V posledních měsících se v mnoha ruských regionech staly pravidelné výpadky mobilního internetu novou realitou pro miliony lidí. Oficiálně je vláda prezentuje jako reakci na hrozbu ukrajinských dronových útoků, avšak načasování a délka těchto výpadků často nesouhlasí s reálnými útoky. Častěji jde o preventivní bezpečnostní opatření během významných událostí, jako jsou oslavy Dne vítězství v Moskvě nebo Petrohradský mezinárodní ekonomický fórum.
Lidé tak musejí žít s omezeným přístupem k internetu na veřejných místech a hledat způsoby, jak situaci řešit. Redakce serveru Meduza proto požádala své čtenáře v Rusku, aby popsali, jak jim tato nová normálnost komplikuje život. Níže přinášíme výběr nejzajímavějších odpovědí.
Oleg z Ivanovské oblasti pracuje v IT a žije v okrajové části, kde není pevné připojení k internetu. „Když vypadne mobilní internet, ztrácím celý pracovní den. Nemohu opravit servery, objednat taxi, ani kontrolovat kamerové systémy doma. Můj smartphone se změní v nepoužitelnou hračku. Musel jsem se začít spoléhat na hovory a SMS, které jsem roky nepoužíval. Připadám si jako za dob Sovětského svazu.“
Pro Gamzata ze Saratova je mobilní internet klíčový, protože pracuje načerno jako skladník a přijímá zakázky přes aplikace. „Výpadky od poloviny června mi zničily příjmy, ztrácím klienty. Bez internetu nemohu ani najít správnou adresu.“
Alexander z Moskvy, zaměstnanec velké fintech společnosti, potvrzuje, že výpadky jsou časté a simultánně postihují i desítky regionů.
Alexej z Rostova na Donu, webový vývojář pracující na dálku, říká, že je bez internetu práce téměř nemožná. „Loni navíc přišly i výpadky elektrického proudu kvůli přetíženým sítím, takže i pevný internet často vypadával. Můžu mít záložní zdroj, ale bez signálu to nemá smysl.“
Anonymní čtenář z Tambovské oblasti popisuje, že v posledních dnech je internet neustále rušen, nelze si ani objednat taxi a fungování bankomatů je narušeno. „Vracíme se k telefonním hovorům.“
Mnozí vyjadřují frustraci z toho, že „blokace internetu“ jsou často nekonzistentní a neohlášené. Někteří si myslí, že jde spíš o zkoušku či přípravu na kompletní odříznutí Ruska od globálního internetu, přičemž mobilní blokace jsou jen předzvěstí.
Mikhail z Naberežných Čelnů říká: „Lidé jsou naštvaní, připadá to spíš jako generálka na úplný výpadek internetu. Výpadky jsou časté, ale letiště zavírají jen párkrát.“
Adri z Voroněže, IT specialista, popisuje, jak omezení internetu zkomplikovalo jeho rodinný život, zvlášť v době, kdy čekají dítě. „V době výpadku se moje těhotná žena nemohla dovolat, což bylo hrozné.“
Další čtenáři zmiňují, že výpadky narušují práci i osobní život. Není možné používat navigaci, platební terminály často nefungují, lidé musejí nosit hotovost, což je v Rusku po desetiletích novinka.
Nikita z Tuly vzpomíná, jak při jedné hrozbě raketového útoku nefungoval internet ani varovné SMS zprávy, což vyvolalo paniku.
Někteří lidé si pořídili záložní telefony a SIM karty u různých operátorů, aby zvýšili šanci, že alespoň někde bude signál.
Mnoho respondentů se shoduje, že výpadky mobilního internetu v Rusku představují nejen technologický problém, ale zásadně mění způsob života a práce milionů lidí. Situace připomíná dobu před dvěma dekádami, kdy nebyl internet samozřejmostí. Ačkoliv je vláda prezentuje jako bezpečnostní opatření proti dronovým útokům, obyvatelé často vnímají tyto kroky jako součást většího systému kontroly a omezení svobod.
