Saúdský princ Al-Waleed bin Khaled bin Talal Al Saúd, známý veřejnosti jako „spící princ“, zemřel po dlouhých dvaceti letech v kómatu. Smutnou zprávu oznámil v sobotu jeho otec, princ Khaled bin Talal Al Saúd. Al-Waleedovi bylo pouhých 36 let.
K tragické nehodě došlo už v roce 2005, kdy bylo tehdy patnáctiletému princi. Studoval tehdy na vojenské akademii v Londýně, když utrpěl vážné poranění mozku při autonehodě. V důsledku zranění upadl do hlubokého bezvědomí, ze kterého se už nikdy neprobral.
Rodina ho po nehodě převezla do vlasti, konkrétně do nemocnice King Abdulaziz Medical City v Rijádu, kde zůstal po celou dobu života připojen na přístroje. Jeho otec se rozhodl nikdy nepřistoupit k odpojení životní podpory a věřil v možné uzdravení.
Princ Khaled, který je bratrem miliardáře a známého saúdského prince Al-Waleeda bin Talala, opakovaně veřejně vyjadřoval naději, že jeho syn jednou procitne. Často sdílel videa a fotografie z nemocničního pokoje, kde s dalšími členy rodiny u lůžka modlil a trávil významné svátky.
Během let jeho otec publikoval záběry, na kterých bylo vidět, jak jeho syn občas reagoval drobnými pohyby — zvedl ruku či pohnul prsty. Tyto záběry se na sociálních sítích stávaly virálními a oslovily miliony uživatelů, kteří vyjadřovali podporu a účast.
Rodina prince Al-Waleeda přezdívala „Dede“ a jeho příběh se stal v Saúdské Arábii symbolem naděje, víry a oddanosti. Jeho nemocniční pokoj býval pravidelně zdoben při příležitosti různých svátků – od ramadánu po Den nezávislosti. Rodina na něj nikdy nezapomněla.
O smrti prince informoval princ Khaled na své sociální síti X (dříve Twitter). V arabštině oznámil: „Srdcem věřícím v Boží vůli a rozhodnutí a s hlubokým zármutkem a smutkem oznamujeme smrt našeho milovaného syna: prince Al-Waleeda bin Khaleda bin Talala bin Abdulazize Al Saúda, nechť se nad ním Bůh smiluje.“
K oznámení připojil černobílou fotografii syna ležícího na nemocničním lůžku s očima zavřenýma. Zároveň informoval, že pohřeb se uskuteční v neděli 20. července.
Příběh „spícího prince“ byl v Saúdské Arábii a dalších částech Blízkého východu široce sledován a inspiroval mnoho lidí. Ve společnosti rozvířil také diskuze o hranicích moderní medicíny, víře v zázrak a etice dlouhodobé intenzivní péče.
I přesto, že princ nikdy neprojevil známky plného vědomí, jeho rodina ho po celá ta léta obklopovala láskou a péčí. Lidé z různých koutů země i zahraničí ho navštěvovali, aby se za něj pomodlili, podpořili jeho otce nebo jednoduše vzdali úctu jeho životnímu boji.
Po 20 letech v bezvědomí tak skončil život jednoho z nejdéle žijících pacientů v kómatu v novodobé historii. Zpráva o jeho smrti vyvolala širokou vlnu soustrasti na sociálních sítích, kde lidé oceňují zejména sílu a víru jeho otce, který se nikdy nevzdal naděje.
Australský internet čekají od prosince revoluční změny. Nové kodexy vypracované technologickým sektorem ve spolupráci s eSafety komisí – tedy úřadem pro online bezpečnost – zásadně promění způsob, jakým budou občané přistupovat k digitálním službám. Změny se dotknou vyhledávačů, sociálních sítí, obchodů s aplikacemi, AI chatbotů i komunikačních platforem. Hlavním cílem je ochránit děti, ale dopad bude mnohem širší.
