa televize Petra Dvořáka.
Moskva zažila druhou noc po sobě vlnu ukrajinských útoků drony, kvůli kterým musela pozastavit provoz na čtyřech svých letištích. Útoky přicházejí jen krátce před plánovanou vojenskou přehlídkou ke Dni vítězství, které se má zúčastnit i čínský prezident Si Ťin-pching.