Jediná dcera Dary Rolins má před sebou poslední měsíce před dovršením plnoletosti. Osmnácté narozeniny oslaví příští rok na jaře. Není proto divu, že už plánuje svou budoucnost po střední škole. V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že uteče z rodinného hnízda.
Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Straší nás meteorologové během aktuální vlny veder až příliš? Někteří lidé v Česku jsou toho názoru. Experti na počasí z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se proto ponořili do dat, aby předložili jasné důkazy o tom, že velmi horkých dnů v podstatě každoročně přibývá.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Před zhruba 252 miliony lety se planeta Země ocitla na pokraji naprosté biologické devastace. Událost známá jako „Velké vymírání“ zlikvidovala kolem 90 % všech tehdejších druhů. Nová studie nyní s pomocí rozsáhlého fosilního archivu odhaluje, proč po této události následovalo 5 milionů let smrtícího horka – a varuje, že podobný osud by mohl v budoucnu potkat i nás.
Navzdory zlepšující se situaci ukrajinské diplomacie se vývoj na válečné frontě zhoršuje. Jak uvedl deník Financial Times, Kyjev čelí vážnému riziku, že bez další vojenské pomoci ztratí ještě více území. Zdroje blízké redakci varují před možností „katastrofální porážky“ ukrajinské armády, pokud se situace nezmění. Mezitím se objevují informace, že ruský prezident Vladimir Putin má konkrétní plán dobýt přístavní město Oděsa, čímž by Ukrajinu zcela odstřihl od přístupu k Černému moři.
Podle ukrajinských úřadů chystá Severní Korea významné navýšení počtu svých vojáků bojujících na straně Ruska na frontě s Ukrajinou. Do Ruska by mělo během několika následujících měsíců dorazit dalších 25 až 30 tisíc vojáků, kteří by měli posílit ruské jednotky nasazené v konfliktu.
V pondělí dopoledne došlo v mateřské škole v bavorském Neuburgu an der Donau k násilnému incidentu, kdy třicetiletý otec napadl tři vychovatele poté, co nebyl spokojený s tím, jak personál reagoval na hádku jeho syna s jiným dítětem. Incident se odehrál během plného provozu školky a na místě byli i děti, které útok zaznamenaly.
V posledních měsících se v mnoha ruských regionech staly pravidelné výpadky mobilního internetu novou realitou pro miliony lidí. Oficiálně je vláda prezentuje jako reakci na hrozbu ukrajinských dronových útoků, avšak načasování a délka těchto výpadků často nesouhlasí s reálnými útoky. Častěji jde o preventivní bezpečnostní opatření během významných událostí, jako jsou oslavy Dne vítězství v Moskvě nebo Petrohradský mezinárodní ekonomický fórum.
Neobvyklá sněhová nadílka v chilské poušti Atacama, považované za nejsušší místo na Zemi, dočasně ochromila provoz radioteleskopického pole ALMA, jednoho z nejvýkonnějších astronomických zařízení světa. Observatoř vstoupila do tzv. „režimu přežití“, aby ochránila své citlivé přístroje před extrémními podmínkami.
Zatímco válka na Ukrajině vstupuje do dalšího krvavého roku, bojiště přináší stále sofistikovanější a zákeřnější zranění. Jedním z nejčastějších je poranění střepinami – úlomky kovu z dělostřelectva či dronů dnes tvoří až 80 % všech válečných traumat. V těchto případech často rozhoduje o životě a smrti rychlost a dostupnost péče. A právě zde přichází ke slovu revoluční ukrajinský vynález – magnetický extraktor.
Antarktida je letos svědkem dalšího rekordního úbytku mořského ledu. Podle nejnovější studie zveřejněné 1. července 2025 se během uplynulých čtyř let opakovaně potvrdily rekordně nízké hodnoty ledového pokryvu během jižní polokoulové letní sezony. Výsledky rozsáhlého mezinárodního výzkumu vedeného týmem fyzikálního oceánografa Edwarda Doddridge z Tasmánské univerzity ukazují, že dopady na klima, přírodu i lidskou činnost jsou dalekosáhlé – a zhoršují se.