Ramzan Kadyrov, dlouholetý vůdce Čečenské republiky v rámci Ruské federace, znovu naznačil svou ochotu odejít z funkce. V rozhovoru pro státní médium „Chechnya Today“ prohlásil, že o uvolnění z funkce opakovaně sám žádá. „Slyšel jsem ty řeči. Ale naopak – sám žádám o to, abych byl zproštěn funkce. Jiný člověk přijde s novými iniciativami, s vlastní vizí. Doufám, že moje žádost bude podpořena,“ uvedl Kadyrov.
Podobná prohlášení však nejsou novinkou – stejnou touhu vyjádřil již v letech 2017, 2020 a 2022, aniž by z čela Čečenska skutečně odešel. Letos se však k rezignaci přidává i zhoršující se zdravotní stav. Investigativní reportáž Novaya Gazeta z dubna 2024 totiž tvrdí, že Kadyrov trpí od roku 2019 závažným onemocněním slinivky – konkrétně pankreatickou nekrózou. Podle některých zdrojů Kreml už delší dobu hledá jeho nástupce.
Znepokojení veřejnosti zesílilo i po jmenování jeho syna, Adama Kadyrova, do čela čečenské Bezpečnostní rady. Tato instituce má zásadní vliv na regionální politiku.
Kadyrov, který je v čele Čečenska už od roku 2007, budoval svou mocenskou základnu kolem své rodiny a blízkých. Podle údajů z roku 2018 je přibližně třetina vysokých čečenských úředníků jeho příbuznými, 23 % pochází z jeho rodné vesnice a 12 % tvoří přátelé rodiny. Analytici považují tento personální styl za prostředek upevnění moci klanu Kadyrovových.
Minulý rok se Kadyrov podle informací z Novaya Gazeta pokoušel dodržovat lékařská doporučení. Na začátku letošního roku se jeho stav zdál být stabilní, o čemž svědčí i jeho lednové setkání s novináři, kde působil zdravěji a v dobré náladě.
Tradičně začátkem ledna odchází Kadyrov na dvoutýdenní dovolenou, kterou tráví v moskevské Centrální klinické nemocnici. Letos však zůstal v Čečensku. Dne 4. února se objevily zprávy o jeho hospitalizaci v soukromé klinice „Aymed“ v Grozném, která patří jeho manželce Medni Kadyrovové. Následně čečenské úřady uspořádaly PR akci, kdy byl Kadyrov předveden při „inspekci“ stavby ve čtvrti pojmenované po Vladimiru Putinovi, aby popřely spekulace o hospitalizaci.
O dva dny později se sice znovu objevil na veřejnosti na pohřbu rektora univerzity, avšak podle svědků byl jeho stav výrazně horší než v lednu.
Od února tráví Kadyrov podle zdrojů více času v klinice Aymed, kde často i přespává. Jeho pohyb je omezen převážně na město Groznyj, delší cesty podniká výhradně sanitním vrtulníkem. Jeho pracovní aktivita se mezitím omezila na publikaci příspěvků na sociálních sítích. Všechny oficiální funkce přešly na předsedu čečenské vlády Magomeda Daudova, který na veřejnosti vystupuje s Kadyrovovým psaným pozdravem v kožené složce.
Změny nastaly i v osobním okruhu Kadyrova. Jeho dcera Ayshat, dosud vicepremiérka a ministryně kultury, 27. února oznámila svou rezignaci. „Rozhodla jsem se odejít, protože práce v politice je spíš pro silné muže,“ uvedla ve videu na Instagramu. Hodlá se nadále věnovat podnikání.
Přitom ještě 7. února řídila Ayshat přípravy na kulturní události v rámci nového statusu Grozného jako „kulturního hlavního města Ruska“. Jen o několik dní později však chyběla nejen ona, ale celá rodina Kadyrovových na oficiální ceremonii. Namísto toho odcestovala do Spojených arabských emirátů, kde ji doprovázel vlivný vicepremiér Anvar Usmanov. Ten tam jednal o investicích s Fondem rozvoje Abú Dhabí, zatímco podle zdrojů Ayshat zvažovala, kam v Emirátech investovat rodinné finance.
K odklonu rodiny Kadyrovových od politiky naznačuje i Kadyrovův osobní zájem o farmaceutický byznys. Nedávno se zúčastnil otevření sítě lékáren „Darba Pharmacy“ – akt, který by v minulosti považoval za příliš bezvýznamný pro svou účast.
Přestože Ramzan Kadyrov již po čtvrté za osm let veřejně vyjádřil ochotu odstoupit z čela Čečenska, doposud se tak nestalo. Aktuální vývoj – zhoršující se zdravotní stav, delegace pravomocí, aktivita jeho dcery v zahraničí a růst vlivu předsedy vlády Daudova – však naznačují, že konec jedné politické éry v Čečensku se může opravdu blížit.
