Americký prezident Donald Trump bude již pozítří ve funkci sto dní. Končí mu tedy ona příslovečná doba hájení. Sliboval revoluci a snad sám věřil tomu, že ji uskuteční. Avšak hájení končí, a dosavadní výsledky jsou – eufemisticky řečeno – rozpačité. Řečeno bez příkras, Trumpovi se nic zásadního nepodařilo, pokud nepočítáme fatální poškození reputace Spojených států ve světě či výrazné posílení ruského rublu – od Trumpovy inaugurace zpevňuje jako žádná jiná měna světa.
Od předvečera Trumpovy inaugurace 20. ledna zpevnil rubl do tohoto pátku vůči dolaru o 24,1 procenta. Jako jediná z měn světa tak pokořil zhodnocení zlata, které vůči dolaru ve stejném období přidalo 22,8 procenta – a během obchodování v úterý tento týden dosáhlo své historicky rekordní dolarové nominální ceny, přes 3500 dolarů za troyskou unci.
Mezi další měny, které v daném období Trumpovy první stovky dní ve funkci výrazně zpevnily, patří i česká koruna. Vůči dolaru posílila o dvanáct procent. Ze všech měn světa již výrazněji než ona zpevnily kromě zmíněného rublu jen švédská koruna, o 15,4 procenta, a maďarský forint – o 12,7 procenta. Česká měna tak „porazila“ například euro, dánskou korunu, švýcarský frank, norskou korunu, britskou libru nebo japonský jen.
Česká koruna vůči dolaru poměrně výrazně zpevnila navzdory tomu, že během Trumpova prezidentování mezinárodní investoři citelně umocnili své sázky na rychlejší pokles základní úrokové sazby České národní banky. V předvečer Trumpovy inaugurace mínili, že na přelomu let 2025 a 2026 bude základní sazba činit 3,5 procenta. Nyní soudí, že by to mělo být 3,25 procenta, přičemž nelze vyloučit ani pokles ze stávající úrovně 3,75 na rovná tři procenta.
Mezinárodní investoři ovšem stupňují své sázky také na rychlejší pokles základní úrokové sazby Evropské centrální banky. V předvečer Trumpovy inaugurace soudili, že na přelomu letošního a příštího roku bude činit rovna dvě procenta, nyní se nejvíce kloní k variantě, že to bude 1,75 procenta.
Nynější i vyhlížený rozdíl v úročení koruny a úročení eura tudíž hraje ve prospěch české měny, což ji pomáhá ke zmíněnému solidnímu zpevnění vůči naprosté většině světových měn. Pomáhají jí také nadále celkem solidní výsledky zahraničního obchodu České republiky, jehož se zatím Trumpovy celní války nedotkly.
Solidní výkon české měny pak způsobuje, že akcie obchodované na pražské burze podávají v době Trumpova prvního sta dní hájení druhý nejlepší výkon na světě, po akciích burzy varšavské. Vskutku, hlavní ukazatele varšavské a pražské burzy, WIG20 a PX, jsou mezinárodními akciovými vítězi již více než tři měsíce trvajícího turbulentního období. Žádný jiný hlavní ukazatel kterékoli burzy světa totiž od té doby v přepočtu do dolarů nezhodnotil tolik jako právě tyto dva, plyne z dat agentury Bloomberg.
Ukazatel varšavského parketu WIG20 v porovnání s uzavírací cenou v předvečer Trumpovy inaugurace přidával v době pátečního závěru obchodování 33,4 procenta, zatímco index PX, jeho český protějšek, 26,9 procenta. Třetí na světě se umisťuje hlavní index španělské burzy, Ibex 35, s dolarovým zhodnocením 23,9 procenta.
Zmíněným evropským burzám prospívá obecnější růst důvěry mezinárodních investorů právě ve starý kontinent. Ten je do značné míry dán nárůstem nedůvěry v burzy americké, které trpí nevyzpytatelností Trumpovy zejména celní politiky. Nová cla, jež Trump letos zavedl v mimořádné výši na dovoz z Číny a v menší míře pak na dovoz prakticky z celého světa, hrozí v USA vyvolat stagflaci, ve zbytku světa pak citelný ekonomický útlum. Chaotičnost Trumpových kroků bere důvěru investorů v institucionální pořádek Spojených států a vlastně i Západu, neboť USA jsou do značné míry jeho garantem.
V nastalé nejistotě si důvěru investorů získává Evropa a tamní burzy, včetně pražské či varšavské, neboť starý kontinent náhle působí jako „oáza předvídatelnosti“. Dochází k masivnímu přesunu kapitálu investorů z burz v USA zejména právě na ty evropské.
