Sen o kandidatuře na prezidentku je minulostí. Marine Le Pen dostala čtyři roky

Marine Le Pen
Marine Le Pen, foto: Facebook Marine Le Pen
Klára Marková 31. března 2025 15:58
Sdílej:

Francouzská politická scéna zažila zásadní otřes. Marine Le Pen, výrazná postava krajní pravice a předsedkyně strany Národní sdružení (RN), byla pařížským soudem odsouzena za zpronevěru finančních prostředků Evropské unie. Verdikt, který ji vylučuje z politického života na pět let, jí prakticky znemožňuje kandidovat v prezidentských volbách v roce 2027. Kromě zákazu činnosti jí soud vyměřil i čtyřletý trest odnětí svobody, přičemž dva roky jsou podmíněné a trest si má odpykat v domácím vězení. K tomu musí zaplatit pokutu ve výši 100 000 eur (přibližně 2,5 milionu korun).

Rozsudek se netýká jen Le Pen. Její strana RN dostala pokutu dvou milionů eur za zneužití celkem 4,1 milionu eur, které měly být určeny na platy asistentů europoslanců, avšak byly použity na stranickou činnost ve Francii. Do případu je podle CNN zapleteno i dalších 24 osob, mezi nimi devět členů Evropského parlamentu a 12 asistentů, kteří byli shledáni vinnými.

Soudkyně Bénédicte de Perthuis verdikt zdůvodnila tím, že Le Pen svým jednáním „závažně narušila demokratická pravidla nejen v Evropě, ale především ve Francii.“ Zákaz politické činnosti odůvodnila i tím, že by její kandidatura mohla vyvolat „veřejné nepokoje“.

Rozhodnutí ovšem vyvolalo bouřlivé reakce mezi jejími stoupenci. Předseda RN Jordan Bardella označil rozsudek za „popravu francouzské demokracie“ a její neteř Marion Maréchal, která působí jako europoslankyně za jinou krajně pravicovou stranu, prohlásila, že její teta je trestána pouze za svůj politický úspěch.

Le Pen se při příchodu k soudu usmívala a zdravila své podporovatele, ale během jednání, kdy soudkyně dlouhé minuty detailně popisovala podvodný systém, začala viditelně ztrácet klid. Když byla vyzvána, aby vyslechla celý rozsudek, bez komentáře opustila budovu soudu a zamířila do sídla své strany, kde ignorovala dotazy novinářů.

Celá kauza představuje bezprecedentní zásah do francouzské politiky. Podle soudu Le Pen neoprávněně využívala finance EU k placení čtyř stranických zaměstnanců, mezi nimiž byl i její osobní asistent a bodyguard. Tyto prostředky, určené výhradně na chod Evropského parlamentu, tak sloužily na provoz RN ve Francii.

Podle soudu šlo o systematickou zpronevěru trvající více než deset let a celková škoda přesáhla čtyři miliony eur. Rozsudek Le Pen definitivně vyřazuje z boje o prezidentský post v roce 2027, kdy už Emmanuel Macron nebude moci kandidovat.

Le Pen se hájí tím, že je obětí „politického honu na čarodějnice“ a přirovnává svůj případ k právním potížím, kterým čelí americký prezident Donald Trump.

Za Le Pen se postavili její spojenci z evropské pravice. Maďarský premiér Viktor Orbán na sociální síti X zveřejnil heslo „Je suis Marine“ (Jsem Marine) a italský krajně pravicový politik Matteo Salvini rozsudek ostře odsoudil.

Ostrá reakce přišla i z USA, kde administrativa Donalda Trumpa opakovaně kritizuje právní postihy evropských krajně pravicových politiků. Viceprezident JD Vance vyjádřil podporu nejen Le Pen, ale i německé Alternativě pro Německo (AfD). Kreml označil rozsudek za důkaz toho, že „Evropa pošlapává demokratické normy.“

Rozhodnutí zakázat Le Pen kandidaturu rozdělilo i francouzskou politickou scénu. Někteří bývalí ministři Macronovy vlády vyjádřili znepokojení nad tím, že by mohla být vyloučena z voleb. Současný ministr spravedlnosti Gérald Darmanin již v listopadu uvedl, že takové opatření by bylo „hluboce šokující.“

Francouzská politika má za sebou dlouhou historii finančních skandálů. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy byl v roce 2021 odsouzen za korupci a ovlivňování soudního procesu. Dostal tříletý trest, z toho dva roky podmíněně, a nakonec se vyhnul vězení tím, že nosí elektronický monitorovací náramek.

Odsouzení Marine Le Pen představuje jeden z největších politických otřesů posledních let. I když se plánuje odvolat, její šance na zvrácení zákazu kandidatury jsou nejisté. Bez ní se krajní pravice ocitá na rozcestí a zůstává otázkou, zda se RN podaří najít nového silného lídra, který ji v roce 2027 dovede k volebnímu úspěchu.

Stalo se
Novinky
MiG-29

Rusko prodá Severní Koreji stíhačky MiG-29. Má se svět čeho obávat?

Ruský záměr prodat Severní Koreji stíhací letouny MiG-29 je dalším důkazem prohlubujícího se spojenectví mezi Moskvou a Pchjongjangem. Toto partnerství nabralo na síle především v důsledku ruské izolace po invazi na Ukrajinu. Severokorejské letectvo je dlouhodobě v zoufalém stavu, neboť spoléhá na zastaralé stroje z éry studené války, dodané Sovětským svazem a Čínou. Modernější MiG-29 by proto pro něj znamenal značné posílení.

Celebrity
Karlos Vémola a Lela Ceterová

RADOST u Vémolových! Karlos a Lela mají třetí dítě, jméno je opět speciální

Apríl nemusí být jen o vtipech, ale i o krásných zprávách. Karlos a Lela Vémolovi v úterý oznámili světu, že se dočkali třetího společného potomka. Slovenka přivedla populárnímu českému zápasníkovi na svět druhého syna. 

Novinky
Ilustrační foto

Svět stojí před těžkou zkouškou. Helium dochází, a je to větší problém, než by se mohlo zdát

Helium. Plyn, který většina lidí vnímá hlavně jako náplň do balónků, je ve skutečnosti nepostradatelnou součástí moderního světa. Používá se v nemocnicích, při výrobě polovodičů, v kosmickém průmyslu i při výzkumu na špičkových vědeckých pracovištích. Přesto se jeho zásoby neustále tenčí a svět se opakovaně potýká s jeho nedostatkem.

Novinky
Ursula von der Leyen

Den osvobození se blíží. Trump chce ve středu změnit svět, EU chystá tvrdou reakci

Evropská unie má připravený „silný plán“ pro případnou odvetu vůči Spojeným státům, pokud to bude nutné, uvedla v úterý předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Její prohlášení přichází den před očekávaným oznámením masivního navýšení cel ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.