Ve Spojených státech se opět rozhořela debata o tom, kdo byl nejhorším prezidentem v historii země. V nově zveřejněném přehledu pěti nejhorších hlav státu, který zveřejnil portál The National Interest, překvapivě nefigurují žádní současní nebo nedávní prezidenti, jako Donald Trump nebo Joe Biden. Místo toho odborníci varují, že skutečné historické selhání lze najít u jiných mužů, jejichž rozhodnutí přispěla k občanské válce, úpadku ekonomiky nebo rozkladu ústavních principů.
Zatímco svět dál předstírá normalitu a diplomaté pečlivě váží slova, realita je možná mnohem temnější. Konflikty dnes zuří na všech kontinentech kromě Antarktidy, starý řád se rozpadá a nové mocnosti si bez ostychu nárokují svůj prostor. Mluvíme o tom, co přijde, ale možná už jsme uprostřed toho, čeho se nejvíc obáváme. Třetí světová válka se možná už dávno vede, jen v roztříštěné, nepřiznané a hybridní podobě.
Nejnovější vědecký výzkum přináší znepokojivé zprávy o budoucnosti ikonických obyvatel Antarktidy – císařských tučňáků. Tito majestátní ptáci, kteří si své životy už milion let přizpůsobovali extrémním podmínkám nejchladnějšího kontinentu světa, se nyní kvůli změně klimatu ocitají na pokraji existenční krize.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu ostře obvinil některé západní firmy, že i přes platný sankční režim nadále dodávají Rusku zařízení a technologie, které Kreml využívá při výrobě vojenské techniky. Podle jeho slov má Ukrajina k dispozici konkrétní důkazy o těchto dodávkách a již je předala partnerským státům. Vyzval rovněž k přijetí tvrdých sankcí vůči firmám, které se na těchto aktivitách podílejí.
Ruská armáda úmyslně manipuluje s těly padlých vojáků, aby skryla skutečný rozsah svých ztrát. Tvrdí to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který během tiskové konference v Kyjevě obvinil Moskvu z toho, že některá těla vrací Ukrajině s tím, že jde o padlé Ukrajince – přestože jde ve skutečnosti o ruské vojáky.
Ruský prezident Vladimir Putin opět vyvolal mezinárodní rozruch, když během vystoupení na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru pronesl zatím nejválečnější komentáře za dlouhou dobu. Navzdory tomu, že šlo o ekonomické fórum, Putin se věnoval hlavně válce na Ukrajině – a jeho slova byla jednoznačná.
Pákistán oznámil, že plánuje nominovat amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír za jeho roli při urovnání nedávného ozbrojeného střetu s Indií. Podle oficiálního prohlášení Trump sehrál klíčovou roli při deeskalaci situace, která hrozila přerůst v otevřený válečný konflikt mezi dvěma jadernými mocnostmi.
Americký prezident Donald Trump se rozhodl odložit rozhodnutí o případném útoku na Írán o dva týdny a doufá, že se v tomto časovém okně otevře prostor pro diplomatické řešení. Jeho zdrženlivost přichází v době, kdy Izrael pokračuje v leteckých úderech proti íránským cílům, včetně údajného útoku na jaderné zařízení Fordo, a kdy se napětí v regionu vyhrocuje.
Nová data z NASA ukazují dramatické zhoršení extrémních klimatických jevů, jako jsou záplavy a sucha, za posledních pět let. Tyto události jsou nejen častější, ale také trvají déle a mají výrazně ničivější dopad. Loňské hodnoty byly podle výzkumníků dokonce dvojnásobné oproti průměru z let 2003 až 2020.
Herečka Jiřina Bohdalová (94) dokazuje, že věk pro ni není překážkou. Navzdory tomu, že se mnozí lidé i o desítky let mladší takovým zákrokům vyhýbají, ona se s odvahou rozhodla pro operaci srdeční chlopně metodou katetrizace. Zákrok byl úspěšný a podle lékařů se známá herečka zotavuje velmi dobře.
V roce 2026 má začít fungovat nový mezinárodní zvláštní tribunál, jehož cílem bude vyšetřování a případné potrestání ruské agrese vůči Ukrajině z roku 2022. Jeho zřízení letos potvrdily Evropská unie, Rada Evropy, Ukrajina a další státy tvořící mezinárodní koalici. Vznik tohoto orgánu je vnímán jako historický krok směrem k mezinárodní spravedlnosti, otázkou však zůstává, zda bude skutečně účinný.
Italský ministr obrany Guido Crosetto vzbudil pozornost mezinárodního společenství svými ostrými výroky na adresu Severoatlantické aliance (NATO), kterou označil za organizaci, jež „v současné podobě nemá důvod k existenci“. Jeho komentáře přicházejí jen několik dní před očekávaným summitem NATO v Haagu, který se uskuteční příští týden.