V ruské Arktidě, kde kdysi pevně zamrzlé řeky dnes pukají pod nohama a mláďata sobů se topí v tůních namísto ledu, se změna klimatu stává nezpochybnitelnou realitou. "Jsme kanárkem v dole," říká šedesátitříletý pastevec Gennadij Šukin a upozorňuje, že Rusko je svědkem dramatických dopadů globálního oteplování. I přes tyto varovné signály však vláda v Moskvě podniká jen minimální kroky ke zmírnění klimatické krize – a záměrně ignoruje její hlavní příčinu: spalování fosilních paliv.
Podle nového průzkumu CNN, který provedla agentura SSRS, většina Američanů nesouhlasí s eskalací deportací nelegálních imigrantů, kterou prezident Donald Trump zahájil ve svém druhém funkčním období. Roste také počet lidí, kteří mají pocit, že Trump zachází ve své imigrační politice příliš daleko.
Saúdský princ Al-Waleed bin Khaled bin Talal Al Saúd, známý veřejnosti jako „spící princ“, zemřel po dlouhých dvaceti letech v kómatu. Smutnou zprávu oznámil v sobotu jeho otec, princ Khaled bin Talal Al Saúd. Al-Waleedovi bylo pouhých 36 let.
V dramatickém vývoji, který připomíná špionážní thriller, se čtrnáct politických vězňů z běloruských žalářů ocitlo na svobodě díky neformální, osobní diplomacii administrativy Donalda Trumpa. Hlavní roli v celé operaci sehrál jeho právník a nynější zvláštní vyslanec John Coale, který navázal vztah s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem — mimo jiné i při obědě provázeném přípitky vodkou.
Oblasti podél východního pobřeží Spojených států se v nadcházejících letech mohou potýkat s výrazně silnějšími zimními bouřemi, známými jako nor’easters. Nová studie klimatologů naznačuje, že globální oteplování a znečištění klimatu již nyní ovlivňují intenzitu těchto ničivých jevů. Zatímco celkový počet bouří možná klesne, jejich ničivá síla poroste.
Letní sezóna je tradičně obdobím, kdy mnozí hledají zázračné způsoby, jak se zbavit přebytečných kilogramů. Do popředí se tak každoročně dostávají tzv. jednodruhové neboli „mono diety“, které slibují rychlý úbytek váhy a „detoxikaci“ organismu. Tyto diety však podle odborníků, včetně profesorky Any Montero Bravo z madridské univerzity CEU San Pablo, nejsou ani bezpečné, ani dlouhodobě účinné.
Horko, které zasáhlo letošní turnaj FIFA Club World Cup v USA, přimělo odborníky, hráče i odbory k vážným obavám o zdraví fotbalistů během nadcházejícího mistrovství světa 2026. Během červencového finále mezi Chelsea a PSG, které se odehrálo za 29 stupňů Celsia na stadionu MetLife v New Jersey, hráči bojovali nejen proti sobě, ale i proti extrémnímu vedru.
Ruská armáda čelí dalšímu skandálu – tentokrát kvůli brutálním praktikám v nechvalně známé jednotce 31831, která působí v rámci 54. motorizovaného střeleckého pluku v Doněcké oblasti. Jak odhalil britský deník The Sun, vojáci této jednotky jsou fyzicky týráni, drženi v klecích pod proudem a nuceni podstupovat sebevražedné mise, pokud nezaplatí úplatek.
Tajné krizové dokumenty, které získal britský deník The Sun prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím, ukazují děsivou realitu, jak by Londýn čelil jadernému útoku. Ve čtyřech obsáhlých zprávách o více než 200 stranách jsou popsány konkrétní scénáře, jak by město reagovalo na výbuch jaderné bomby, včetně evakuace obyvatel, dekontaminace přeživších a nakládání s tisíci mrtvými těly.
Bez nepřetržité dodávky moderních západních zbraní by se Ukrajině jen těžko dařilo bránit se ruské invazi. Od začátku války před více než třemi lety získal Kyjev vojenskou pomoc v hodnotě miliard dolarů, přičemž klíčovou roli v obranné strategii hrají především tři americké systémy: protitanková střela Javelin, protiraketový systém Patriot a taktická balistická střela ATACMS.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu oznámil, že Kyjev navrhl Moskvě nový termín pro mírové rozhovory, které by se měly uskutečnit příští týden. Jedná se o pokus o oživení diplomatických jednání, která se zadrhla začátkem června.