Specificky pražské a varšavské burze dále svědčí oteplení vztahů USA a Ruska. Investoři v rostoucí míře sázejí na ukončení války na Ukrajině v relativně dohledné době. Z něho by zvláště těžil středo- a východoevropský region, jež je Ukrajině geograficky poměrně nablízku.
Zmíněný ruský rubl těží rovněž z vyhlídek na mír, přičemž ještě navíc z toho, že podmínky, které Spojené státy navrhují jako základní rámec takového možného míru jsou z hlediska Moskvy velkorysé, i když tedy ovšem, zdá se zatím, na úkor Ukrajiny a jejích klíčových cílů v probíhající válce.
Jméno letošního českého mistra neznají hokejoví fanoušci ani po dnešku. Pardubice totiž v šestém pokračování finálové série play-off extraligy zvítězily na ledě Komety Brno 5:1 a vynutily si rozhodující sedmý zápas. Dnešní vítězství vystřelil dvěma góly Lukáš Sedlák.
Není pochyb o tom, kdo je stále favoritem letošních parlamentních voleb v Česku. Téměř třetina voličů je připraven dát svůj hlas opozičnímu hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů.
Václav Vydra čelí v poslední době stále stejným dotazům. Čechy i s ohledem na její absenci v epizodách pořadu Prostřeno zajímá, jak na tom po nedávné operaci je Jana Boušková. Její neméně slavný manžel prozradil, jak to aktuálně vypadá.
Americký prezident Donald Trump bude již pozítří ve funkci sto dní. Končí mu tedy ona příslovečná doba hájení. Sliboval revoluci a snad sám věřil tomu, že ji uskuteční. Avšak hájení končí, a dosavadní výsledky jsou – eufemisticky řečeno – rozpačité. Řečeno bez příkras, Trumpovi se nic zásadního nepodařilo, pokud nepočítáme fatální poškození reputace Spojených států ve světě či výrazné posílení ruského rublu – od Trumpovy inaugurace zpevňuje jako žádná jiná měna světa.
Jakub Prachař se rozhodl odhalit pravdu o jedné zajímavé investici. V budoucnu by se díky ní mohl objevit v sousedství rodiny zesnulého zpěváka Karla Gotta, ale nikoliv v Praze.
Hned den po pohřbu papeže Františka míří první věřící k hrobu zesnulé hlavy katolické církve v římské bazilice Panny Marie Sněžné. Vatikán se ale rozhodl udělat radost i těm, kteří se na místo nedostanou. Zveřejnil totiž snímky hrobu.
Let's Dance, což je slovenská StarDance, se bez české účasti neobejde ani dnes, přestože herečka a zpěvačka Eva Burešová v minulém kole vypadla. Svým způsobem ji nahradí nejznámější český moderátor. Přijal totiž nabídku hodnotit výkony tanečních párů.
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou bez splnění jakýchkoliv předběžných podmínek, vzkázal Vladimir Putin prostřednictvím svého mluvčího Dmitrije Peskova. Mluvčí to řekl po pátečním jednání Putina s americkým zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem.
Agáta Hanychová má jeden "dar". Umí si dělat nepřátele a často jí v tom zdatně sekunduje její dobrá kamarádka Ornella Koktová. Dámy se takhle jednou pustily do Dominiky Myslivcové. Je možné, že se vzájemné vztahy ještě někdy vylepší?
Eva Burešová už několik dní odpočívá a věnuje se rodině, protože v poslední epizodě ji vyřadili z Let's Dance, slovenské obdoby naší StarDance. Na sociálních sítích se rozšířily konspirační teorie o důvodech jejího vyřazení. Může za něj národnost? Sama herečka a zpěvačka se vyjádřila.
Šéf Bílého domu Donald Trump si snad poprvé připustil, že Rusko o mír na Ukrajině nestojí. Uvedl to v souvislosti s pokračujícími raketovými útoky na ukrajinská města. Kremlu proto hrozí sankcemi, které by se mohly dotknout i bankovního sektoru.
Karla Gotta porazili v dobách Československa jen tři slovenští kolegové v anketě popularity Zlatý slavík. Konkrétně šlo o Mira Žbirku, Petera Nagyho a Paľa Haberu. Jméno Karola Duchoně naopak zapadlo. Jak na tohoto zpěváka, kterého se prý Gott obával, vzpomíná Helena Vondráčková?