Další ruský bizár: Soud zakázal církev, která vůbec neexistuje

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková 24. července 2025 14:53
Sdílej:

Nejvyšší soud Ruské federace ve středu oficiálně zakázal údajné „Mezinárodní satanistické hnutí“ s odůvodněním, že představuje hrozbu pro tradiční náboženství. Tato organizace ale ve skutečnosti podle všeho vůbec neexistuje.

Prokuratura, která návrh na zákaz podala, označila toto domnělé hnutí za „extremistické“ a tvrdí, že propaguje nenávist vůči náboženským skupinám, podněcuje násilí a poškozuje pravoslavné kostely. Hnutí bylo podle ruských úřadů rovněž spojeno s radikálním nacionalismem a neonacismem.

„Nejvyšší soud vyhověl žalobě generálního prokurátora Igora Krasnova a zakázal činnost Mezinárodního hnutí satanistů v Rusku,“ oznámil úřad ve svém prohlášení.

Nezávislá zpravodajská platforma Meduza, sídlící v Lotyšsku, upozornila, že podobně smyšlené organizace už soudy v minulosti zakázaly – například „mezinárodní LGBT hnutí“. Tyto rozsudky pak byly podle kritiků využity k pronásledování sexuálních menšin a cenzuře umění.

Navzdory tomu ruské úřady tvrdí, že rozhodnutí je výsledkem koordinace mezi policií a justicí a má chránit národní zájmy a veřejnou bezpečnost. Místopředseda ministerstva spravedlnosti Oleg Sviridenko prohlásil, že postup spadá do rámce „státní kontroly na ochranu národní bezpečnosti“.

Ruská pravoslavná církev i konzervativní zákonodárci dlouhodobě volají po zákazu satanistických ideologií. V dubnu pořádala dolní komora parlamentu kulatý stůl na téma boje proti satanismu a podobným „hrozbám pro ruskou státnost“.

Tento verdikt rozšiřuje seznam náboženských a ideologických směrů zakázaných na základě kontroverzního zákona o extremismu z roku 2002. Podle kritiků slouží tento zákon hlavně k potlačování opozice, umlčování kritiků pravoslavné církve a upevnění vlivu Kremlu. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Komentář
Čína

Manželství z rozumu, které musí fungovat dál. EU a Čína bez sebe nemohou být

Vztah mezi Evropskou unií a Čínou připomíná manželství z rozumu, které je plné napětí, neshod i výčitek, ale zároveň natolik propojené, že rozchod není možný. Čína zásobuje Evropu levnou výrobou a klíčovými technologiemi, EU jí na oplátku dodává stroje, luxus a know-how. Přes politické spory a vzájemné výtky obě velmoci dobře vědí, že bez sebe zatím nemohou fungovat, pokud chtějí zůstat globálními hráči.

Počasí
Ilustrační foto

Proč změny počasí nevnímáme? Vědci našli odpověď na zásadní problém

Podle průzkumů rostoucí počet extrémních klimatických jevů, jako jsou povodně, lesní požáry a hurikány, nezvýšil povědomí o hrozbách spojených se změnou klimatu. Místo toho lidé mění svou představu o tom, co považují za „normální“. Tento jev, označovaný jako „efekt vařící žáby“, způsobuje, že si postupné změny těžko všímáme.

Novinky
Analýza
Emmanuel Macron

Macron otevřel jednu z nejcitlivějších otázek: Má Palestina nárok na samostatný stát?

Uznání palestinské státnosti znovu rozděluje světovou diplomacii. Zatímco Francie jako první velká evropská mocnost oznámila, že Palestinu oficiálně uzná, USA a Izrael takový krok tvrdě odmítají. Tvrdí, že legitimizuje násilí a ohrožuje mír. Přesto se počet států podporujících dvoustátní řešení dál rozrůstá – uznání Palestiny nyní podporují tři čtvrtiny celého světa.

Novinky
Kreml

Další ruský bizár: EU na nás zaútočí do roku 2027, píše Putinův oblíbený tisk

V reakci na rostoucí napětí mezi Ruskem a západními zeměmi přinesl ruský deník Komsomolskaja Pravda, označovaný novináři jako „oblíbené Putinovy noviny“, bizarní prognózu. Podle ní by Evropská unie mohla zaútočit na Rusko již v roce 2027, uvedl server Meduza.