Co dělat, když ztratíte telefon nebo vám ho někdo ukradne? Praktický návod, jak postupovat

Mobilní telefon
Mobilní telefon , foto: Pixabay
Klára Marková VČERA 21:14
Sdílej:

Ztráta či krádež telefonu není jen finanční ztrátou. V moderním světě obsahuje mobil prakticky celý náš život – osobní vzpomínky, kontakty, přístup k bankovnictví, pracovní nástroje i digitální identitu. Rychlá reakce je proto zásadní k ochraně citlivých dat i prevenci podvodů, upozornil server The Guardian.

Pokud zjistíte, že váš telefon zmizel, nejprve se ho pokuste lokalizovat pomocí funkcí Find My u Apple zařízení nebo Najdi moje zařízení od Googlu. Lze to provést přes jakýkoliv počítač, tablet nebo jiný telefon.

V případě, že lokalizace nefunguje, ihned zařízení na dálku zamkněte a označte jako ztracené. Tím se zablokuje přístup k datům, zakáže používání plateb přes Apple nebo Google Pay a na displeji se zobrazí zpráva pro případného nálezce. Pokud je to nutné, zařízení lze také na dálku vymazat.

Kontaktujte svého operátora a požádejte o zablokování SIM karty. Zároveň si ověřte, zda nedošlo k účtování podezřelých plateb nebo aktivaci služeb na účet.

Dále kontaktujte banku nebo vydavatele karty, pokud jste měli platební karty v telefonu uloženy, a deaktivujte mobilní platby.

Nahlaste krádež policii a předejte jim IMEI kód zařízení – najdete ho buď na originální krabici, ve svém Apple/Google účtu nebo přes lokalizační služby.

Pokud máte pojištění telefonu, oznamte škodu své pojišťovně.

Nezapomeňte změnit hesla ke všem důležitým účtům. Začněte s e-mailem, protože jeho kompromitace by umožnila resetovat přístup i k dalším službám.

Zkontrolujte, které služby a účty byly s telefonem propojeny, a odstraňte z nich zařízení – tím znemožníte přístup k uloženým informacím.

Jak se připravit do budoucna nebo při pořízení nového telefonu

Jakmile získáte nový telefon – nebo ještě lépe, dokud ten stávající máte – proveďte opatření, která vám v budoucnu ušetří mnoho starostí:

Nastavte silný PIN, zkraťte čas nečinnosti pro automatické uzamčení a zapněte rozpoznávání otisku prstu nebo obličeje.

Aktivujte funkci Find My (Apple) nebo Najdi moje zařízení (Android), abyste mohli telefon lokalizovat, uzamknout či vymazat na dálku.

Na iPhonu aktivujte Stolen Device Protection, která chrání citlivé údaje v případě krádeže. Android nabízí obdobnou funkci Theft Protection, která uzamkne telefon při podezření na odcizení.

Nastavte PIN i pro samotnou SIM kartu – zabráníte tak jejímu zneužití v jiném zařízení.

Poznamenejte si IMEI kód telefonu – můžete ho zobrazit vytočením kódu *#06#.

Využívejte biometrické ověření u bankovních a dalších citlivých aplikací. Zajistí to, že přístup bude mít jen skutečný majitel.

Zablokujte přístup k rychlému nastavení, hlasovým asistentům nebo notifikacím na zamčené obrazovce. Zloděj by tak neměl možnost vypnout připojení nebo číst dvoufázové ověřovací kódy.

Pravidelně zálohujte svá data – iPhone do iCloudu, Android do Google Disku.

Zálohujte také své fotografie – můžete využít služby jako iCloud Photos, Google Photos nebo Amazon Photos.

Ztráta telefonu je stresující záležitost, ale promyšlenými kroky ji lze zvládnout bez větších škod. Ochrana dat a důvěrných informací by měla být stejně důležitá jako samotné zařízení. Nečekejte, až bude pozdě – zabezpečte svůj telefon ještě dnes.

Stalo se
Celebrity
Eva Burešová

PŘIZNÁNÍ Evy Burešové: Člen rodiny si přál její konec ve slovenské StarDance!

Eva Burešová má po několika týdnech konečně zase klid, protože o víkendu vypadla z Let's Dance, slovenské obdoby StarDance, kde byla jedinou českou účastnicí. Známá herečka a zpěvačka nyní přiznala, že by tuto výzvu znovu nepřijala. A dokonce prozradila, kdo z jejích blízkých si přál její konec v soutěži. 

Počasí
Ilustrační fotografie

NEBEZPEČNÉ BOUŘKY! Zítra hrozí znovu a budou jiné než v pondělí

V Česku už zítra opět udeří bouřky, které mohou být silné a doprovázené přívalovými srážkami. Podle meteorologů, kteří před nimi varovali v nejnovější výstraze, navíc budou jiné než pondělní bouřky. Lišit se budou kvůli střihu větru. 

Novinky
J.D. Vance

Už jsme toho udělali dost. Pokud Kyjev a Moskva nepřijmou náš návrh, končíme, vzkazuje Vance

Spojené státy hrozí, že opustí diplomatická jednání o ukončení války na Ukrajině, pokud Kyjev a Moskva nepřistoupí na předložené návrhy. Prohlásil to americký viceprezident JD Vance během návštěvy Indie, přičemž zopakoval, že Washington už vynaložil mimořádné úsilí a nyní očekává rozhodnutí obou stran.

Novinky
Volodymyr Zelenskyj

Chceme jednat, ne kapitulovat, vzkazuje Kyjev Trumpovi. 11 časových pásem vám nestačí, ptá se Ruska Evropa

Napětí v Evropě opět roste, když se v médiích objevily informace o možném mírovém návrhu Spojených států, který by měl zahrnovat ústup Ukrajiny z téměř všech území okupovaných Ruskem. Ukrajinská vláda na to podle webu The Guardian reagovala rázně: je připravena jednat, ale ne kapitulovat.