Kašmírem otřásl brutální útok: Teroristé postříleli desítky turistů

Indie
Indie, foto: Pixabay
Klára Marková DNES 13:20
Sdílej:

V úterý otřásl indickým spravovaným Kašmírem jeden z nejhorších útoků posledních let. V Pahalgamu, jednom z nejmalebnějších turistických míst oblasti, ozbrojenci postříleli nejméně 26 civilistů – převážně turistů, kteří si přijeli odpočinout do údolí, které indická vláda dlouhodobě prezentuje jako bezpečné a stabilizované. Tento čin byl brutální nejen svým rozsahem, ale i symbolikou – narušil obraz návratu k normálnosti, který se Indie snaží o Kašmíru vysílat do světa, píše BBC.

Útok přichází v kontextu dlouhodobě napjatých vztahů mezi Indií a Pákistánem, které si obě činí na území Kašmíru nárok, avšak kontrolují jen jeho části. Reakce Dillí je podle očekávání okamžitá a tvrdá: uzavření hlavního hraničního přechodu, pozastavení klíčové dohody o sdílení vody a vypovězení diplomatů. Ministr obrany Rádžnath Singh přislíbil „silnou odpověď“ nejen vůči přímým pachatelům, ale i těm, kdo útok naplánovali.

Analytici tvrdí, že otázkou není „zda“, ale „kdy“ a „jak“ Indie odpoví – a jaké budou důsledky. Historik a odborník na armádu Srinath Raghavan připomíná, že po útocích v letech 2016 a 2019 už Indie vytvořila precedent, kdy reagovala křížením hranic nebo dokonce leteckými útoky. Právě ty by mohly být nyní znovu na stole. Raghavan ale zároveň varuje před rizikem eskalace a špatného vyhodnocení situace z obou stran.

V roce 2016 reagovala Indie na útok v Uri (19 mrtvých vojáků) chirurgickými údery na pákistánské území, v roce 2019 po útoku v Pulwamě (40 mrtvých paramilitantů) následovaly letecké údery v Balakotu, hluboko v Pákistánu. Oba incidenty skončily rychlými přestřelkami a diplomatickými tlaky, ale ne přímou válkou. Po roce 2021 došlo k dohodě o klidu zbraní podél linie kontroly (LoC), která zatím většinově platila.

Michael Kugelman, zahraničněpolitický analytik, upozorňuje, že oběti mezi civilisty zvyšují tlak na tvrdou odpověď. Podle něj bude Indie čelit nejen očekáváním veřejnosti, ale i nutnosti obnovit svou odstrašující sílu. Zároveň ale varuje, že jakýkoliv odvetný úder může vést k přímé konfrontaci.

Mezi možnými variantami indické odpovědi je opětovné obnovení ostřelování podél LoC nebo cílené letecké údery – s vysokým rizikem odvety, jako tomu bylo v minulosti. Vzhledem k jadernému arzenálu obou zemí je každý krok extrémně citlivý. Jaderná výzbroj sice působí jako pojistka proti totální válce, ale zároveň vytváří prostředí pro kalkulované, ale riskantní kroky, jak ukazují i nedávné střety mezi Izraelem a Íránem.

Indická vláda navíc čelí otázkám o vlastním selhání. Útok přišel v hlavní turistické sezóně, a to v oblasti, kde bezpečnost přímo spravuje centrální vláda. Odborníci se ptají, jak bylo možné, že ozbrojenci dokázali zaútočit takto ničivě – a nepozorovaně.

Christopher Clary z University at Albany uvádí, že případná indická odpověď může mít formu skrytých operací, ale ty často nestačí na to, aby uspokojily veřejnost požadující viditelnou akci. Možné jsou také konvenční útoky raketami s přesným zásahem, ale i ty představují riziko spirály odvet.

Bývalý pákistánský velvyslanec v USA Hussain Haqqani věří, že Indie se může uchýlit k omezeným chirurgickým úderům jako v roce 2016. Ty umožňují demonstrovat sílu bez vyvolání plné války, ale i ony mohou spustit pákistánskou odvetu – zvláště pokud Islámábád útoky označí za neodůvodněné a neopřené o důkazy.

Zatímco svět sleduje vývoj situace s napětím, Indie balancuje mezi vojenskou reakcí a diplomatickými kroky. V sázce je nejen prestiž vlády premiéra Módího, ale i stabilita v regionu, který už dlouhá desetiletí zažívá cykly násilí, příměří a opětovného napětí. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Indie

Kašmírem otřásl brutální útok: Teroristé postříleli desítky turistů

V úterý otřásl indickým spravovaným Kašmírem jeden z nejhorších útoků posledních let. V Pahalgamu, jednom z nejmalebnějších turistických míst oblasti, ozbrojenci postříleli nejméně 26 civilistů – převážně turistů, kteří si přijeli odpočinout do údolí, které indická vláda dlouhodobě prezentuje jako bezpečné a stabilizované. Tento čin byl brutální nejen svým rozsahem, ale i symbolikou – narušil obraz návratu k normálnosti, který se Indie snaží o Kašmíru vysílat do světa, píše BBC.

Novinky
Komentář
Vladimir Putin / Donald Trump / Volodymyr Zelenskyj

Američané chtějí opět umírat ve světové válce? Prodali Rusům Evropu i Ukrajinu

Stojí svět stojí na prahu nové světové války? Názory americké veřejnosti se v posledních letech výrazně proměnily a z původního odhodlání chránit evropskou bezpečnost a bránit Ukrajinu před ruskou agresí se vyvinula lhostejnost, která hraničí s rezignací. Zatímco ještě před deseti lety většina Američanů podporovala NATO a viděla v transatlantické alianci klíčový pilíř vlastní bezpečnosti, dnes se stále častěji mluví o tom, že „Evropu si ať si hlídá sama“.

Novinky
Komentář
František (papež), poslední záběry na veřejnosti

Kam se na něj hrabou Putin a Trump? Papež František byl odvážnější než oba dohromady

Papež František zemřel. Muž, který během svého pontifikátu opakovaně cestoval do míst, kam se většina světových lídrů neodvažuje ani podívat na mapě. Nevrátí se do Karakoše, kde naslouchal příběhům lidí, kterým se rozpadl svět. Nepřejde pěšky trosky Mosulu, kde to ještě doutnalo po zvěrstvech Islámského státu. Už nevstoupí do Jižního Súdánu ani do Konga, které mír v novodobé historii prakticky ještě nezažily.

Novinky
Ilustrační foto

Čína vyrazila světu dech. Nová baterie do elektromobilů nabízí ohromný dojezd, Tesla proti ní nemá šanci

Čínský technologický gigant Contemporary Amperex Technology (CATL), který již osmý rok dominuje globálnímu trhu s bateriemi pro elektromobily, oznámil převratný průlom. Během technologického dne v Šanghaji firma představila novou generaci své supernabíjecí baterie Shenxing, která slibuje nejen mimořádný dojezd až 800 kilometrů, ale i schopnost extrémně rychlého nabití – pouhých pět minut stačí na zajištění dojezdu přes 500 kilometrů.